استرداد 10 میلیون دلار از اموال «گلناره کریم‌اوا» به ازبکستان

فرانسه دارایی های «گلناره کریم‌اوا» دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان به میزان 10 میلیون دلار را به این کشور بازگرداند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «سیواره اورینبایوا» رئیس بخش مطبوعاتی وزارت دادگستری ازبکستان اعلام کرد: فرانسه دارایی های «گلناره کریم‌اوا» دختر «اسلام کریم اف» نخستین رئیس جمهور ازبکستان را به مقدار 10 میلیون دلار به ازبکستان باز ‌گرداند.

بر اساس این گزارش، دارایی های بازگردانده شده برای زمینه اجتماعی جهت بهبود رفاه مردم اختصاص خواهد یافت. دارایی های باقی مانده به مقدار 131 میلیون دلار از طریق بنیاد تراست چندجانبه سازمان ملل بازگردانده خواهد شد.

روز 11 فوریه مرحله دوره ای گفتوگوها بین سوئیس و ازبکستان برگزار شد که در چارچوب آن طرفین در مورد ایجاد یک بنیاد تراست چندجانبه سازمان ملل متحد به توافق رسیدند.

این بنیاد در زمینه بازگرداندن دارایی های مصادره شده در چارچوب پرونده کیفری علیه «گلناره کریم آوا» فعالیت خواهد کرد. این بنیاد همچنین برای بازگرداندن هر گونه دارایی های که در آینده در چارچوب پرونده کیفری در سوئیس مصادره خواهند شد، خدمت می‌کند.

در حال حاضر دارایی هایی به ارزش حدود 131 میلیون دلار آماده بازگشت به ازبکستان است.

ساز و کار مدیریت بنیاد متشکل از نمایندگان سوئیس، ازبکستان و سازمان ملل متحد است. بدین ترتیب، سوئیس و ازبکستان به طور کامل در روند بازگردندن دارایی ها شرکت خواهند کرد.

علاوه بر این، دادگاه شهر «مسکو» احکام دادگاه های ازبکستان علیه «گلناره کریم آوا» و همدستان وی قبول کرده و طرف روسیه در حال حاضر روی سازماندهی فروش اموال مصادره شده برای بازگرداندن وجوه به ازبکستان کار می‌کند.

کد خبر 139850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =