سواپ گاز؛ راهبردی که 3 همسایه را نزدیک‌تر کرد

در جریان اجلاس پانزدهم سازمان همکاری اقتصادی (ECO) که در «عشق آباد» پایتخت ترکمنستان برگزار شد، رویداد مهمی رخ داد که کشورهای منطقه خزر را به یکدیگر نزدیک‌تر کرد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «ولادیسلاو کوندراتیف»، کارشناس علوم سیاسی روس و سردبیر سایت خبری-تحلیلی «کاسپین بولتن» در یادداشتی به اهمیت امضای توافقنامه مبادله گاز بین جمهوری آذربایجان، ایران و ترکمنستان اشاره کرد.

در این یادداشت آمده است: در جریان اجلاس پانزدهم سازمان همکاری اقتصادی (ECO) که در «عشق آباد» پایتخت ترکمنستان برگزار شد، رویداد مهمی رخ داد که کشورهای منطقه خزر را به یکدیگر نزدیک کرد.

 بر اساس این توافق نامه سه جانبه سواپ گاز، سالانه تا 2 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به آذربایجان از طریق خاک ایران ارسال می‌شود.

پویایی مثبتی بین ایران و آذربایجان وجود دارد. حتی قبل از دیدار در عشق آباد، مذاکراتی بین باکو و تهران انجام شد و موضوعات همکاری مورد بحث قرار گرفت.

«شاهین مصطفی اف» معاون نخست وزیر آذربایجان به تهران سفر کرد و این سفر سازنده‌ای بود. وزرای خارجه دو کشور فراخوان دادند که تماس های بسیاری صورت گرفته است. مذاکرات در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی در عشق آباد ادامه یافت و در نهایت به ثمر نشست.

«الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان با «ابراهیم رئیسی» همتای ایرانی خود دیدار و گفت و گو کرد.

در اینجا توجه به این نکته خالی از لطف نیست که اختلاف گازی بین ایران و ترکمنستان وجود داشت اما در ماه سپتامبر، روند مثبتی شکل گرفت و اکنون یک توافقنامه در مورد سواپ گاز منعقد شده است.

ترکمنستان گاز خود را به ایران می‌رساند. این نمونه خوبی از همکاری‌های منطقه‌ای آذربایجان، ایران و ترکمنستان است.

انتهای پیام/ح

کد خبر 135821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =