۳ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت جو رفت

زاهدان- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: افزون‌بر سه هزار هکتار از مزارع آبی و دیم این استان در فصل کشت پاییزه در سال زراعی جاری به زیر کشت محصول جو رفته است.

امان اله طوقی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کشت بهاره جو از مهرآغاز و در بهمن ماه به اتمام می‌رسد، اظهارداشت: پیش‌بینی می‌شود امسال افزون‌بر ۱۳۰ هکتار از مزارع سیستان و بلوچستان به کشت این محصول اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه جو محصولی کم توقع نسبت به منابع آب و خاک بوده و دارای مقاومت بالایی در برابر انواع آفت‌هاست ادامه داد: برداشت جو نیز در سیستان و بلوچستان از اسفند آغاز و تا اردیبهشت ماه ادامه دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان از آمادگی کامل برای کشت گندم در استان خبر داد و افزود: امسال افزون‌بر یک‌هزار و ۵۰۰ تن بذر گندم و ۱۲ هزار تن کود شیمیایی برای کشت گندم در استان تهیه که تاکنون بذر گندم بین کشاورزان توزیع شده است.

وی افزود: کشت گندم در سیستان و بلوچستان از اول آبان آغاز و تا اواسط آذر ماه ادامه دارد.

طوقی ادامه داد: قیمت خرید گندم در سال زراعی پیش رو هشت هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده که زمینه را با توجه به افزایش قابل توجه قیمت نسبت به سال گذشته برای بیشتر شدن سطح زیر کشت این محصول استراتژیک در استان فراهم کرده است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار و مرکبات دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.

کد خبر 132663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =