۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
واکنش گوترش به حوادث بیروت

دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به حوادث روز پنج شنبه در بیروت تمام طرف‌های لبنانی را به توقف خشونت‌ها دعوت کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از روسیا الیوم، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد تمام طرف‌های لبنانی را به توقف فوری اقدامات خشونت بار دعوت می‌کند.

دوجاریک در گفتگو با خبرنگاران گفت: گوترش خواهان توقف اقدامات و گفتمان تحریک آمیز در لبنان است.

وی همچنین افزود که گوترش بار دیگر بر ضرورت انجام تحقیقات کامل و شفاف درباره انفجار سال ۲۰۲۰ در بندر بیروت تاکید کرد.

گفتنی است که ارتش لبنان با صدور بیانیه‌ای از بازداشت ۹ نفر در ارتباط با تیراندازی‌های روز پنج شنبه در بیروت خبر داد.

ارتش لبنان با صدور بیانیه‌ای از کشته شدن شماری از افراد در خشونت‌های روز پنج شنبه در بیروت خبر داد.

ارتش لبنان همچنین افزود که ۹ نفر را در این ارتباط بازداشت کرده است.

در این بیانیه آمده است: در جریان حرکت شماری از معترضان به سمت منطقه العدلیه، تیراندازی به وقوع پیوست که به کشته شدن شماری از شهروندان و زخمی شدن شماری دیگر منجر گردید.

این بیانیه می‌افزاید: در پی این حوادث ارتش حضور خود را در منطقه تقویت کرد. همچنین برخی اماکن برای جستجوی عاملان تیراندازی مورد یورش قرار گرفت و طی آن ۹ بازداشت شدند که تحقیقات از آن‌ها تحت نظارت مرجع قضایی در حال انجام است.

ارتش لبنان همچنین گفت که فرماندهی ارتش این کشور با طرف‌ها جهت مهار اوضاع و جلوگیری از شکل گیری فتنه ارتباط برقرار کرده است.

این در حالی است که جنبش امل و حزب الله لبنان در یک بیانیه مشترک اعلام کردند: حمله به اعتراضات مسالمت آمیز از سوی شبه نظامیان وابسته به حزب قوات اللبنانیه (وابسته به سمیر جعجع) رخ داده است.

در این بیانیه آمده است: تک تیراندازان در محله‌های مجاور و بر روی پشت بام منازل مستقر شده و اقدام به هدف قرار دادن تظاهرات کنندگان کردند. این شبه نظامیان به قتل عمد روی آوردند و علت این شمار از شهیدان و زخمی شدگان هم، همین است.

حزب الله و جنبش امل تاکید کردند: ارتش و نیروهای امنیتی به مسئولیت خود در بازگرداندن امور به حالت عادی عمل کنند. عاملان قتل و تحریک کنندگان از اتاق سیاه این روند را اداره کردند و باید محاکمه شوند و به شدیدترین وجه مجازات شوند.

در این بیانیه آمده است: با خانواده شهیدان عهد می‌بندیم که تا تحقق عدالت موضوع را دنبال کنیم.

کد خبر 132779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =