شهرک ولیعصر تهران از محله های به نام منطقه ۱۸ تهران است که در جنوب شرق منطقه ۱۸ قرار دارد. شهرک ولیعصر محدوده بزرگی است که از بلوار معلم و چهارراه یافت آباد شروع شده و تا بزرگراه آزادگان ادامه دارد. این محله بزرگ از چهار محله شهرک ولیعصر شمالی ، شهرک ولیعصر جنوبی ، محله شهید رجایی و محله صادقیه تشکیل شده است. درباره شهرک ولیعصر نکات بسیاری وجود دارد که برای بسیاری از علاقمندان تهران و محله های جنوب تهران بسیار جالب است. وبسایت کوچه گرد که وب سایتی تخصصی در حوزه معرفی شهر تهران است ، تاریخچه و امکانات شهرک ولیعصر به طور کامل معرفی شده و اما نکات بسیاری درباره این محله سرشناس وجود دارد که شاید برای شما هم جالب توجه باشد.

تاریخچه شهرک ولیعصر (H2)

 تاریخچه شهرک ولیعصر از نظر هویتی به دو محله وصفنارد و قلعه اسماعیل آباد بازمی گردد. زمین های شرقی  شهرک ولیعصر در زمان قاجار و حتی صفویه جزو روستای وصفنارد بود و زمین های بخش شرقی شهرک ولیعصر جزو قلعه اسماعیل آباد بود  قلعه اسماعیل آباد در همان جایی بود که امروز محله شهید رجایی در آن قرار دارد. قلعه اسماعیل آباد یکی از سکونتگاه های  زمان قاجار بود و ساکنین آن برای محافظت از خود در قلعه ای زندگی می کردند که قلعه اسماعیل آباد نام داشت و شهرک ولیعصر نیز امروز در همان محدوده است. قلعه اسماعیل آباد در کنار قلعه یافت آباد جزو اولین سکونت گاه های منطقه ۱۸ تهران بودند.

نام قدیم شهرک ولیعصر (H2)

اولین نام شهرک ولیعصر فری آباد بود. یکی از نام های قدیمی شهرک ولیعصر ، فری آباد بود. فری آباد مخفف نامی است که از خاندان فرمانبردار اقتباس شده است. رضا علی فرمانبردار مالک اصلی اراضی محله شهرک ولیعصر بود. رضا علی فرمانبردار همان فردی است که موسس بیمارستان و موسسه خیریه غیاثی در شهرک ولیعصر بود که پس از فوت وی بنا به وصیت او ، توسط فرزندانشان اروجعلی . بروجعلی و قربانعلی تاسیس شده و آن را اداره نموده اند.

شهرک ولیعهد (H2)

یکی دیگر از نام های قدیمی شهرک ولیعصر ، شهرک ولیعهد بود. پیش از انقلاب اسلامی در محدوده شهرک ولیعصر امروزی و بنا بر شواهدی ، ساخت و سازهایی با نام شهرک ولیعهد انجام شده بود. شهرک ولیعهد در واقع یک محله نبود ، بلکه بیشتر به یک شهرک شباهت داشت  و نام بخشی از این محدوده شهرک ولیعهد نامگذاری شده بود. پس از انقلاب اسلامی بود که  نام شهرک ولیعهد ، به محله شهرک ولیعصر تغییر کرد و این نام تا امروز نیز  بر روی این محله باقی مانده است.

 بهترین جای شهرک ولیعصر کجاست (h3)

شاید شما هم بخواهید در این منطقه سکونت داشته باشید ، بنابراین لازم است از قسمت های مختلف این محله اطلاع داشته باشید و با اطلاع کامل ، محل سکونت خود را انتخاب کنید. . به اعتقاد برخی از مشاورین املاک شهرک ولیعصر خیابان های طالقانی ، شریعتی و خیابان سلیمانی جزو بهترین مناطق  شهرک ولیعصر برای سکونت  هستند. از ویژگی  این خیابان ها دسترسی های خوب و مجاورت با بافت تجاری محله  شهرک ولیعصر است که به همین دلایل از رشد خوبی برخوردارند و قیمت خانه و آپارتمان در این قسمت ها از بقیه قسمت های شهرک ولیعصر بالاتر است.

چهارراه یافت آباد کجای شهرک ولیعصر است (H3)

چهارراه یافت آباد را با نام یافت آباد ان می شناسند،  اما جالب است که بدانید،  چهارراه یافت آباد در محله یافت آباد قرار ندارد چهارراه یافت آباد یکی از مهمترین معابر و مسیرهای دسترسی به محله شهرک ولیعصر است. چهارراه یافت آباد ، تقاطع بزرگراه آیت الله سعیدی و بلوار معلم و خیابان یافت آباد است. این چهار راه معبر اصلی بازار مبل یافت آباد است.

پارک قائم

پارک قائم بزرگترین بوستان شهرک ولیعصر است که توسط رییس جمهور وقت آن زمان ، سید محمد خاتمی افتتاح شد. پارک قائم داستان و تاریخچه بسیار جالبی دارد که شنیدنی است. نام قدیمی این پارک که امروز  پارک قائم نام دارد.  ، باغ نعیمی و یا باغ خسروانی بود و تا دهه هفتاد نیز با همین اسامی شناخته می شد. مساحت پارک قائم ۴۰ هکتار است  و پارک قائم از این نظر  بزرگترین بوستان منطقه ۱۸ و یکی از بزرگترین بوستان های شهر تهران است. پارک قائم در گذشته جزو اراضی کشاورزی منطقه ۱۸  بود و کشاورزان بسیاری در این اراضی کشت و زرع داشتند. در دهه ۳۰ سرتیپ پرویز خسروانی که از درجه داران ارتش پهلوی بود این زمین ها را از رعیت و کشاورزان منطقه تصاحب کرده و برای خود سند صادر کرد.

سرتیپ خسروانی یکی از درجه داران نزدیک به دربار شاه بود و این تصاحب را با قوه زور و قهریه  انجام داد و کشاورزان را اززمین های پدری  بیرون کرد. به گفته یکی از اهالی قدیم محله شادآباد، سرتیپ خسروانی پس از تصاحب این اراضی ،  کل کوره های آجر پزی و معادن ماسه منطقه را مامور به ارسال مصالح  کرده و ظرف چند  روز دیواری بزرگ را دور تا دور  این زمین کشید تا تصاحب خود را برزمین های باغ خسروانی مسجل کند. پس از تصاحب این قطعه باغ بزرگ ، این باغ  به باغ نعیمی مشهور شد. سرتیپ خسروانی پس از تصاحب این باغ بزرگ ، آن را به نام همسر خود ملیحه نعیمی سند زد.  

میدان زاهدی

میدان زاهدی یکی از میدان های قدیمی شهرک ولیعصر است. میدان زاهدی در محله رجایی یا قلعه اسماعیل آباد قدیم قرار دارد. میدان زاهدی در بخش جنوب غربی  شهرک ولیعصر و در نزدیکی  قلعه اسماعیل آباد قدیم قرار دارد. این میدان  خیابان سجادی را به دو بخش خیابان سجادی شمالی و خیابان سجادی جنوبی تقسیم کرده  و با خیابان های وحدت و خیابان علیخانی تقاطع دارد. میدان زاهدی امروز به یکی از بورس های خرید و فروش مبلمان خانگی و صنایع چوبی شهرک ولیعصر تبدیل شده است.

منبع: وبسایت کوچه گرد

www.kochegard.ir

کد خبر 133006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =