توافق نسبتا خوب با غربی‌ها را دور از انتظار نمی‌بینم/ اولویت جمهوری اسلامی لغو تمامی تحریم‌ها

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اولویت جمهوری اسلامی لغو تمامی تحریم‌هاست، گفت: جمهوری اسلامی دنبال توافق برد- برد است و به نظر می‌رسد که تا پایان سال جاری با طرف‌های برجام به توافق نسبتا خوبی دست پیدا خواهیم کرد.

محمود عباس زاده مشکینی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات وین، گفت: امریکایی‌ها می‌خواهند که ساختار تحریم را حفظ کنند، جمهوری اسلامی اما هدف آنها را می‌داند لذا تحت تاثیر فشارهای آنها قرار نمی‌گیرد. امریکایی‌ها و غربی‌ها نگرانی‌هایی را به ما منتقل می‌کنند و تمایل دارند که توافق بدی به ایران تحمیل کنند به این معنی که آنها از توافق با ما بهره مند شوند بدون آنکه برای ایران ثمره‌ای داشته باشد.

اولویت جمهوری اسلامی ایران لغو تمامی تحریم هاست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: اولویت جمهوری اسلامی ایران لغو تمامی تحریم هاست اما اولویت امریکایی‌ها محدود کردن تکنولوژی هسته‌ای ایران و تعطیلی صنایع هسته‌ای و اتمی ایران است.

وی یادآور شد: در این دوره مذاکرات خلاف نقص هایی که در مدیریت داخلی کشور داریم، در خارج از کشور به ویژه در مذاکرات کار به خوبی پیش می‌رود. ما مذاکره خوب می‌کنیم چرا که از تجربه مذاکرات دورهای قبل برخورداریم و برجام تجربه ارزشمندی برای ماست. ما در گذشته ضمانت های لازم را نتوانستیم در برجام بگنجانیم و امریکا بدون هزینه از توافق خارج شد لذا این تجربه برای ما بسیار ارزشمند است.

مذاکره کنندگان دولت قبل، مشاوران تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم

عباس زاده مشکینی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر موارد فوق کسانی که در دوره های قبل مذاکرات حضور داشند هنچنان به تیم مذاکره کننده مشورت می‌دهند. بعد از تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت با توجه به ضمانت اجرایی این قانون، سازمان انرژی اتمی نتوانست سقف آن قانون را پُر کند اما حجم ذخیره را افزایش دادند، درصد غنی سازی نیز به میزان قابل قبولی افزایش یافت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، معتقد است: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، انسجام سیاسی در داخل کشور ایجاد شده است، غربی ها هم به خوبی می‌دانند که جمهوری اسلامی چارچوب مشخصی دارد و پایش را فراتر از آن نمی‌گذارد، خطوط قرمز برای تیم مذاکره کننده نیز کاملا روشن است.

جمهوری اسلامی از تحریم های حداکثری عبور کرده است

وی همچنین بیان کرد: از سوی دیگر جمهوری اسلامی از تحریم های حداکثری عبور کرده است البته مردم تحت فشارهای معیشتی بسیار قرار گرفتند و این عبور بدون هزینه نبوده است اما امریکایی‌ها با هدف هزینه بیشتر، فشارهای اقتصادی را به مردم تحمیل کردند. تحریم ها تقریبا خنثی شده و فروش نفت ما روزانه افزایش پیدا کرده است.

عباس زاده مشکینی در ادامه گفت: جهوری اسلامی ایران در این مدت شرکای خوب منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پیدا کرده است و قرار است به موجب قرارداد 25 ساله ایران و چین حدود 400 تا 500 میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری کنند، چین و روسیه در مذاکرات نیز به ما کمک بسیار کردند و مواضع آنها همانند دوره های قبل نیست.

ایران دنبال توافق برد- برد در مذاکرات وین

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای باقری و تیم مذاکره کننده هم از پشتوانه داخلی لازم برخوردارند، به آنها هم گفته شده که اگر طرف مقابل عناد ورزید، اصرار نکنید بنابراین جمهوری اسلامی دنبال توافق برد- برد است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم معتقد است: توافق نسبتا را دور از انتظار نمی‌بینم و به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری با طرف‌های برجام به توافق نسبتا خوبی دست پیدا خواهیم کرد./

پایان پیام

کد خبر 138591

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =