سازمان ملل مارس درباره افغانستان نشست برگزار می‌کند/ طالبان:اوضاع نسبت به قبل باثبات‌تر شده است

یکی از رهبران جنبش طالبان با بیان اینکه وضعیت در افغانستان در دوره طالبان نسبت به قبل با ثبات‌تر شده است، بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا طالبان را به رسمیت بشناسد.

 به گزارش ایسنا، سهیل شاهین، از رهبران جنبش طالبان در گفتگویی ویژه به شبکه الجزیره با بیان این که فقر و وضعیت انسانی در افغانستان از دولت‌های سابق به دولت فعلی به ارث رسیده است، گفت: آنچه از جهان خواستیم لغو تحریم‌ها برای محقق کردن خواسته افغان‌ها است.

سهیل که نامزد پست نماینده دولت موقت افغانستان در سازمان ملل است، گفت که دولت طالبان به اتحادیه اروپا اطلاع داده "در حال حاضر وضعیت افغانستان نسبت به دوره قبل بسیار بهتر و باثبات‌تر است و جایی برای مقایسه بین وضعیت گذشته و حال وجود ندارد."

شاهین مجدداً از جامعه جهانی خواست دولت طالبان را به رسمیت بشناسند.

وی گفت که طالبان تمام شروط لازم برای به رسمیت شناخته شدن را دارد و از حمایت مردمی برخوردار است. این دولت طالبان است که کشور را کنترل و مرزها را با کشورهای همسایه مدیریت می‌کند.

از سوی دیگر، توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت که ایالات متحده مایل است از ظهور یک دولت صلح آمیز در افغانستان حمایت کند و تاکید کرد که "دیپلماسی با طالبان، با متحدان و قدرت‌های منطقه راه اساسی برای دستیابی به این اهداف است."

او در مصاحبه با موسسه صلح آمریکا تاکید کرد که اکنون اولویت، رسیدگی به بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان است.

این مقام آمریکایی گفت که طالبان در تلاش خود برای مبارزه با داعش صادق است.

نشست انگلیس-سازمان ملل
در همین حال، انگلیس روز سه شنبه اعلام کرد که میزبان مشترک نشست مجازی سازمان ملل در ماه مارس با هدف جمع آوری میلیاردها دلار برای جلوگیری از یک بحران انسانی "ویرانگر" در افغانستان است.

دولت انگلیس و سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک - بدون مشخص کردن تاریخی - گفتند که کشورهای کمک کننده، آژانس‌های سازمان ملل و جامعه مدنی افغانستان ماه آینده در این نشست مجازی شرکت خواهند کرد.

این کنفرانس مجازی با هدف کمک به سازمان ملل در جمع آوری ۴.۴ میلیارد دلار برای افغانستان؛ به عنوان بزرگترین مبلغی است که این سازمان به دنبال جمع آوری برای یک کشور واحد بوده است.

کد خبر 139885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =