راهنمای سرمایه گذاری در بورس

شروع سرمایه‌گذاری در بورس مانند هر فعالیت دیگری در گام‌های اول، فرآیندی سوال‌برانگیز است! به همین دلیل، داشتن یک راهنمای سرمایه گذاری در بورس می‌تواند تا حد قابل توجهی، موثر باشد.

به گزارش گروه بازار خبرگزاری آنا شروع سرمایه‌گذاری در بورس مانند هر فعالیت دیگری در گام‌های اول، فرآیندی سوال‌برانگیز است! به همین دلیل، داشتن یک راهنمای سرمایه گذاری در بورس می‌تواند تا حد قابل توجهی، موثر باشد. این نوع از راهنمایی را می‌توان به دو شیوه دریافت مشاوره سرمایه‌گذاری و مطالعه در ارتباط با سازوکار عملکرد بورس به‌دست آورد. در این مطلب تلاش بر این بوده که راهنمایی خلاصه برای سرمایه‌گذاری در بورس ارائه شود.

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس

دریافت کد بورسی و ثبت‌نام سجام نخستین گام برای کسانی است که قصد دارند به صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند. در این روش بعد از انتخاب کارگزاری مناسب، لازم است نسبت به دریافت کد بورسی و ثبت‌نام سجام اقدام کنید. در نظر داشته باشید دریافت کد بورسی از کارگزاری فارابی در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان‌پذیر است؛ همچنین می‌توانید از طریق این کارگزاری ثبت‌نام سجام را نیز به صورت رایگان انجام دهید.

در این روش از سرمایه‌گذاری، با توجه به اینکه مسئولیت معاملات شما کاملاً به عهده خودتان است، ضروری است از دانش مالی کافی برخوردار باشید؛ بنابراین می‌توانید پس از دریافت کد بورسی، در دوره‌های مرتبط با بورس که توسط موسسات معتبر از جمله آموزین،(مرکز آموزش کارگزاری فارابی) برگزار می‌شود شرکت کنید.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس

استفاده از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم تنها مختص کسانی که دانش مالی کافی ندارند نیست. حتی اگر از سواد مالی کافی برای مدیریت دارایی‌های خود برخوردار باشید، ممکن است با توجه به زمان‌بر بودن این دسته از فعالیت‌ها زمان کافی برای این کار را نداشته باشید؛ بنابراین در چنین شرایطی استفاده از این روش‌های سرمایه‌گذاری مشابه برون‌سپاری فعالیتی عمل می‌کند که خودتان توان انجام آن را دارید، ولی فرصتی برایش ندارید.

سبد گردانی اختصاصی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس هستند. البته فراموش نکنید دریافت کد بورسی و ثبت‌نام سجام برای این‌دسته از سرمایه‌گذاری‌ها نیز ضروری است.

در ادامه برخی از مهم‌ترین نکاتی که باید در این نوع از سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید ذکر شده است.

سبدگردانی اختصاصی

در این دسته از خدمات مدیریت دارایی، متقاضیان برای مدتی مشخص که معمولاً یک سال است، با یک شرکت سبدگردان قرارداد سبدگردانی می‌بندند. سبدگردان در این مدت موظف است مدیریت دارایی‌های متقاضی را به عهده بگیرد. همچنین با توجه به اینکه کارمزد سبدگردانی دو قسمت است و بخشی از آن وابسته به عملکرد سبدگردان است، افراد می‌توانند از مدیریت صحیح دارایی‌های خود اطمینان حاصل کنند. در نظر داشته باشید از آن‌جایی که خدمات سبدگردانی اختصاصی توسط تحلیل‌گران حرفه‌ای ارائه می‌شود، ریسک این نوع از سرمایه‌گذاری نسبت به روش مستقیم کمتر است. همچنین در نظر داشته باشید میزان ریسک‌پذیری شما پیش از انعقاد قرارداد به طور دقیق سنجیده می‌شود و در مسیر سبدگردانی اختصاصی، تمام دارایی‌هایی که برای شما انتخاب می‌شود، متناسب با میزان ریسک‌پذیری شما خواهد بود.

علاوه بر این، با توجه به اینکه خدمات سبدگردانی اختصاصی به نسبت هزینه‌بر است، برای ارائه این دسته از خدمات توسط شرکت‌های سبدگردان، حداقل میزان سرمایه مورد نیاز مشخص می‌شود. به عنوان مثال، حداقل سرمایه مورد نیاز برای استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی فارابی یک میلیارد تومان است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق درآمد ثابت و صندوق سهامی از اصلی‌ترین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به حساب می‌روند. سرمایه‌گذاری در این دسته از صندوق‌ها نسبت به خدمات سبدگردانی با مبالغ به مراتب کمتری امکان‌پذیر است؛ بنابراین نسبت به سبدگردانی اختصاصی برای گروه بسیار بزرگتری از سرمایه‌گذاران در دسترس قرار دارد.

مشاوره سرمایه‌گذاری

هدف از نگارش این مطلب، ارائه یک راهنمایی سرمایه گذاری در بورس از طریق معرفی روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در این بازار بود. با این‌حال با توجه به پیچیدگی‌های این بازار ممکن است همچنان موفق به انتخاب بهترین روش سرمایه‌گذاری در بورس که با اهداف شما سازگار باشد، نشده باشید. در چنین شرایطی می‌توانید از خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

انتهای پیام/ 

کد خبر 137247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =