آیا شیره تریاک برای کرونا خوب هست؟

رکنا : تاثیر مصرف مواد مخدر همچون تریاک را در مبتلایان به بیماری ویروسی کرونا بررسی کرده ایم.

شیره تریاک از مواد مخدر است. شیره تریاک هم مانند هر مخدر دیگری ناسالم است و نباید آن را مصرف کرد. برخی افراد گمان می کنند شیره تریاک از ابتلای آنها به بیماری های مختلف مخصوصا کرونا جلوگیری می کند. باید به این عزیزان بگوییم که این تفکر از پایه غلط است. در این مطلب خواهید خواند که شیره تریاک سیستم ایمنی افراد را ضعیف می کند. علاوه بر آن شاهین صمدپور مستندساز حوزه‌های اجتماعی در گزارشی از بیمارستان‌های محل قرنطینه بیماران کرونایی از پزشکان درباره شایعه نقش مثبت ماده مخدر شیره تریاک در درمان کرونا پرسیده و پاسخ های صریح پزشکان را منتشر کرده است.

به گزارش رکنا، ویروس کووید 19، یک ویروس تازه شناسایی شده از خانواده ویروس های کرونا است که می تواند باعث عفونت تنفسی و مشکلات سلامتی شود. علائم ناشی از این عفونت به طور معمول خفیف بوده و در اغلب موارد، مبتلایان به سرعت بهبود می یابند، اما در افرادی که نقص سیستم ایمنی و یا سایر مشکلات زمینه ای دارند و نیز در مواردی که بنا به دلایلی، افراد از داروها و یا موادی استفاده می‌کنند که سیستم ایمنی را سرکوب می کند، بیماری کرونا ممکن است شدید و وخیم باشد. بنابراین داشتن آگاهی‌های لازم در این خصوص بسیار حائز اهمیت است. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که تأثیر مصرف مواد مخدر نظیر تریاک در مبتلایان به بیماری کرونا چیست؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال

هر نوع دود اعم از دود تریاک و یا سیگار، به مرور زمان باعث ایجاد تغییراتی در ریه می شود و فرد را  مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی و غیرعفونی می کند. همانند افراد سیگاری، ریه مصرف کنندگان مواد مخدر نیز  در معرض بسیاری از بیماری های عفونی است. از سوی دیگر، این افراد به دلیل عدم توجه به وضعیت تغذیه ای خود، سیستم ایمنی ضعیف تری دارند. به دلیل ضعف سیستم ایمنی، علائم هشدار دهنده بیماری در بدن مصرف کنندگان مواد مخدر کمتر بروز می کند و ممکن است علائمی نظیر تب که از جمله علائم مهم آلودگی به ویروس کرونا است، در بین این افراد چندان خود را نشان ندهد. بنابراین غربالگری مصرف کنندگان مواد مخدر در مقایسه با سایر بیماران، با اختلال خواهد بود. از آنجا که این افراد ممکن است به اختلالات سیستم ایمنی یا مشکلات تنفسی نیز مبتلا باشند، بنابراین ابتلا به بیماری کرونا در این افراد ممکن است جدی تر از افراد عادی باشد.

نتیجه‌گیری

مصرف کنندگان مواد مخدر نظیر تریاک، به دلیل داشتن مشکلات مختلفی همچون مشکلات سیستم تنفسی، ضعف سیستم ایمنی و همچنین تأخیر در تظاهرات بالینی بیماری، جزو افراد پرخطر از نظر ابتلا به بیماری کرونا هستند و باید اقدامات ضروری جهت پیشگیری از بیماری، رعایت بهداشت فردی و غربالگری در این افراد مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 138915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =