اسرائیلی‌ها در وین چه می‌کنند؟

رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند اطمینان پیدا کند احیای توافق به توقف پیشرفت فعلی و تعطیلی زیرساخت هسته‌ای تهران منجر شود و نظارت آژانس بر تأسیسات ایران به عنوان بازوی نظارتی و اطلاعاتی این رژیم تضمین شود.

مذاکرات هسته‌ای وین برای تعیین‌تکلیف برجام به ایستگاه پایانی خود نزدیک شده است. ازدیاد تحرکات دیپلماتیک و ملاقات‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در وین و تماس‌های تلفنی پرشماری که میان پایتخت‌های 1+4 و ایران در جریان است این را ثابت می‌کند اما وجود حساسیت‌ها و احتیاط‌های طرفین مذاکره به این معنا نیست که باید کار را خاتمه‌یافته دانست. 

بر اساس گزارش «وطن‌امروز»، در طرف ایران همه مسائل به طور شفاف به هیات‌های غربی منتقل شده است و طی روزهای گذشته روند گفت‌وگوها به جایی رسیده که 1+4 منتظر آمریکا هستند تا ببینند دولت بایدن می‌تواند تصمیم سیاسی بگیرد یا فاقد اراده جهت انجام این مهم و بازگرداندن کشورش به توافق و مسیر انجام تعهدات این کشور است. 

در همین حال، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز گذشته در توئیتی بار دیگر بر مطالبات و شروط ایران جهت حصول یک توافق مطلوب و قابل اتکا برای کشورمان تاکید کرد. علی شمخانی نوشت: رفع واقعی تحریم‌ها یعنی بهره‌مندی ‫ایران‬ از منافع اقتصادی قابل اتکا و پایدار. شمخانی خاطرنشان کرد: بدعهدی اثبات شده ‫آمریکا‬ مهم‌ترین عامل تهدیدکننده هرگونه توافق است. وی افزود: راستی‌آزمایی و ارائه تضمین بخش لاینفک ‫توافق خوب‬ است. ‬

مشابه اظهارات شمخانی را نیز رئیس‌جمهور رئیسی در دیدار وزیر خارجه ایرلند بیان و خاطرنشان کرد: آنچه در مذاکرات جاری نیز بر آن تاکید داریم این است که تحریم‌ها باید به صورت واقعی برداشته و حقوق ملت ایران محترم شمرده شود. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در گفت‌وگوی تلفنی با همتای انگلیسی خود با اشاره به نزدیک شدن به مرحله حساس و مهم مذاکرات وین، لزوم جدیت و مسؤولیت‌پذیری طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران را مورد تاکید قرار داد و رسیدن به این مرحله از گفت‌وگوها را بیش از هر چیز ناشی از رویکرد منطقی و نیز ابتکار عمل طرف ایرانی دانست و بر لزوم توافق دسته‌جمعی میان همه طرف‌های مذاکره‌کننده بر سر متن واحد و ضرورت لحاظ شدن مطالبات مشروع جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. 

همچنین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران درباره روند روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله روند مذاکرات وین گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه روسیه ضمن تقدیر از ابتکارات و رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات وین، بر ضرورت تداوم‌ رایزنی‌ها و گفت‌وگوها بین طرف‌های مختلف مذاکرات وین برای بررسی متون و پیشنهادات و دستیابی به توافق تاکید کرد. امیرعبداللهیان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت توجه به حقوق کامل جمهوری اسلامی ایران در عمل طرف‌های مقابل به تعهدات خود در هرگونه توافقی تاکید کرد. 

تاکید و تمرکز مقامات ایرانی بر رفع واقعی و عملیاتی تحریم‌ها و لاینفک دانستن راستی‌آزمایی و تضمین‌ها به عنوان اجزای توافق، طی روزهای گذشته با شدت بیشتری پیگیری شده است. تهران به عنوان تنها طرف متضرر در توافق 2015 و تنها عمل‌کننده به تعهدات برجامی این بار در دولت سیزدهم با واقع‌بینی وارد مذاکره شده است. 

* چین: آمریکا اقدامات فعال بیشتری از خود نشان دهد

در همین زمینه سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد همچنان مشکلات حائز اهمیتی در مسیر احیای توافق هسته‌ای باقی مانده است و آمریکا باید اقدامات فعال بیشتری از خود در این زمینه نشان دهد. «وانگ ون ‌بین» روز دوشنبه در کنفرانسی خبری درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: مذاکرات بر سر ازسرگیری پایبندی به برجام وارد مرحله نهایی شده و فرصت مهمی را برای بازگرداندن این توافق به مسیرش فراهم کرده است. در عین حال همچنان مشکلات حائز اهمیتی باقی مانده که باید حل‌وفصل شوند. وی ادامه داد: یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید ۹۰ مایل تنها نیمی از راه یک مسیر ۱۰۰ مایلی محسوب می‌شود، چراکه مسیر در انتها سخت می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: این بر عهده آمریکاست تا در برابر گام‌های متقابل طرف ایرانی، تدابیر فعال بیشتری اتخاذ کند تا تمام مشکلات باقی‌مانده بزودی حل‌وفصل شود. 

* اسرائیلی‌ها در وین چه می‌کنند؟

گفت‌وگوهای وین در واپسین لحظات دور هشتم آن شاهد حضور یک میهمان ناخوانده شده است؛ حضور هیأتی از رژیم صهیونیستی در وین و ملاقات‌های آنها با رافائل گروسی مدیرکل آژانس و میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین باعث جلب توجه شده است. بر این اساس تل‌آویو هیاتی را برای رایزنی با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین فرستاده است.

«جاشوا زارکا» معاون مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در امور راهبردی، روز دوشنبه در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد و در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره این دیدار و محورهای در دستور کار این نشست توضیحات مختصری ارائه داد. دیدار جاشوا زارکا با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با حضور تعداد دیگری از مقام‌های این رژیم شامل «دیوید نوسبام» نماینده و سفیر رژیم صهیونیستی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد. مقام ارشد وزارت خارجه صهیونیست در توئیتر خود نوشت: «با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت‌وگوی خوبی درباره جنبه‌های هسته‌ای پرونده ایران داشتیم». معاون مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در امور راهبردی از ارائه توضیحات بیشتر درباره رایزنی با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی خودداری کرد.

همچنین در ادامه «میخائیل اولیانوف» که ریاست هیات روسیه در مذاکرات را بر عهده دارد، روز سه‌شنبه با این هیات صهیونیستی دیدار کرد. نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در صفحه توئیتر شخصی خود عکسی از این دیدار هم منتشر کرد. در توئیت دیپلمات ارشد روس آمده است: «همکاران اسرائیلی (اعزامی) از پایتخت و نمایندگی دائم آنها در وین امروز با ما دیدار کردند. ما درباره موضوعات مرتبط با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صحبت کردیم». اولیانوف که ریاست هیات روسیه در مذاکرات وین با موضوع برداشتن تحریم‌های غیرقانونی اعمال‌شده علیه ایران را بر عهده دارد، در توئیتر خود توضیح خاصی نداد اما در پاسخ به سوال یک کاربر توئیتر درباره محتوای این دیدار نوشت: «اسرائیل عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است». در عکسی که اولیانوف از این دیدار منتشر کرد، «جاشوا زارکا» معاون مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در امور راهبردی و «دیوید نوسبام» نماینده تل‌آویو در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیده می‌شوند. 

هر چند هنوز از محتوای دیدارهای صهیونیست‌ها در وین خبری منتشر نشده اما احتمال می‌رود هدف از حضور و دخالت هیات اعزامی تل‌آویو در گفت‌وگوهای وین به نگرانی‌های فزاینده این رژیم از توسعه برنامه هسته‌ای ایران بر می‌گردد. به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند با کارشکنی و اخلال در این لحظات پایانی و حساس مذاکرات، اطمینان خاطر پیدا کند هرگونه توافقی باید زیرساخت‌های هسته‌ای فعلی تهران را تخریب کند. در تل‌آویو اگرچه نخست‌وزیر این رژیم فریاد خود را علیه توافق بلند کرده است اما تمام مقامات سیاسی و امنیتی فعلی و پیشین اسرائیل ضرورت احیای برجام را برای جلوگیری از پیشرفت ساعت به ساعت توان هسته‌ای تهران یادآوری کرده‌اند، از این رو تل‌آویو بخوبی می‌داند در برهه کنونی توان جلوگیری از احیای توافق را ندارد اما درصدد است با از بین بازدارندگی هسته‌ای ایران و تضمین نظارت‌های استثنایی آژانس بر تاسیسات ایرانی به عنوان بازوی نظارتی و اطلاعاتی این رژیم امتیاز خود را بگیرد.

* پرایس: مذاکرات در حال اتمام است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت مذاکرات وین، گفت این مذاکرات در مراحل پایانی است. به گزارش وبگاه وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت‌های انجام‌شده در مذاکرات وین، گفت: باید بگویم ما در زمینه پیشرفتی که ممکن است در وین شاهدش باشیم، محتاط‌تر خواهیم بود، به این خاطر که در مراحل پایانی مذاکراتی قرار داریم که با هر معیار سنجشی پیچیده است. پرایس ادامه داد: واقعیت این است که این آخرین دوره‌ تعیین‌کننده‌ای است که ما در آن در موقعیت تصمیم‌گیری بر سر این قرار خواهیم گرفت که آیا بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام [توافق هسته‌ای] امکان‌پذیر هست یا نه. شرکای اروپایی ما، همین‌طور چین و روسیه، همگی به دنبال به تفاهم رسیدن هستیم اما زمان تقریبا پایان یافته است. زمان به‌سرعت می‌گذرد. او ادامه داد: ما به وضوح‌ گفته‌ایم با وجود سرعت فعلی پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، زمان کمی برای‌مان باقی مانده است، دقیقا به این خاطر که در نقطه‌ای بخصوص، بزودی پیشرفت‌های هسته‌ای موجب از بین بردن مزایای برجام خواهد شد.

کد خبر 139844

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =