انستیتو خاورمیانه:داستان ترامپ و سپاه بعد از سردار سلیمانی به کجا خواهد رسید؟

ایران تنها آمریکا را هدف قرار نداد بلکه تمامی کشورهایی که واشنگتن در آن‌ها پایگاه نظامی دارد را تهدید کرد که در صورتی که از آن کشور حمله‌ای به ایران صورت گیرد، آن کشور هدف قرار می‌گیرد و همین مسئله باعث شده است که بسیاری از کشورهای منطقه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از حمله آمریکا از آن کشور انجام دهند. این تهدید ایران مسلماً باعث می‌شود که کشورهای منطقه در سیاست خود در قبال ایران تجدید نظر کنند و از درگیری با تهران جلوگیری نمایند

داستان ترامپ و سپاه بعد از سردار سلیمانی به کجا خواهد رسید؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران/ ترجمه شهربانو علی‌جمعه‌پور: ترامپ از همان زمان که وارد کاخ سفید شد دردسر درست کردن را شروع کرد. وی در ماه مه 2018 کاملاً رسمی از توافق با ایران خارج شد و تحریم‌هایی که یک بار برداشته شده بود را مجدداً اعمال کرد. ایران هم با اقدامات تلافی‌جویانه تلاش کرد که آمریکا را وادار به عقب‌نشینی کند و از تأثیر تحریم‌ها تا حد امکان بکاهد.

به گزارش تلکسیران و به نقل از انستیتو خاورمیانه،آمریکا برای حفظ منافع خود در منطقه و همچنین ترساندن ایران نیروهای نظامی خود را در خلیج فارس مستقر کرد. ایران برای عقب نشاندن آمریکا در ماه ژوئن سال 2019 یکی از پهپادهای پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا را که وارد خاک ایران شده بود منهدم کرد. پس از مدتی خبری منتشر شد که تأسیسات نفتی عربستان هدف موشک قرار گرفته است. آمریکا ادعا کرد که این اقدام از جانب ایران هدایت و رهبری شده است.

تنش‌ها در چند ماه گذشته به هیچ‌وجه کاهش نیافته و به طور مداوم با افزایش همراه بوده است. واشنگتن تلاش می‌کند که با سیاست فشار حداکثری رژیم حاکم بر ایران را وادار به تسلیم کند و رژیم ایران با مقاومت می‌کوشد که توجه جامعه بین المللی را برانگیزد.

چندی پیش با بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا، ترامپ دستور ترور سردار سلیمانی، رئیس سپاه قدس که یکی از زیرشاخه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را صادر کرد و با این دستور، تنش‌ها به اوج خود رسید. ایران اعلام کرد که می‌خواهد انتقامی سخت بگیرد. پس از آن پایگاه عین الاسد که یکی از پایگاه‌های اصلی آمریکا در عراق است، مورد اصابت موشک قرار گرفت ولی ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و ایران تمایل دارد که نیروهای آمریکایی را به صورت کامل از منطقه اخراج کند.

پاسخ تهران به ترور سردار سلیمانی

تهران هنوز هم مشغول ارزیابی کامل شیوه کشته شدن سردار سلیمانی است. ایران در حال تحقیق در مورد افرادی است که در ماجرای ترور با آمریکایی‌ها همکاری کردند و چه چیزی باعث شد که ترامپ دستور چنین حمله‌ای را صادر کند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که آمریکایی‌ها از وقوع حمله قریب‌الوقوع ایران اطلاع داشتند. ترامپ در سخنرانی خود پس از حمله ایران گفت که هیچ جنگی بین آمریکا و ایران رخ نخواهد داد. بسیاری بر این باور هستند که ایران و آمریکا دیگر تمایلی به ادامه تنش‌ها ندارند و به یک آینده مبتنی بر گفتگو فکر می‌کنند.

شلیک موشک‌ها به سمت عین الاسد و پایگاه‌های آمریکا در عراق کاری بود که هیچ کشوری جرئت انجام آن را نداشت ولی ایران با این کار ثابت کرد که می‌تواند خود را به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی مطرح کند.

ایران در حال ارزیابی بهترین پاسخ ممکن به آمریکا است. تهران تلاش می‌کند که با ارزیابی درست از وضعیت منطقه یک برنامه‌ریزی درست و دقیق برای اخراج آمریکا از منطقه انجام دهد. مقامات سپاه بر این باور هستند که بهترین پاسخ تهران به واشنگتن اخراج نیروهای نظامی آمریکا از خاور میانه خواهد بود.

ایران تنها آمریکا را هدف قرار نداد بلکه تمامی کشورهایی که واشنگتن در آن‌ها پایگاه نظامی دارد را تهدید کرد که در صورتی که از آن کشور حمله‌ای به ایران صورت گیرد، آن کشور هدف قرار می‌گیرد و همین مسئله باعث شده است که بسیاری از کشورهای منطقه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از حمله آمریکا از آن کشور انجام دهند. این تهدید ایران مسلماً باعث می‌شود که کشورهای منطقه در سیاست خود در قبال ایران تجدید نظر کنند و از درگیری با تهران جلوگیری نمایند.

ایران هر روز از نیروهای تحت حمایت خود در عراق، سوریه و لبنان برای آزار دادن آمریکا و ناامن کردن منطقه برای آن‎‌ها استفاده می‌کند. حتی چندی قبل نیروهای طالبان در افغانستان یکی از هواپیماهای آمریکا که حامل تعدادی از مقامات ارتش آمریکا بود را ساقط کرند و به همین خاطر آمریکا تا حدودی می‌داند که خاور میانه دیگر نمی‌تواند به عنوان مکانی امن برای نیروهای نظامی این کشور باشد.

بر اساس شواهد و قرائن موجود سپاه به دنبال تنش‌های ناگهانی نیست و می‌خواهد از طریق تنش‌های کنترل‌شده سیاست‌های خود را در منطقه علیه آمریکا پیش ببرد. گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران در عراق می‌توانند نقش مهم و محوری در به ثمر رسیدن تلاش‌های سپاه داشته باشند.

مسئولیت سپاه پاسداران در داخل مرزهای ایران

سپاه تمام تلاش خود را می‌کند که از جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌های انقلاب حفاظت و حراست کند. فعالیت‌های سپاه در داخل ایران فقط شامل کارهای نظامی نیست بلکه این سازمان نظامی به فعالیت‌های فرهنگی، فنی، مهندسی، ساخت و ساز هم معروف است و می‌کوشد که در تمامی زمینه‌‎ها در کنار مردم ایران باشد.

سپاه در زمان تهدید مرزهای ایران از سوی داعش تمام تلاش خود را به کار بست تا خاطر مردم را از حمله داعش آسوده کند و به همین خاطر به صورت مستقیم به مقابله با داعش پرداخت و در نهایت توانست ضربات سنگین به این گروهک تروریستی وارد کند.

در حال حاضر قدرت بالای سپاه در داخل و خارج از کشور ایران باعث شده است که مخالفان نظام ایران طرح‌های زیادی برای تضعیف سپاه پاسداران بریزند و از تمامی امکانات خود را برای خدشه دار کردن وجهه سپاه استفاده کنند.

چشم انداز آینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران در آینده نقش پررنگ‌تری در مبارزه با آمریکا ایفا خواهد کرد. این سازمان نظامی تمام تلاش خود را می‌کند تا ترتیب خروج آمریکا از منطقه را هر چه زودتر بدهد و طرح‌های خوبی که از جانب ایران برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه ارائه شده است را پیاده کند.

ایران بر این باور است که کنترل منطقه باید به دست کشورهای موجود در منطقه باشد و هیچ قدرت خارجی از جمله آمریکا نمی‌تواند با دخالت خود امنیت و ثبات را برای منطقه به ارمغان بیاورد.

سپاه در حال حاضر به دلیل نقش‌آفرینی در منطقه و مقابله با سیاست‌های واشنگتن به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود ولی وضعیت سپاه از زمان این اعلام هیچ تغییری نکرده و این نقش‌آفرینی در آینده با قدرت بیشتر ادامه خواهد یافت.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:انستیتو خاورمیانه/ ترجمه شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 13201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =