گفتگوی بلینکن با وزیران خارجه سه کشور اروپایی

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با وزیران خارجه سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در لتونی دیدار و درباره ایران همزمان با مذاکرات وین گفتگو کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه شب به وقت محلی اعلام کرد آنتونی بلینکن امروز با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه ، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و الیزابت تراس وزیر خارجه انگلیس در شهر ریگا پایتخت لتونی دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس بیانیه ند پرایس، بلینکن و وزیران خارجه سه کشور اروپایی درباره آنچه "تهدید برای اروپا" از جمله اقدامات نگران کننده روسیه درباره اوکراین خوانده شده است، گفتگو کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود مدعی شد که بلینکن و وزرای خارجه همچنین درخصوص نگرانی هایشان درباره برنامه هسته ای ایران و تلاش برای دستیابی به بازگشت دوجانبه به پاییندی به برجام همزمان با ادامه مذاکرات در وین بحث و گفتگو کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود توضیحات بیشتری درباره این دیدار ارائه نکرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به مثبت ارزیابی کردن مذاکرات وین از سوی مقامات اروپایی، ارزیابی در این زمینه را مشکل دانست.

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در گفتگو با خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر آمریکا در خصوص گزارش مقامات اروپایی در خصوص مثبت بودن مذاکرات و جدی بودن ایران چیست، بیان کرد.

جن ساکی که در هواپیمای ایر فورس وان در سفر به سوی ایالت مینه سوتا با خبرنگاران گفت و گو می کرد، افزود که ارزیابی این امر برای ما مشکل است، نمی خواهم از اینجا این کار را انجام دهم.

سخنگوی کاخ سفید در عین حال مدعی شد: تمرکز ما همچنان بازگشت متقابل به پایبندی به برجام است. این بهترین گزینه در دسترس ما است.

این مقام آمریکایی همچنان ادعا کرد که ما متعهد به مسیر دیپلماتیک هستیم. این چیزی است که راب مالی (نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران ) و دیگران برای آن تلاش می کنند اما نمی توانیم پیش از پایان پروسه اظهار نظر کنیم.

گفتنی است، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس نشست کمیسیون مشترک برجام با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این دور از مذاکرات، به لغو تحریم های امریکا علیه ایران بیانجامد، روز نخست مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کرد.

کد خبر 135602

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =