میزان تجارت جهانی چین از مرز ۶ تریلیون دلار گذشت

مجموع واردات و صادرات چین در سال ۲۰۲۱، از مرز ۶ تریلیون دلار گذشت و به حد نصاب جدیدی رسید.

باشگاه خبرنگاران جوان –بر اساس آماری که دفتر عمومی گمرک چین منتشر کرد، با وجود تاثیر منفی کووید ۱۹ بر اقتصاد جهانی، تجارت خارجی چین در سالی که گذشت، به رقم بی سابقه ۶.۰۵ تریلیون دلار رسید.

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، لی کوئیون، مدیر مرکز آمار و تحلیل اداره عمومی گمرک چین می‌گوید: واردات و صادرات کلی کالا از چین در سال ۲۰۲۱، به سطحی جدید رسید و برای نخستین بار ارزش آن از شش تریلیون دلارِ آمریکا فراتر رفت. میزان تجارت خارجی چین در سال ۲۰۲۰، از پنج تریلیون دلار آمریکا فراتر رفته بود و همین امر باعث تقویت جایگاه چین، به عنوان اصلی‌ترین کشور تجارت کننده در جهان، شد، اما در سال ۲۰۲۱ این رکورد نیز شکسته شد.

رسیدن به این جایگاه برای چینی‌ها با توجه به این که همه گیری کرونا باعث اخلال در زنجیره تامین شد و وضعیت اقتصادی بغرنجی را برای اقتصاد جهانی رقم زد، تلاشی مضاعف را طلب می‌کرد.

چین پیشتاز مهار کووید-۱۹ بود که باعث شد روند توسعه اقتصادی و همچنین میزان تولید و مصرف در این کشور افزایش یابد که منجر به رشدی پایدار در تجارت خارجی چین شد. تحمل و از سرگذراندن فشاری که کووید-۱۹ در دو سال اخیر بر اقتصاد چین وارد کرد، نشان داد که بنیان‌های اقتصادی بلندمدت چین همچنان باثبات مانده است.

برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱، تولید ناخالص داخلی چین به رقم ۱۲.۹۶ تریلیون دلار رسید که حاکی از افزایش ۹.۸ درصدی آن در مقایسه با سال ۲۰۲۰ بود.

بهبود مداوم اقتصاد کلان چین تضمینی برای تقویت عرضه و تقاضا و افزایش مصرف و بهره وری صنعتی بود. در سال ۲۰۲۱، واردات و صادرات کالاهای واسطه‌ای چین، به ترتیب، ۲۴.۹ درصد و ۲۸.۶ درصد افزایش یافت و واردات محصولات مصرفی نیز به صورت سالیانه رشدی ۹.۹ درصدی را تجربه کرد.

با بهبود اقتصاد جهانی و افزایش تقاضا در خارج از مرزهای چین، این کشور رشدی باثبات را تجربه کرد که شامل تقویت حمایت مالی از کسب و کارهای کوچک و متوسط بود و همین امر باعث بهبود فضای کسب و کار و تسهیل تجارت برون مرزی شد.

در سال ۲۰۲۱، سطح مبادلات چین با کشورهای طرح کمربند و جاده، ۲۳.۶ درصد افزایش یافت که افزایشی چشمگیر بود. روند اجرای توافق تجاری موسوم به «شراکت اقتصادی جامع منطقه ای» بین کشورهای چین، ژاپن، نیوزلند، استرالیا و شش کشور عضو آسه آن، از اول ژانویه امسال، برای تقویت هرچه بیشتر تجارت و سرمایه گذاری‌های منطقه ای، رسما آغاز شد.

انتهای پیام/

کد خبر 138087

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =