دلیل بروز بیماری مروارید مو چیست؟

طی تحقیقات انجام شده چنین مشخص شد که بروز تغییرات در ظاهر و قدرت ریشه مو به نشانه مشکل و یا عدم آن در سلامتی تیروئید است. گفتنی می باشد که برای عارضه های مو علل های مختلفی دخالت دارند اما به طور کلی وراثت را می توان از اساسی ترین مشکلات در این رابطه به شمار آورد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید چرا که به معرفی بیماری مروارید مو و دلایلی که بر ایجاد آن دخالت دارند، پرداخته ایم.

آشنایی با بیماری مروارید مو

در رابطه با معرفی این عارضه می توان چنین بیان کرد که پوست سر در یک یا چند نقطه متورم می شود و علت نامگذاری آن نیز به این دلیل است که نقطه های ایجاد شده بر روی سر به شکل مروارید ها و دانه های سفید رنگ هستند. به طور کلی این بیماری در هر قسمت از سر که پدیدار شود سبب ضعف و شکستگی می شود که در پایان سبب ریزش مو از نقاطی که متورم شده است، می شود.

توجه داشته باشید که ورم ها در هر نقطه از سر و یا پوست که ایجاد گردد به دانه های مروارید شباهت بسیاری دارد. گفتنی می باشد که این ورم های مروارید شکل بر روی سر می توانند بر شکستگی مو ها، پاره شدن بافت ها و از بین رفتن آن ها، ریزش مو و در نهایت طاسی منجر شود.

  • علت ایجاد این بیماری چه می باشد؟

ایجاد صدمه به سر:

به طور کلی ایجاد این عارضه می تواند به دلیل صدماتی پوست سر مرتبط باشد؛ چرا که استفاده بیش از حد وسایل گرمایشی به مانند دستگاه فر و یا صاف کردن مو، خشک کرد و یا حالت دادن به آن ها امری سخت می باشد. توجه داشته باشید که مروارید مو در نهایت تاثیر به سزایی در الگوری ریزش مو قائل می شود.

گفتنی می باشد که مقدار ریزش مو در این عارضه بسیار شدید است و با روش های ساده ای نیز درمان نمی یابد. از این رو در صورت ابتلا و بروز ورم های کوچک و بزرگ بر روی سر تا آن که عواقب جبران نشدنی برای موهایتان بروز گردد، به پزشک مراجعه نمایید.

کاهش ویتامین و مواد معدنی:

گفتنی می باشد که منبع تغذیه فولیکول های مو به کمک غذا خوردن تامین می شوند که اگر از تغذیه خوبی برخوردار نباشید، فولیکول ها با گذشت زمان ضعیف شده و در نهایت به ریزش مو منجر می شوند. از این رو اگر حس کردید که به این بیماری مبتلا شده اید، هر چه سریع تر درمان را شروع کرده و  با کارشناسان تغذیه در رابطه با برنامه غذایی صحیح مشورت نمایید.

قابل به ذکر است که برای درمان طبیعی ریزش مو می توانید از مکمل و ویتامین های مورد نیاز برای رشد مو استفاده نمایید و در این رابطه پروتئین، آهن، منیزیوم بسیار تاثیر گذار می باشند.

استرس و اختلالات روحی:

گفتنی می باشد که اختلالات روحی به مانند استرس، افسردگی و اضطراب می تواند در ابتلا به مروارید مو و یا عدم آن نقش موثری ایفا کند. در صورتی که روح و روان شما چندی است به هم ریخته است، نباید انتظار داشته باشید که سلامت مو به هیچ خطری نیفتد. اضطراب مزمن، غم، اندوه و افسردگی می تواند از عوامل تاثیر گذار در آسیب به مو ها باشند که در نهایت با خالی شدن و کم پشتی مو ها مواجه می شوید.

در این شرایط بهترین راه کمک گرفتن از روانشناس تا به هر نحوی که نیاز است، درمان را شروع کند.

ابتلا به سندروم پلی کیستیک:

از علائم کیست تخمدان می توان به بروز جوش های صورت، مشکلات پریودی و ریزش مو اشاره کرد که تماما به بر هم خوردن تعادلات هورمونی وابسته می باشد.

تیروئید:

کسانی که به مشکلات پرکاری و یا کم کاری تیروئید مبتلا هستند امکان دارد با دیگر مشکلاتی به مانند نازک شدن و ریزش مو نیز مواجه شوند. تنها راه درمان در این عارضه مراجعه به دکتر متخصص غدد است که در رابطه با مشکلات هورمونی ایجاد شده در بدن، راه حل های موثری جهت درمان ارائه می دهد.

در این شرایط باید در نظر داشته باشید که هر گونه اقدام برای درمان ریزش مو را بایستی با پزشک خود در میان بگذارید تا در نهایت از روش مناسب و منحصر با بیماری خود استفاده نمایید.

  • نکات پایانی

اگر می خواهید به درمان مروارید مو بپردازید، پیشنهاد می کنیم که در ابتدا با یکی از متخصصان مشورت نمایید، چرا که او نسبت به این بیماری اطلاع بیشتری دارد و در نهایت می تواند این مشکل را به طور کامل از بین ببرد. در این شرایط مناسب ترین کلینیک های درمانی و پزشکان متخصص را پرس و جو نمایید تا از روند درمان خوبی برخوردار شوید.

کد خبر 138232

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =