خانه های 2 استان ایران زیر آب رفت / سیل این خانواده ها را آواره کرد + فیلم

حوادث رکنا: بیش از ۴۰ درصد منازل مردم و معابر در شهر کنارک زیر آب رفته و امکانات شهرستان پاسخگوی رفع مشکلات فعلی نیست.

به گزارش رکنا، طبق اعلام میزان آخرین بارش‌ها، تا ابتدای صبح امروز جمعه ۱۰ دی‌ماه مقدار بارش شهر کنارک به ۱۷۴ میلیمتر رسید که رکورد چابهار با ۱۳۴.۲ میلیمتر را شکست.

فاروق اعظمی در این رابطه اظهار داشت: در پی بارندگی شدید دو روز اخیر و وقوع سیل ، در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد منازل مردم و معابر شهر کنارک زیر آب رفته و امکانات شهرستان پاسخگوی رفع مشکلات فعلی نیست.

 زیر آب رفتن بیش از ۴۰ درصد منازل مردم و معابر

عضو شورای شهرستان کنارک با اشاره به اینکه در طول دو ساعت ۱۲۴ میلیمتر و در مجموع ۱۷۴ میلیمتر بارندگی در شهر کنارک رخ داده و ارتفاع آب بالا آمده، افزود: بارندگی شب گذشته در شهر کنارک شدت خیلی زیادی داشته و ضرورت دارد هرچه سریعتر نسبت به خروج آب از منازل مردم اقدام شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای امدادی، پرسنل هلال احمر و همچنین نیروهای اعزامی از نیروی دریایی ارتش  در چابهار در حال امدادرسانی به مردم کنارک هستند و مساجد و مدارس برای اسکان موقت مردم آماده شده است.

بندر کنارک پربارش‌ترین شهر ایران در ۴۸ ساعت گذشته

اعظمی با اشاره به نیاز جدی کنارک به کف‌کش و لجن‌کش، گفت: خروج آب از منازل مردم با استفاده از امکانات شهرستان و شهرهای همجوار آغاز شده، اما پاسخگو نیست و طبق برآورد صورت گرفته بیش از ۳۰۰ کف‌کش دیگر نیاز داریم تا در مدت زمان ۴۸ ساعت آب از منازل مردم خارج شود.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به میزان بارندگی‌های روزهای اخیر اظهار داشت: بندر کنارک با ۱۷۴.۵ میلیمتر بارندگی، پرباران‌ترین نقطه کشور در ۴۸ ساعت گذشته بوده است.

محسن حیدری ضمن اشاره به تضعیف سامانه‌ی حاضر در استان گفت: با ورود سامانه بارشی از روز یکشنبه ۱۲ دیماه، شاهد افزایش بارش‌ها در استان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: شرایط هشدارهای صادر شده همچنان پابرجاست و از مردم استان درخواست می‌شود هشدارهای ایمنی را جدی بگیرند.

امدادرسانی به بیش از ۲۳۰ خانوار آسیب دیده در چابهار و کنارک

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به امدادرسانی به بیش از ۲۳۰ خانوار آسیب دیده از بارندگی در شهرستان‌های چابهار و کنارک، اظهار داشت: همه پرسنل این جمعیت اعم از ستادی و شهرستانی در پی هشدارهای صادره از سوی هواشناسی مبنی بر ورود توده بارشی به استان در حالت آماده‌باش هستند.

علیرضا میربهاءالدین ادامه داد: بارندگی اخیر در چابهار و کنارک خساراتی به مناطق حاشیه این شهرها وارد کرده که امدادگران جمعیت هلال احمر استان پس از ارزیابی مناطق حادثه دیده نسبت به ارائه خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان اقدام کردند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هشت تیم امدادی هلال احمر استان به ۹۳۷ نفر در قالب ۲۳۳ خانوار آسیب دیده سیل شهرهای کنارک و چابهار ارائه کردند، ادامه داد: علاوه بر اسکان اضطراری ۶۵ نفر از مردم استان در این مناطق، ۲۳۵ تخته پتو، ۹۹ تخته موکت، ۲۰۵ کیلوگرم نایلون پوششی و ۷۰ بسته غذایی بین آسیب‌دیدگان توزیع شده و با توجه به تداوم بارندگی امدادرسانی به آسیب‌دیدگان ادامه دارد.

سیل در هرمزگان

بدنبال بارندگی‌ها و وزش باد امروز همچنین ۱۲ تیر برق سقوط کرد که موجب قطعی برق سی روستا در شهرستان‌های بندرعباس و بشاگرد شد که اکنون برق تمامی روستاها وصل شده است.

حسن زاده عنوان کرد: همچین باران و جاری شدن رودخانه‌های فصلی و طغیان آب در آب نماها موجب قطعی راه ارتباطی بشاگرد به جاسک و بشاگرد به میناب شد که با کاهش شدن جریان آب، این راه‌ها بازگشایی خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به پیش بینی افزایش بارش‌ها در روزهای آینده همچنان از مردم استان می‌خواهیم که از نزدیک شدن به مسیل ها، روخانه و رفتن به ارتفاعات و هر گونه تردد غیر ضرور خودداری کنند.

کد خبر 137425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =