مصاحبه| رهبر حزب سعادت ترکیه: به دنبال رئیس جمهوری فراگیر و فرا حزبی هستیم

رهبر حزب سعادت ترکیه گفت: سیستمی که ما امروزه داریم به پارلمان پاسخگو نیست و هیچ نهادی نمی‌تواند رئیس جمهور را پاسخگو کند. این ساختار، درست نیست. جواب دادن رئیس جمهور و یا یکی از مسئولان به سئوالاتی که در ذهن همگان است کافی نیست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تمل کارا ملا اوغلو رهبر حزب سعادت ترکیه است. این حزب در سال 2001 از سوی مرحوم نجم الدین اربکان پایه گذاری شد تا بتواند بعد از کودتایی که در سال 1997 توسط ارتش این کشور علیه او ترتیب داده شد، دوباره به قدرت سیاسی ترکیه بازگردد. 

اربکان در سال 2011 درگذشت و از سال 2016 نیز کارا ملا اوغلو به رهبری حزب رسید.

مصاحبه ای با کارا ملا اوغلو داشتیم تا نظرات وی درباره اهمیت برگزاری نشست های تقریب مذهبی،‌ روابط ایران و ترکیه و نیز وضعیت سیاسی داخلی ترکیه داشته باشیم که حاصل آن از نظر خوانندگان می گذرد.

انتظاری فراتر از گفتگوهای دوستانه از نشست‌های تقریبی داریم

تسنیم: جناب آقای کاراملااوغلو شما به عنوان رهبر حزب سعادت ترکیه با چه اهدافی در کنفرانس وحدت اسلامی شرکت کرده اید؟

کاراملا اوغلو: این کنفرانس را به عنوان نشستی می بینم که هدف آن ایجاد وحدت اسلامی است. در این نشست فقط جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور رسماً شرکت کرده است و از دیگر کشورها، افرادی نظیر بنده به عنوان سیاسیونی که در قدرت نیستند و یا نمایندگان سازمان های مدنی در این کنفرانس حضور دارند.

بزرگترین فایده این نوع کنفرانس ها در این است که در سراسر دنیا انسان ها و افرادی که اسلام را به عنوان یک دین و موضوع پذیرفته اند، می توانند گردهم بیایند و با یکدیگر و دیدگاه های هم آشنا شوند.

هر کسی برای خود تفکر و دیدگاه متفاوتی دارد، اما چنین کنفرانسی انتظاری فراتر از گردهم آمدن برای انجام صحبت های دوستانه و مطرح کردن مسائل و مشکلات در شرایط کنونی جهان بوجود می آورد. یعنی ما برای جلوگیری از خونریزی و حل اختلافات و رهاسازی اراضی تحت اشغال کشورهای اسلامی در اینجا حضور داریم.

در این رابطه بنده پیشنهاداتی را ارائه کردم که اگر این پیشنهادات عملی شود فکر می کنم که این فعالیت ها وارد یک کانال عمیقی تری خواهد شد. بنده تشکیل کمیسیون های تخصصی را پیشنهاد کردم. امکان تشکیل کمیسیون های دیگری با توجه به موضوعات نیز وجود دارد.

ترکیه همواره مخالف انزوا و کنار گذاشته شدن ایران در افکار عمومی جهانی بوده است

تسنیم: درباره روابط ترکیه و ایران به عنوان رهبر حزب سعادت نظر و دیدگاه تان چیست؟ آیا این روابط در سطح راضی کننده ای قرار دارد؟ این روابط از نظر شما در چه سطحی باید باشد؟

کارا ملا اوغلو: ما در ترکیه پس از انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی در ایران، همیشه گام های این انقلاب را مثبت دانسته و از اولین روزها از آن حمایت کرده ایم. بعداً هم که به قدرت رسیدیم، مرحوم اربکان اولین سفر خارجی خود را به ایران انجام داد که این موضوع مهمی بود چرا که در آن دوره، آمریکا بشدت ما را تحت فشار قرار داده بود و مخالف انجام این سفر به ایران بود. آنها این خواسته خود را بصورت علنی مطرح کرده بودند.

استاد اربکان هم کسی بود که می گفت هر کشوری باید تصمیمات خود را، خودش بگیرد و دیگران در آن مداخله نکنند. در نهایت مرحوم اربکان به ایران آمد که بنده نیز همراه ایشان بودم.

اربکان وقتی که در قید حیات بود باز آخرین سفر خود را در سال 2010 به ایران انجام داد و مدت طولانی در اینجا ماند و با رده ها و اقشار مختلف در ایران دیدار و گفتگو کرد و با تاثیرات مثبت از ایران به ترکیه برگشت.

ما همیشه مخالف انزوا و کنار گذاشته شدن ایران در مقابل افکار عمومی جهان بوده ایم. برای جبران این نیز لازم است که ترکیه، روابط نزدیک تری با ایران برقرار کند.

نمی توانیم بگوییم که روابط دو کشور در سطح مطلوبی است، در واقع می بایست فضا و شرایط را طوری فراهم کنیم که این روابط فی مابین تحت تاثیر عوامل خارجی نباشد که در گذشته در این راستا گام هایی برداشته شد.

لزوم همکاری بیشتر ایران، ترکیه و پاکستان 

بویژه ایران، ترکیه و پاکستان در چارچوب آر سی دی (پیمان همکاری عمران منطقه ای) و گروه دی 8 می توانند گردهم بیایند. ما در چارچوب گروه دی 8 که 8 کشور در حال توسعه عضو آن هستند، گام های اقتصادی را برداشتیم. به همین خاطر باید روابط اقتصادی، تجاری و فناورانه بین خود را توسعه دهیم.

ما امروزه از ایران فقط گاز طبیعی می خریم که باید خیلی جلوتر از آن بریم. به علت اینکه ایران تحت تحریم است، طبیعتاٌ نیازهای زیادی دارد. اما آیا ما و یا دیگر اعضای گروه دی 8 می توانیم این نیازهای ایران را تامین کنیم؟ این تحولات در آن سطحی نیست که ما می خواهیم.

به اردوغان گفتیم که سیستم جدید حکومتی باید شفاف و قابل کنترل باشد

تسنیم: این روزها در ترکیه شاهد تلاش هایی در راستای ائتلاف سازی بین احزاب هستیم که این موضوع شامل حزب شما نیز می شود و در این چارچوب دیدارهایی صورت می گیرد. ما نیز از ایران این تحولات را تعقیب می کنیم. قرار است در ترکیه انتخاباتی برگزار شود که گفته می شود این انتخابات با انتخابات قبلی متفاوت خواهد بود.

کارا مالا اوغلو: ما در گذشته با آقای رئیس جمهور دیدارهایی را قبل از انتخابات و همه پرسی داشتیم و به ایشان گفتیم که مخالف سیستم ریاستی نیستیم، اما باید این سیستم، سیستمی شفاف و قابل کنترل باشد؛ در غیر اینصورت ما راضی به چنین سیستمی نیستیم.

سیستمی که ما امروزه داریم به پارلمان پاسخگو نیست و هیچ نهادی نمی تواند رئیس جمهور را پاسخگو کند. این ساختار، درست نیست. جواب دادن رئیس جمهور و یا یکی از مسئولان به سئوالاتی که در ذهن همگان است کافی نیست. قطعاً ریاست جمهوری باید نزد نهادهای مستقل پاسخگو باشد و مورد حسابرسی قرار گیرد.

ما اصولی داریم و قبل از هر چیز باید بگویم که ما حزبی هستیم که با تمام قدرت و توان تلاش می کنیم، هم در ترکیه و هم در جهان صلح و آرامش برقرار شود. برای تحقق این امر، آزادی فکر و اندیشه و عقیده می بایست بر روی پایه های مستحکمی قرار بگیرد.

اصل بعدی عدالت است که تضمین کننده اصل قبلی است. عدالت وابسته به شخص نیست و باید مستقل باشد. قطعاً تحقق این عدالت توسط نهادها و قضات مستقل ممکن است. عدالت، مهمترین شرط برقراری صلح و آرامش است.

پست و مناصب در دولت نباید بر اساس دوستی و خانوادگی باشد

ما اگر به قدرت هم برسیم، هرگز از این اصول خود عدول نخواهیم کرد. موضوع بعدی شایسته سالاری در ساختار دولت است. پست و مناصب باید بر اساس شایستگی افراد به آنها داده شود.

نمی شود به انسان ها به خاطر نزدیکی، دوست بودن، اولاد و فرزند بودن مسئولیت داد.

مسئله بعدی شفافیت حکومت است که در ابتدا هم به آن اشاره کردم. همه کارها و فعالیت های اجرایی و هزینه های دولت باید مورد حسابرسی قرار بگیرد. این از سوی رسانه ها و سازمان هایی نظیر دیوان محاسبات که در کشور ما وجود دارد انجام خواهد شد.

اگر این سه شرط و اصل نباشد هیچ کسی از آنچه در کشور رخ می دهد با خبر نخواهد شد. ما همه این اصول را به عنوان اخلاق پسندیده می بینیم. اخلاق پسندیده ایجاب می کند که حکومت نسبت به جامعه مهربانی و دلسوزی، رفتار عادلانه نشان دهد و اقدام به رفع نیاز نیازمندان کند.

بنابراین تضمین عدالت یک شرط اصلی و حتمی است. اینها اصول ما است. در آن زمان که با جناب رئیس جمهوری صحبت کردیم گفت که این موارد را رعایت خواهند کرد و در این راستا کارشناسان خود را در دوره های مختلف نزد ما فرستادند. ما حرف های کارشناسان را شنیدیم اما نتوانستند ما را متقاعد کنند.

این حکومت و سیستم شفاف نیست. به همین دلیل هم کاملاً واضح و صریح اعلام کردیم که در همه پرسی رای مخالف خواهیم داد. پس از همه پرسی که با فاصله اندک رای آری آورد، نیاز به ائتلاف سازی بود که در این راستا جناب رئیس جمهور با حزب حرکت ملی گرا که سابقه خصمانه شدیدی با آن داشت، ائتلافی به اسم ائتلاف جمهور تشکیل داد.

دیگر احزاب مخالف نیز گردهم آمدند و ائتلافی تشکیل دادند. باید بگویم که این ائتلاف، ائتلاف حکومتی نیست که قدرت اجرایی داشته باشد. بلکه فقط مجموعه ای است که برای ورود به انتخابات و مجلس شکل می گیرد.

به دنبال رئیس جمهوری فراگیر و فرا حزبی هستیم

در این دوره باز هم همان روند در حال تکرار شدن است. ما خواهان رئیس جمهوری فراگیر و فراحزبی هستیم. رئیس جمهور نباید وابسته به یک حزب باشد. اما امروز در ترکیه رئیس جمهور، همزمان رئیس کل یک حزب نیز هست. به همین خاطر در سیاست ها و انتصابات تبعیض رخ می دهد.

اکنون قرار است در قوانین انتخابات تغییراتی انجام شود؛ ما منتظر خواهیم ماند تا ببینیم چه اتفاقی رخ خواهد داد. ما در پارلمان یک نماینده داریم، به همین خاطر در تصمیماتی که در پارلمان گرفته می شود چندان موثر نیستیم. اما نماینده ما دیدگاه های خود را با افکار عمومی در میان می گذارد. ان شالله تصمیماتی درباره تغییر قانون انتخابات خواهیم داشت.

هنوز تصمیمی برای ائتلاف سازی نگرفته ایم

تسنیم: آیا قرار است در ائتلافی شرکت کنید؟ و آیا این موضوع مشخص شده است؟

کارا ملا اوغلو: نه هنوز. ما معتقدیم که هنوز خیلی زود است و پس از تصمیم گیری درباره انتخابات، این ائتلاف ها شکل می گیرد. در حال حاضر نیازی به ائتلاف سازی نیست چرا که قرار نیست انتخابات رخ دهد. در این زمینه قبل از انتخابات تصمیم گیری خواهد شد و فعلاً عجله ای نیست. به موقع تصمیم خواهیم گرفت که با چه کسی باشیم.

تسنیم: از وقتی که در اختیار ما گذاشتید متشکریم.

کارا ملا اوغلو: من هم از شما متشکرم.

انتهای پیام/

کد خبر 133331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =