تهیه نقشه سه‌بعدی از جوّ یک سیاره جهنمی با دمای ۵۸۰۰درجه‌ای

دانشمندان دانشگاه لوند یک نقشه سه‌بعدی از جوّ یک سیاره فراخورشیدی "WASP-۱۸۹b " تهیه کرده‌اند که به یافتن سیارات دیگر مشابه زمین کمک می‌کند، در این غول گازی فوق‌داغ، آهن در دمای بالا ذوب می‌شود و دمای این سیاره در طول روز به ۵۸۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد.

بسیاری از سیارات فراخورشیدی کاملاً غیرقابل سکونت هستند اما مطالعه درباره آنها می‌تواند در جست‌وجوی جهان‌های موازی و سیارات شبیه کره زمین مفید باشد. تیمی از دانشمندان دانشگاه لوند سوئد، یک نقشه سه‌بعدی از جوّ غول گازی فوق‌داغ WASP-189b تهیه کرده‌اند که می‌تواند بینشی از آسمان سیارات دور را ارائه دهد.

این تیم از یک طیف‌نگار با وضوح بالا برای مطالعه نور ستاره میزبان در حین عبور از جو این سیاره استفاده کرد و این برای نخستین بار است که دانشمندان شواهد محکمی از "اکسید تیتانیوم" در جو این غول گازی داشتند، همچنین این سیاره فراخورشیدی دارای مواد شیمیایی از جمله آهن، کروم و منیزیم است.

دمای این سیاره در طول روز به نزدیک 5800 درجه فارنهایت می‌رسد و مدار 2.7روزه آن کمکی به مسائل نخواهد کرد، با این حال، تکنیک‌های طیف‌نگار درگیر در اینجا می‌توانند به سایر مطالعات جوی سیاره فراخورشیدی کمک کنند. محققان می‌توانند جوها را مقایسه و تعیین کنند که آیا یک سیاره می‌تواند از حیات پشتیبانی کند یا خیر که این به‌نوبه خود می‌تواند به تمرکز مطالعات روی امیدوارکننده‌ترین سیارات کمک کند.

"WASP-189b" فراسیاره‌ای است که به دور ستاره "HD 133112" که یکی از داغ‌ترین ستاره‌های شناخته‌شده دارای سیستم سیاره‌ای است، می‌چرخد. WASP-189b که در حدود 322 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی میزان قرار دارد، بیش از یک‌ونیم برابر مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی، جرم دارد. دلیل اینکه این سیاره مورد توجه قرار دارد این است که این فراسیاره غولی، گازی است که بسیار نزدیک به ستاره میزبان خود می‌چرخد. کمتر از سه روز طول می‌کشد تا به دور ستاره‌اش بچرخد و 20 برابر به ستاره‌اش نزدیکتر از فاصله زمین با خورشید است.

"مونیکا لندل" یک منجم درباره این فراسیاره می‌گوید: اجرام سیاره‌ای مانند WASP-189b بسیار عجیب و غریب هستند. آنها یک سمت روز (سمتی که سیاره‌ رو به ستاره اصلی خود قرار دارد) دائمی دارند که همیشه در معرض نور ستاره است و بر این اساس یک سمت شبانه دائمی دارند، این بدان معنی است که آب‌وهوای آن کاملاً متفاوت از غول‌های گازی مشتری و زحل در منظومه شمسی است. براساس مشاهدات چئوپس، ما دمای WASP-189b را 3 هزار و 200 درجه سانتی‌گراد تخمین می‌زنیم. سیاره‌هایی مانند WASP-189b مشتری‌های فوق‌العاده داغ نامیده می‌شوند که شاید بتوان آنها را داغ‌ترین فراسیارات دانست. آهن در چنین دمای بالایی ذوب و به گاز  تبدیل می‌شود. این فراسیاره یکی از دورترین سیاراتی است که تاکنون شناسایی کرده‌ایم.

منبع: شفاف

کد خبر 138948

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =