کرزی: طالبان برای کسب رسمیت بین‌المللی به مشروعیت ملی نیاز دارد

رئیس جمهور پیشین افغانستان اظهارداشت که مشروعیت ملی اساس رسمیت یافتن بین‌المللی است و طالبان باید برای مشروعیت یافتن از طریق انتخابات یا لویه‌جرگه اقدام کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت که در تمام کشورها، داشتن مشروعیت ملی بنیاد رسمیت یافتن بین‌المللی است، بنابراین طالبان باید برای حکومتداری خویش بنیادی را ایجاد کند که در آن، اساس نخست، مشروعیت ملی باشد.

کرزی به «صدای آمریکا» گفت که این مشروعیت یا باید از طریق انتخابات کسب شود و یا، با در نظر داشت وضعیت فعلی در افغانستان، می‌تواند از طریق لویه جرگه به میان آید.

وی همچنین تصریح کرد که دولت طالبان باید دارای یک قانون اساسی باشد، حتی اگر این قانون موقت باشد.

رئیس جمهور پیشین افغانستان با اشاره به اینکه طالبان گفته که قانون اساسی دوران «ظاهرشاه» را بطور موقت اجرایی خواهد کرد، افزود: نیاز است که این قانون از طریق یک فرمان نافذ شود و سپس زیر چتر پرچم سه رنگ -سیاه، سرخ، سبز- که قوانین مختلف افغانستان آن را از طریق جرگه‌ها تایید کرده است، به حکومتداری ادامه دهند.

کرزی با اشاره به فعال شدن مقامات پاکستانی در مسایل مربوط به افغانستان نیز تصریح کرد: پاکستان نماینده افغانستان نیست، آن‌ها نباید از طریق مداخله یا تشویق افراطیت یا تروریسم و یا استفاده از زور، بلکه از راه یک رابطه متمدن و استوار بر اصول مدنی و روابط بین‌المللی با افغانستان ایجاد رابطه کند و برای نمایندگی از  افغانستان تلاش نکنند.

وی ادامه داد که اطمینان دارد طالبان نیز درباره تلاش پاکستان برای نمایندگی از افغانستان و دخالت در امور این کشور حساسیت نشان می‌دهد.

حامد کرزی پیش از این نیز به طالبان پیشنهاد داده بود هرچه زودتر دولت فراگیر تشکیل دهند چرا که این اقدام به برقراری ثبات کمک می‌کند.

انتهای پیام/.

کد خبر 132996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =