روزنامه نگار ترکیه ای که رییس جمهوری ترکیه را به گاو تشبیه کرده بود، دستگیر شد

"صدف کاباش" ساعت 2 نیمه شب در خانه خود در استانبول دستگیر و روزانه بازداشتگاه شد. اتهام او به زبان آوردن یک ضرب المثل توهین آمیز علیه اردوغان است.

یک روزنامه نگار ترکیه ای به اتهام توهین به رییس جمهوری ترکیه دیشب در خانه اش در استانبول دستگیر شد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، "صدف کاباش" روزنامه نگار ترکیه ای 52 ساله متولد لندن، دیشب در خانه اش در استانبول به اتهام توهین به "رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه، بازداشت شد.


این روزنامه نگار ترکیه ای طی اظهاراتی در شبکه تلویزیونی اپوزیسیون “ tele 1 " به ضرب المثلی ترکی اشاره کرد و سپس این ضرب المثل را در توییتی نیز تکرار کرد.


او در توییتی با اشاره به یک ضرب المثل ترکی نوشت: "وقتی گاوی را به قصر ببرید، او پادشاه نمی شود، بلکه قصر طویله می شود."


این توییت بازتاب گسترده ای یافت و بسیاری از مقامات دولتی و حامیان رجب طیب اردوغان، این اظهارات او را توهینی مستقیم به رییس جمهوری ترکیه و سزاوار برخورد قضایی دانستند.


در پی بالا گرفتن انتقادها، صدف کاباش ساعت 2 نیمه شب در خانه خود در استانبول دستگیر و روانه بازداشتگاه شد.
"فخرالدین آلتون" رییس اداره ارتباطات ترکیه و سخنگوی ارشد اردوغان، گفت: "مقام ریاست‌جمهوری، افتخار کشور ماست... توهین‌های مبتذل علیه رییس‌جمهوری و دفتر او محکوم است."


"مردان یانارداغ" سردبیر کانال Tele 1 که کاباش در کانال تحت مدیریت او اظهار نظر کرده بود، از بازداشت این روزنامه نگار انتقاد کرده است.

او گفته: "بازداشت کاباش در ساعت 2 بامداد به دلیل یک ضرب المثل غیرقابل قبول است. این اقدام تلاشی برای ارعاب خبرنگاران، رسانه ها و جامعه است."


بر اساس قوانین ترکیه، توهین به رییس جمهوری 1 تا 4 سال مجازات حبس در پی دارد.


طی 7 سال گذشته و از زمانی که رجب طیب اردوغان به ریاست جمهوری رسیده، صدها روزنامه نگار و خبرنگار ترکیه ای به اتهام مشابه توهین به رییس جمهوری بازداشت و روانه زندان شده اند.

کد خبر 138596

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =