پروژه کنارگذرجنوبی تهران ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از پیشرفت فیزیکی ۷۳ درصدی پروژه آزادراه کنارگذرجنوبی تهران خبر داد و گفت: امیدواریم با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مردادماه سال ۹۹ به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

به گزارش تلکسیران،«سعید محمد» روز شنبه بعد از بازدید پروژه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران ضمن تبریک ایام دهه فجر گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا علاوه بر پروژه‌هایی که با دولت به شکل پیمانکاری در حال انجام است، بعضی پروژه‌ها را به صورت مالکیتی و تامین مالی به عنوان کمکی به دولت در این شرایط سخت انجام می‌دهد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)  با بیان این که کنارگذر جنوبی تهران از پروژه‌هایی است که ٧٠ درصد از منابع آن توسط قرارگاه سازندگی و ٣٠ درصد توسط دولت تامین مالی شده است، گفت: تاکنون مبلغی بالغ بر ١۸٠٠ میلیارد تومان برای ساخت این پروژه هزینه شده است البته با توجه به افزایش قیمت‌ها  پیش بینی می‌شود که ارزش تمام شده این پروژه  حدود ٣ هزارمیلیارد تومان شود.

سعید محمد افزود: در یک تعامل خوب بین وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء امروز شاهد این پروژه مهم و تاثیرگذار  هستیم که باعث کاهش ترافیکی تهران – کرج می‌شود از درصد پیشرفت خوبی برخوردار بوده، که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: این پروژه با طول ۱۵۸ کیلومتر و در قالب ۴ قطعه ترافیکی تعریف شده، وظیفه جداسازی و انتقال بار ترافیکی از آبیک در آزاد راه قزوین – کرج را برعهده دارد که  به شکل یک کمربندی هر دو استان تهران و البرز را دور می‌زند و این بار ترافیکی را به گرمسار منتقل می‌کند. در واقع، عملا بار ترافیکی آزادراه تهران - کرج را به شدت کاهش می‌دهد و بار ترافیکی استان تهران در محدوه بزرگراه آزادگان و سایر آزادراه های جنوبی تهران را کاهش پیدا می کند.

سعید محمد درباره تاثیر استفاده از کنارگذر جنوبی تهران بر کاهش بار ترافیک، ادامه داد: پیک ترافیکی که از جنوب به شمال یا بالعکس و همچنین شرق به غرب یا بالعکس می خواهند از این محدوده استفاده کنند کلا به این مسیر منتقل می‌شود و بهره‌برداری از این پروژه در مجموع نتایج مثبت و خوبی را برای آسایش شهروندان خواهد داشت.

وی یادآور شد: ساخت و بهره‌برداری این کنارگذر زمان سفر در این محدوده را تا یک ساعت و نیم برای خودروهای سواری و دو ساعت برای خودروهای سنگین کاهش می‌دهد و از طرف دیگر  باعث کاهش حدود ١١۵ میلیون لیتری مصرف سوخت خواهد شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفت: این پروژه در بحث پدافند غیرعامل بسیار مهم و تاثیر گذار است. در صورت وقوع بحران برای استان‌های تهران و البرز این مسیر توانایی باز نگه داشتن دسترسی‌ها برای امداد و کمک‌رسانی‌ها را دارد.

وی افزود: این کنارگذر مسیرهای مهمی مانند جاده اشتهارد، آزادراه تهران به ساوه و آزادراه قم به تهران و جاده قدیم قم را به صورت تقاطع در مسیر خود دارد به همین دلیل می‌تواند بار ترافیکی خوبی را در داخل خود منتقل کند.

سعید محمد درباره زمان افتتاح این پروژه گفت: طبق برنامه‌ریزی که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده،  قرار است این پروژه نیمه اول سال ٩٩ به شکل کامل به بهره برداری برسد.

وی افزود: با توجه به این که آزادراه به نام "غدیر" نامگذاری شده،  در حال برنامه ریزی هستیم که تا در عید غدیر که در مردادماه قراردارد، به طور کامل به بهره برداری برسد. البته بعضی از قطعات زودتر به اتمام می‌رسد شاید یک بهره‌برداری زودتر از موعد داشته باشیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)   ادامه داد: ابتدای این آزاده راه از منطقه آبیک در آزادراه تهران – کرج و انتهای آن در سه راه چرمشهر در آزاد راه حرم تا حرم از قم به گرمسار است.

وی درباره سایر پروژه‌های آزادراهی که توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در دست ساخت است، اظهار کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء همچنین آزادراه‌های اراک - خرم آباد، مراغه - هشترود، حرم حضرت معصومه (ع) تا حرم حضرت امام رضا (ع) به صورت سرمایه‌گذاری مابین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و وزارت راه و شهرسازی در دست احداث دارد.

کد خبر 13575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =