چین راه نجات اقتصادی روسیه است؟

با اعمال تحریم‌های بین‌المللی برای مقابله با جنگ روسیه و اوکراین، پکن در نقش یک عامل کلیدی ظاهر شده است که پتانسیل تضعیف کمپین فشارهای بین‌المللی علیه مسکو را دارد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین، روسیه در حال حاضر با انزوا و بدنامی فزاینده‌ای در صحنه بین‌الملل روبه‌‎رو است که باعث مشکلات اقتصادی گسترده‌ای برای آن می‌شود، بااین‌حال چین می‌تواند راه نجات اقتصادی برای روسیه باشد.

تلاش چین برای کمک به اقتصاد روسیه

با اعمال تحریم‌های بیشتر جامعه بین‌المللی علیه مسکو، پکن در نقش یک عامل کلیدی با پتانسیل کاهش آسیب‌های اقتصادی و تضعیف کارزار فشار بر روسیه ظاهر شده است. به‌عنوان یکی از اولین اقدامات، مقامات گمرکی چین از لغو محدودیت‌های واردات گندم روسیه خبر دادند که بیش از یک چهارم عرضه جهانی را تشکیل می‌دهد. هرچند این توافق اوایل فوریه و در خلال گفتگوهای رؤسای جمهور دو کشور به انجام رسیده بود، زمان اعلام این خبر درست در روز آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین باعث شد که جهان از آن به‌عنوان تلاشی عمدی در راستای تضعیف تلاش‌ها برای الزام مسکو به پاسخگویی یاد کند. با کاهش این محدودیت‌ها چین می‌تواند با افزایش سهم خود از واردات انرژی، شدت ضربه‌ای که به مسکو وارد می‌شود را کم کند.

نخست‌وزیر استرالیا با اشاره به غیرقابل قبول بودن این اقدام، پکن را متهم کرد که در حال کمک به روسیه آن هم در دوره‌ای است که این کشور به کشور دیگری تهاجم کرده است. اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه در ناتیکسیس (Natixis) نیز با اشاره به کاهش محدودیت‌های تجاری گفت: «این اقدام چین یعنی حمایت کردن از روسیه. چین به وضوح نشان داده است که تحریم‌ها تأثیری ندارند و تضمینی برای مفید واقع شدن آن‌ها نیست. این واقعیت قصد روسیه برای عقب‌نشینی را که در کنفرانس مطبوعاتی وزرات امور خارجه (نه به‌صورت صریح بلکه تلویحاً به آن اشاره شده بود)، تضعیف می‌کند».

پکن و مسکو که در بحبوحه شکل‌گیری تهاجم نظامی، اقدامات ایالات‌متحده‌آمریکا و متحدان اروپایی و آسیایی آن برای اتمام این وضعیت را مداخله خارجی تلقی کردند و آن را حقیر شمردند، با برقراری روابطی نزدیک با یکدیگر اعلام کردند که دوستی بین روسیه و چین هیچ محدودیتی ندارد و همکاری آن‌ها در هیچ زمینه‌ای ممنوعیت نخواهد داشت. لذا چین به دلیل پای‌بندی به مخالفت طولانی‌مدت خود با تحریم‌های یک‌جانبه، طبق روال معمول به تجارت با روسیه ادامه خواهد داد.

علاوه بر این، انتظار می‌رود پکن و مسکو همکاری خود را در زمینه راه‌هایی برای کاهش مواجهه خود با سیستم مالی بین‌المللی تقویت کنند. این دو کشور مذاکراتی در مورد ایجاد مکانیسم‌هایی داشته‌اند که نوعی چارچوب در کنار سوئیفت برای مقابله با تحریم‌ها محسوب می‌شود که البته تا این لحظه هیچ پیشرفت روشنی در این زمینه وجود نداشته و بدیهی است که به هیچ وجه کار آسانی نیست.

دلایل چین برای کمک به روسیه

مقامات چینی اعلام کرده‌اند که حتی اگر برای اعمال فشار بر مسکو با ایالات‌متحده‌آمریکا همکاری کند هنوز هم محدودیت‌های اقتصادی مرتبط با کار اجباری در شرکت‌های چینی بدون تغییر باقی خواهد ماند چرا که بعید است واشنگتن در رقابت استراتژیک خود، مسیرش را در برابر چین تغییر دهد. لذا این کشور تمایل دارد به تجارت خود با روسیه ادامه دهد و این اقدام خود را نه تنها تلاشی برای کاهش تحریم‌ها علیه مسکو بلکه اقدامی اصولی توصیف کرده است برای نشان دادن این حقیقت که از تحریم‌های یک‌جانبه پیروی نمی‌کند.

روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان و دومین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی است. این کشور در ماه فوریه قراردادی ۳۰ ساله برای «تأمین گاز چین از طریق یک خط لوله جدید به‌عنوان بخشی از مشارکت رو به رشد انرژی بین طرفین» با چین منعقد کرد. صادرات روسیه به چین عمدتاً از منابع انرژی و مواد معدنی تشکیل شده و امضای این قرارداد در همین راستا صورت گرفته است. انتظار می‌رود در صورت تأثیرگذاری تحریم‌ها بر عرضه انرژی روسیه به کشورهای این روند ادامه پیدا کند و حتی افزایش داشته باشد. با این حال بدیهی است که روسیه نمی‌تواند در کوتاه‌مدت مسیر بسیاری از منابع انرژی خود را به خارج از اروپا منحرف کند و این امر توانایی آن را برای یافتن سریع بازارهای جدید محدود می‌کند.

تحریم‌ها علیه روسیه

تحریم‌های ایالات‌متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا و ژاپن علیه طیفی از افراد و نهادها، از جمله بانک‌های دولتی روسیه، شرکت هواپیمایی ملی و نخبگانی را که گمان می‌رود با رئیس‌جمهور روسیه ارتباطی نزدیک داشته باشد مورد هدف قرار داده است. کره‌جنوبی و تایوان نیز اعلام کرده‌اند قصد دارند با سایر کشورها در زمینه اقدامات تنبیهی علیه روسیه از جمله کنترل صادرات هماهنگ شوند.

هیچ یک از اقدامات اعلام شده تاکنون بخش انرژی پردرآمد روسیه یا دسترسی این کشور به سیستم پرداخت سوئیفت را که هر دو هزینه‌های سنگینی بر مسکو تحمیل می‌کنند، مورد هدف قرار نداده است اما خطر آسیب‌های جانبی زیادی را در قالب افزایش سرسام‌آور قیمت‌های نفت و گاز به همراه دارد.

از سوی دیگر تحریم‌های اعلام‌شده تاکنون بسیار جزئی و محدود بوده و غرب در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است به‌طوری‌که چین هیچ نیازی به دور زدن آن‌ها ندارد و تنها لازم است برای حمایت از روسیه به راه‌کارهای جایگزین روی آورد. با این حال در صورت اتخاذ تدابیر قوی‌تر، هزینه‌های حمایت پکن از روسیه به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

کد خبر 140507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =