احیای تالاب جازموریان پس از ۲۰ سال/ بستر خشکیده هامون در سیستان و بلوچستان تر شد + تصویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، تالاب جازموریان در مرز استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان که طی سال های اخیر به علت خشکسالی بخش اعظمی از آن خشک شده بود؛ این تالاب ضمن اینکه تغذیه کننده منابع آبی مختلف در جنوب شرق کشور به شمار می رود از جمله کانون های مهم تولید ریزگرد نیز قلمداد شده است که آبگیری آن می تواند خبر بسیار خوبی برای همگان باشد.

تالاب جازموریان به عنوان یکی از تالاب‌های فصلی مشترک بین سیستان و بلوچستان و کرمان است که با مساحت سه هزار و 300 کیلومتر مربع بر اثر فرونشست زمین با ساختی جوان در فاصله 150 کیلومتری غرب ایرانشهر ایجاد شده‌است. تالاب جازموریان به علت پدیده تغییر اقلیم در سال‌های اخیر و همچنین احداث سدهای متعدد بر حوضه آبریز آن همچون سد جیرفت استان کرمان بر روی هلیل‌رود و سد کارواندر در سیستان و بلوچستان، دچار خشکسالی شده و به عنوان یکی از کانون‌های گرد و غبار جنوب شرق ایران شناسایی شده‌است.

آبگیری این تالاب بین المللی که به عنوان یکی از اکوسیستم های بی نظیر ایران شناخته می شود، موجب خوشحالی و شور و نشاط حاشیه نشینان جازموریان  شده است، چرا که بعد از20 سال تالاب جازموریان آبگیری شده است.

تالاب-جازموریان.jpg

تالاب جازموریان به عنوان یک منبع قابل توجه آب شیرین، در سال‌های اخیر به عنوان کانون بحرانی ریزگردهای جنوب استان سیستان و بلوچستان و استان کرمان مطرح شده بود که خوشبختانه با ورود سیلاب‌های فصلی بخشی از کارکردهای زیست محیطی این تالاب احیا شد.

جازموریان، نامی است که تحت تاثیر گویش محلی جنوب استان در منطقه بلوچستان حاصل آمده و بر گرفته از پوشش گیاهی غالب منطقه است که در بین مردم به آنها جاز گفته می شود و انبوهی و کثرت آن را موریان می‌گویند.

تالاب جازموریان در غرب شهرستان‌های دلگان و ایرانشهر، حدفاصل کوه‌های مکران و شاهسواران بین دو منطقه شکار ممنوع بزمان در استان سیستان و بلوچستان و منطقه حفاظت شده مارز در استان کرمان واقع شده است.

داود میرشکار سرپرست محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تالاب جازموریان بر اثر روان آبهای جاری شده از بارش های زمستانی آبگیری شد بخش قابل توجهی از بستر خشک تالاب جازموریان بر اثر جاری شدن روان آبها و سیلاب های حوضه آبریز این تالاب، آبگیری شده است.

وی تصریح کرد: تالاب هامون فصل مشترک محیط زیست سیستان و بلوچستان و استان کرمان است بیشتر حوضه آبریز این تالاب در استان کرمان قرار گرفته است و بارش های زمستانی احیای این تالاب را کامل کرد.

وی اشاره کرد: بازدیدهای میدانی و بررسی های انجام شده توسط تیم های کارشناسی این اداره کل و بررسی  تصاویر ماهواره ای از محدوده تالاب، حاکی از آبگیری 2228 کیلومتر مربع از مساحت 3300کیلومتر مربعی  این تالاب است.

سرپرست حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: به علت بافت سبک  شنی وکم عمق بودن این تالاب،سیلاب ورودی در حال نفوذ به عمق آن است و این نفوذ آب به زیر بستر تالاب جازموریان باعث افزایش سطح ایستایی آب چاههای کشاورزی در اطراف تالاب می شود.

کد خبر 138897

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =