آه روهینگیا

در زمان ریاست سوچی بر دولت میانمار، بیش از 10 هزار مسلمان در این کشور قتل‌عام شدند

به گزارش بولتن نیوز،  آنگ سان سوچی، رئیس سابق دولت میانمار و از حامیان نسل‌کشی مسلمانان در این کشور که فوریه امسال به دنبال کودتای ارتش از قدرت خلع و بازداشت شد، روز گذشته با حکم دادگاه نظامی به ۴ سال حبس محکوم شد. این نخستین حکم از مجموعه احکامی است که می‌تواند به حبس ابد او منجر شود. بر اساس حکم دادگاه، او به اتهام تحریک مخالفان و نقض قوانین کرونا تحت قانون بلایای طبیعی مجرم شناخته شد. سوچی در مجموع با ۱۱ اتهام مواجه است که همه آنها را رد کرده است. او از فوریه، زمانی که ارتش کودتا کرد و دولت غیرنظامی وی را سرنگون و سران آن را بازداشت کرد، در بازداشت خانگی به سر می‌برد. هنوز مشخص نیست سوچی به زندان خواهد رفت یا خیر و اگر اینطور باشد، چه زمانی. «وین ماینت» رئیس‌جمهور سابق میانمار و متحد حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی (NLD) سوچی نیز دیروز به همین اتهامات به 4 سال زندان محکوم شد. سوچی ۷۶ ساله با مجموعه‌ای از اتهامات از جمله چندین فقره فساد، نقض قانون اسرار رسمی، نقض قوانین تجارت خارجی و تقلب در انتخابات روبه‌رو است. کودتای نظامی در میانمار باعث تظاهرات گسترده در این کشور شد و به گفته گروه ناظر انجمن کمک به زندانیان سیاسی، سوچی یکی از بیش از ۱۰۶۰۰ نفری است که از ماه فوریه دستگیر شده و حداقل ۱۳۰۳ نفر هم در تظاهرات کشته شده‌اند. ارتش میانمار اول فوریه ۲۰۲۱ (۱۳ بهمن ۱۳۹۹) برگزارکنندگان انتخابات پارلمانی در این کشور را به «تقلب گسترده» متهم و آنگ سان سوچی، رئیس و دیگر مقام‌های ارشد حزب حاکم اتحادیه ملی برای دموکراسی را بازداشت کرد. نکته جالب توجه اینکه سوچی به عنوان برنده جایزه نوبل و سیاستمداری همسو با غرب از جمله افرادی است که مخالفتی با فاجعه نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا در این کشور نداشت؛ کشتاری که عمدتا با سوزاندن مسلمانان از سوی برخی گروه‌های افراطی در میانمار رخ داد و منجر به مهاجرت گسترده این جمعیت به مناطق مرزی و برخی مناطق بنگلادش شد. بر این اساس اعلام حکم 4 سال حبس سوچی و احتمالا حبس ابد او به منزله پایان عمر سیاسی این چهره مورد حمایت غرب و برنده بدنام نوبل صلح است که البته با اتهام مشارکت در نسل‌کشی مردم کشور خودش دست و پنجه نرم می‌کند. این زن سیاستمدار برمه‌ای در ارتباط تنگاتنگ با خاندان‌های بانفوذ آنگلوساکسون، الگویی کامل از نحوه بهره‌گیری از حمایت‌های حقوق‌بشری غربی برای بالا رفتن از نردبان قدرت در یک کشور توسعه‌نیافته شرقی است.

* مدافع حقوق بشر و نسل‌کشی

دفاع تمام‌قد غرب از سوچی در حالی است که او به دنبال حمایت رسمی از نسل‌کشی اقلیت مسلمان میانمار در ایالت راخین بسیار بدنام شده و حتی طبق گزارش رسانه‌های جریان اصلی آمریکایی و اروپایی، یک شخصیت حقوق بشری سقوط‌کرده نام گرفته است.
سوچی که دختر ژنرال آونگ سال، بنیانگذار نظامی کشور برمه (میانمار) مستعمره پیشین انگلیس است، از همان سال‌های جوانی به دنبال تحصیل در دهلی‌نو، آکسفورد و لندن روابط نزدیکی با انگلیسی‌ها برقرار کرد و سال 1972 با یک افسر اطلاعاتی ارشد انگلیسی به نام «مایکل آریس» ازدواج کرد که ۲ فرزند تبعه بریتانیا حاصل این ازدواج است. او همچنین ۳ سال سابقه کار در سازمان ملل را دارد. سال 1989 او با حزب لیگ دموکراسی در انتخابات میانمار پیروز شد اما ارتش کمونیست این کشور ضمن لغو نتیجه انتخابات که آن را حاصل دخالت دولت‌های غربی می‌دانست، سوچی را به مدت ۲ دهه در حصر خانگی قرار داد. در این مدت سوچی جوایز متعدد بین‌المللی از جمله صلح نوبل 1990، نشان لژیون دونور فرانسه و جایزه اروپایی ساخاروف را به طور غیابی دریافت کرد. سپس سال 2010 تحت فشارهای دولت اوباما و همچنین دیوید کامرون، نخست‌وزیر وقت انگلیس، سوچی از حصر درآمد و در سفر به آمریکا با خانواده کلینتون ارتباط نزدیکی برقرار کرد. او سپس با حمایت واشنگتن و لندن در انتخابات 2015 میانمار پیروز شد. از آنجا که او همسر یک انگلیسی بود، نمی‌توانست طبق قانون رئیس‌جمهور شود و به همین دلیل لقب کنسول دولتی را بدل از مقام ریاست‌جمهوری ضمنی دریافت کرد. او در این فاصله همزمان وزیر خارجه و انرژی کابینه میانمار نیز بود.
اوج بدنامی سوچی اما زمانی بود که او در مقام عالی‌ترین مقام سیاسی کشورش بارها و بارها در داخل و خارج نه‌تنها به انکار نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا توسط ارتش و حتی زنده سوزاندن آنان توسط گروه‌های افراطی بودایی پرداخت، بلکه در مواقعی با متهم کردن این اقلیت مظلوم در استان غربی راخین به تروریسم، به توجیه جنایت‌های مزبور پرداخت.
پاییز سال گذشته به دنبال شکایت کشور گامبیا از نسل‌کشی و آوارگی بیش از یک میلیون تن از مردم روهینگیا، سوچی به عنوان مدافع دولت و ارتش میانمار در جلسات دادرسی دادگاه سازمان ملل و دیوان بین‌المللی دادگستری شرکت کرد. در نهایت پاییز پارسال پس از نطق مشهور نیم‌ساعته او در دادگاه لاهه در دفاع از جنایات ارتش میانمار بود که روزنامه گاردین نوشت کسی که زمانی در غرب قهرمان دموکراسی شناخته می‌شد، حالا سقوط کرده است.
سوچی آن روز ادعا کرد عملیات ارتش میانمار در ایالت راخین غربی در آگوست سال ۲۰۱۷ در واکنش به اقدامات «تروریستی هماهنگ‌شده» شبه‌نظامیان روهینگیا علیه ده‌ها ایستگاه پلیس بوده است؛ عملیاتی که طی آن بیش از 10 هزار مسلمان قربانی شده و 730 هزار نفر از آنان به بنگلادش گریختند.
سوچی خطاب به دادگاه عالی سازمان ملل گفت کشور گامبیا که از سوی 57 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی این دادرسی را علیه میانمار آغاز کرده بود، «تصویر ناقص و گمراه‌کننده‌ای از وضعیت واقعی ایالت راخین در میانمار ارائه داده است».
«جورج گراهام» مدیر حمایت بشردوستانه در سازمان «نجات کودکان» نیز اینچنین به این سیاستمدار مزور پاسخ داد: «سخنان آنگ سان سوچی در تناقض با همه شواهد جمع‌آوری شده توسط سازمان ملل و شهادت‌هایی است که تیم‌های ما از بازماندگان بی‌شمار به دست آورده‌اند. خانواده‌های روهینگیا در کارزاری خشن، با اقدامات وحشتناک و غیرقابل تصوری روبه‌رو شده‌اند. کودکان و والدین آنها به شکل سازمان‌یافته کشته شده و مورد نقص عضو و تجاوز قرار گرفته‌اند. به ‌رغم ادعاهایی مبنی بر رسیدگی به این تخلفات، دولت میانمار هیچ‌وقت نتوانسته مسؤولان این جنایات را مجازات کند. جهان دیگر نمی‌تواند ترفندهای تأخیر و انحراف را از سوی میانمار بپذیرد. عدالتی که به تأخیر بیفتد، انکار عدالت است».

کد خبر 135940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =