انستیتو گیت استون:ایران چگونه با لابی‌گری های خود از شدت تحریم‌ها می‌کاهد؟

این لابی‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا نظر سیاست‌گذاران آمریکایی را جلب کنند، از شدت تحریم‌ها بر رژیم بکاهند و با جلب نظر این سیاست‌گذاران از تصویب تحریم‌های جدید جلوگیری کنند

لابی‌ها و عوامل ایران در غرب

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران/ ترجمه شهربانو علی‌جمعه‌پور: اخیراً سه سناتور جمهوری‌خواه به نام‌های تد کروز (TX)، تام کاتن (AK) و مایک براون (IN) از وزارت دادگستری آمریکا درخواست کردند که یک پرونده برای تحقیقات در مورد شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک یا NIAC) باز کند.

به گزارش تلکسیران و به نقل از سایت اندیشکده گیت استون، بر اساس اعلام فوروم ایرانیان آمریکا (Iranian American Forum)، «اسنادی به این مرکز ارسال شده است که نشان می‌دهد بین شورای ملی ایرانیان آمریکا و مقامات جمهوری اسلامی ایران ارتباطاتی وجود دارد. در این اسناد یک سری از منافع تجاری ایران فاش شده است. این اسناد نشان می‌دهد که نایاک، لابی خود را با سفیر ایران در سازمان ملل متحد هماهنگ می‌کند تا بر سیاست‌های آمریکا با ایران تأثیر بگذارد.»

 چرا کسانی که به عنوان لابی برای رژیم ایران فعالیت می‌کنند، تلاش می‌کنند که عملکرد آشکار نداشته باشند و در سایه حرکت کنند؟ اکنون زمان آن فرارسیده است که آمریکا و سایر دولت‌های غربی، کسانی که صداهای ضدآمریکایی و ضد اسرائیلی در سراسر جهان سر می‌دهند را شناسایی کنند و از نزدیک مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.

رهبران ایران خیلی آزادانه و با صراحت اعلام کرده‌‎اند که از گروه‌های لابی‌ و لابی‌گری در کشورهای غربی مانند آمریکا استفاده می‌کنند و از این طریق ایده‎های بنیادگرایانه و ضدغربی و ضدآمریکایی خود را در این کشورها پیاده می‌کنند. محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران ابراز کرد که تهران از گروه‌های لابی در واشنگتن استفاده می‌کند و به کمک آن‌ها دستور کار مورد نظر رژیم ایران را در آمریکا پیاده می‌کند. بر اساس اعلام سایت واشنگتن اگزمینر (Washington Examiner):« یک گروه لابی از جمهوری اسلامی ایران به صورت فعالانه و جدی وضعیت تهران را در سطح بین‌‎المللی تقویت می‌کند و در سطح بین المللی به ایران کمک می‌کنند که بتواند به اهداف هسته‌ای خود مشروعیت ببخشد. »

وقتی از مهدی حسینی، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران سوال شد که آیا برخی از نهادهای غربی دولت خودشان را به سود جمهوری اسلامی ایران تحت فشار قرار می‌دهند؟ وی پاسخ داد: «بله، آن‌ها چنین کاری را در گذشته انجام داده‌اند و  در حال حاضر هم به ما کمک می‌کنند و ما باید بتوانیم از این فرصت عالی نهایت استفاده را ببریم.»

همان‌‎طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، سه سناتور جمهوری‌خواه از وزارت دادگستری آمریکا درخواست کردند که در مورد شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) تحقیق کند. نمایندگان کنگره بر این باور هستند که این نهاد، به عنوان یک لابی و عامل خارجی برای جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. این نهاد به عنوان یک نهاد لابی ثبت نشده و بیش از یک دهه از فعالیت آن می‌گذرد. نایاک خود را یک مجموعه غیرحزبی و غیرانتفاعی می‌داند که منافع و مطالبات جامعه ایرانیان آمریکا را دنبال می‌کند.»

بر اساس قانون افشای لابی‌گری، هر کسی که برای دولت فدرال آمریکا لابی‌گری می‌کند باید نام خود را به صورت رسمی به مجلس سنا و مجلس نمایندگان اعلام و تأییدیه بگیرد. سناتورهایی که این درخواست را به وزارت دادگستری آمریکا ارائه دادند، افزودند: « قانون فارا (قانون ثبت نام عاملان خارجی) افرادی را که به عنوان عامل خارجی در ظرفیت سیاسی و شبه‌سیاسی فعالیت می‌کنند، ملزم می‌‎کند که به صورت دوره‌ای روابط، فعالیت‌ها، پرداخت‌ها و رسیدهای خود با مدیران خارجی را اعلام کنند. قرار نیست که فارا هیچ آمریکایی را از گفتگو بازدارد بلکه به سیستم سیاسی آمریکا کمک می‌کند که شفافیت و پاسخ‌گویی خود را حفظ کند.»

بر اساس اظهارات این سناتورها:

«پاتریک دیزنی، مدیر سابق سیاست‌گذاری شورای ملی ایرانیان آمریکا در ایمیل‌های داخلی اعتراف کرد که او و مدیر قانون‌گذاری این سازمان بیش از 20 درصد زمان خود را به فعالیت‌های لابی‌گری گذرانده‌اند. او در ایمیل خود نوشته بود که «من بر این باور هستم که به عنوان لابی شناخته خواهیم شد.» بنابراین از سال 2008 کارمندان ارشد شورای ملی ایرانیان آمریکا خیلی صریح بر لابی‌گری خود برای منافع ایران اذعان دارند.»

به علاوه، مباشر معاون مدیر سابق اف.بی.آی اظهار داشت: « از نظر من ترتیب دادن جلسات بین اعضای کنگره و سفیر ایران در سازمان ملل متحد نیازمند شخص یا نهادی است که به عنوان عامل یک کشور خارجی فعالیت کند و این شخص یا نهاد باید به صورت رسمی ثبت نام کند.» این جملات پس از آن مطرح شد که بنیان‌گذار سوئدی-ایرانی نایاک جلساتی را بین اعضای کنگره آمریکا با سفیر وقت ایران در سازمان ملل و وزیر امور خارجه فعلی آن (محمدجواد ظریف) ترتیب داده بود.

چرا کسانی که برای رژیم ایرانی فعالیت‌های لابی‌گرانه انجام می‌دهند تمایلی به ثبت نام و فعالیت قانونی ندارند؟ برخی بر این باور هستند که لابی‌ها تمایلی به آشکار کردن همکاری خود با رژیم ایران ندارند؛ چون ممکن است مدتی بعد در لیست تحریم‌ها قرار بگیرند.

این لابی‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا نظر سیاست‌گذاران آمریکایی را جلب کنند، از شدت تحریم‌ها بر رژیم بکاهند و با جلب نظر این سیاست‌گذاران از تصویب تحریم‌های جدید جلوگیری کنند.

شاید اکنون زمان آن فرارسیده است که واشنگتن و سایر دولت‌های غربی از نداهای ضدغربی، ضدآمریکایی و ضد اسرائیلی ایران بکاهند، در مورد لابی‌های ایران در آمریکا و غرب تحقیق کنند و از فعالیت‌ این لابی‌ها به نفع ایران جلوگیری کنند.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:انستیتو گیت استون/ ترجمه شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 13202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =