علت سقوط این روزهای بازار بورس چیست ؟

رکنا: بورس تهران روز گذشته نیز سرخپوش شد. شاخص کل بورس با ریزش سنگین 38 هزار و 811 واحدی در سطح یک میلیون و 418 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با افت 12 هزار و 190 واحدی 401 هزار و 567 واحد را ثبت کرد. چرا بورس سقوط کرد؟

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران، علی صالح‌ آبادی را به سمت رئیس کل بانک مرکزی منصوب کرد. رئیس جمهور در نشست هیئت دولت اعلام کرد که در نظام بانکی اشکالاتی وجود دارد و مجموعه تیم اقتصادی دولت باید با معاون اول هماهنگ باشند. از سوی دیگر زمزمه تغییر رئیس سازمان بورس در روز گذشته، باعث شد که برخی کارشناسان یکی از عوامل افت کم سابقه بورس در روزهای اخیر را تغییرات مدیریتی بدانند.

به گزارش اقتصادی رکنا، رئیس سازمان بورس طی پیامی تلگرامی اعلام کرد: "همان طور که می دانید دوره هیات مدیره سازمان ۵ سال است و افرادی که در میانه دوره جایگزین می شوند بقیه همان دوره را ادامه می دهند. این دوره از چند ماه قبل به پایان رسیده است و صرفا به دلیل تغییر دولت و به تبع آن تغییر وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای عالی بورس، تعیین تکلیف به تاخیر افتاده است.

آقای دکتر خاندوزی روز پنجشنبه ۸ مهرماه به من اطلاع دادند که برنامه شان تغییر تیم مدیریتی سازمان بورس است. من هم از همان روز پیگیر هستم که این اتفاق زودتر بیفتد. حتی مصر بودم که طبق برنامه، شورای عالی بورس همین هفته تشکیل شود ولی امکان برگزاری فراهم نشد. امیدوارم هرچه زودتر اتفاق بیفتد.

از نظر من تغییر رئیس سازمان بورس در انتهای دوره ۵ ساله باید یک امر عادی تلقی شده و نباید اینقدر بدان پرداخته شود. بازار سرمایه هم فکر می کنم آنقدر بزرگ شده که این رفت و آمدها بر آن تاثیری نداشته باشد.

لذا از همه دوستان تقاضا دارم به این حواشی نپردازند."

در خصوص این تغییرات و همچنین دلایل دیگر افت بی سابقه بورس در روزهای اخیر گفتگوی رکنا با همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه را بخوانید:

دارابی در پاسخ به این سوال که چه اتفاقی در بازار بورس در حال رخ دادن است، گفت: در حال حاضر به دلیل تغییرات مدیریتی و این که آقای دهنوی خداحافظی کرده است، اما هنوز جایگزین ایشان معرفی نشده است. از سوی دیگر علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی به تازگی مستقر شدند و بحث تغییرات مدیران بانکی مطرح است. همه این موارد دست به دست هم می دهد تا بازار ضعیف دیده شود. به صورت طبیعی وقتی بحث تغییرات مدیریتی پیش می آید در واقع همه دچار عدم تصمیم می شوند و این عدم تصمیم به صورت واضح در بازار دیده می شود.

چرا بازار بورس تحت فشار است ؟

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص دلایل افت کم سابقه بورس در روزهای اخیر، گفت: در حال حاضر دو عامل است که بازار را تحت فشار قرار می دهد. یکی بحث تغییرات مدیریتی است و دیگر بحث نرخ بهره و میزان فروش های بالای اوراق های دولتی است. در واقع در حال حاضر شاهد آن هستیم که بازار از وضعیت نرخ بهره نگران است و نمی داند چه اتفاقی در حال وقوع است. نیازهای مالی دولت بخصوص در مورد کسری بودجه باعث می شود که همه انتظار داشته باشند تا حدودی نرخ بهره بالا رود و همین قضیه باعث می شود بازار را دچار آسیب کند و شاهد مازاد عرضه در بازار باشیم.

از عرضه خودرو و مسکن به بورس چه خبر؟

دارابی در آخر درخصوص عرضه خودرو و مسکن در بورس و همچنین آزاد سازی سهام عدالت گفت: به نظر نمی رسد در حال حاضر با این وضعیت بازار بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح شود. از طرفی درخصوص عرضه خودرو و مسکن در بورس دچار بلاتکلیفی هستیم. هنوز تصمیمات مشخص نشده است. در مورد خودرو هنوز آقای فاطمی امین، وزیر صمت سیاست گذاری خود را اعلام نکرده است. در مورد مسکن هم این وضعیت تاحدودی برقرار است و هنوز تصمیمات عملی از سوی مراجع تصمیم ساز دیده نمی شود.

اخبار وبگردی را در اینجا بخوانید:

  • خودکشی خانم دکتر تهرانی به خاطر عذاب وجدان/خودش را مقصر می دانست

    خودکشی خانم دکتر تهرانی به خاطر عذاب وجدان/خودش را مقصر می دانست

آیا این خبر مفید بود؟
0 0
کد خبر 132607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =