فشار خون پایین در زمان حاملگی چه دلایلی دارد؟

تشخیص فشار خون پایین از این جهت اهمیت دارد که ممکن است باعث آسیب به اندام‌هایی مانند قلب، کلیه، مغز و کبد جنین شود. در صورت کاهش فشار، خون کمی به این اندام‌ها می‌رسد که در نتیجه آن کارکرد آن‌ها با اختلال مواجه شده و سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد.

به گزارش تلکسیران،متخصص زنان و زایمان گفت: افت فشار خون در اواسط دوران بارداری بسیار شایع است. ماه‌های چهارم و پنجم بارداری با بیشترین افت فشار خون همراه است.

دکتر ندا مقتدری افزود: تشخیص فشار خون پایین از این جهت اهمیت دارد که ممکن است باعث آسیب به اندام‌هایی مانند قلب، کلیه، مغز و کبد جنین شود. در صورت کاهش فشار، خون کمی به این اندام‌ها می‌رسد که در نتیجه آن کارکرد آن‌ها با اختلال مواجه شده و سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد.

وی در مورد علل فشار خون پایین در بارداری بیان داشت: از علت‌های فشار خون پایین در بارداری، مصرف بعضی داروهای ضد افسردگی است. همچنین جراحات شدید بدن مثل خونریزی و سوختگی که باعث از دست رفتن خون زیادی از بدن می‌شود از علل پایین آمدن فشار خون است که در مراحل شدیدتر ممکن است سبب شوک نیز شود.

وی تصریح کرد: بعضی بیماری‌های عصبی، نارسایی و حملات قلبی باعث کاهش فشار خون می‌شوند و از طرفی افت فشار خون نیز خود زمینه ساز بروز این بیماری‌ها می‌شود.

این متخصص زنان و زایمان افزود: بالا رفتن سن نیز باعث کاهش فشار خون می‌شود، به گونه‌ای که افراد سالمند در هنگام ایستادن دچار افت فشار می‌شوند.

مقتدری خاطرنشان کرد: در این شرایط فرد در هنگام بلند شدن از زمین و ایستادن دچار افت ناگهانی فشار خون می‌شود. در هنگام ایستادن جاذبه زمین خون را به سمت پایین بدن منتقل می‌کند، در این حالت اگر خون با سرعت کم به قلب برگردد یا مقدار خون کم باشد باعث ایجاد مشکلاتی در مغز می‌شود که سرگیجه، افت فشار و در نهایت بیهوشی را در پی دارد.

وی افزود: کم آبی بدن یکی از علل شایع افت فشار خون است. ورزش کردن و تعریق زیاد باعث گرما زدگی و تب می‌شود که با خشکی دهان خود را نشان می‌دهد در موارد شدید کم آبی بدن باعث افت فشار نیز می‌شود.

مقتدری در مورد درمان فشار خون پایین بیان داشت: برای درمان فشار خون پایین در بارداری نخست باید به علت به وجود آمدن آن توجه داشت. اگر کاهش فشار خون در اثر مصرف دارو باشد فرد باید دوز مصرف آن را کم کرده یا به طور کامل قطع کند تا دچار افت فشار نشود.

این متخصص زنان ادامه داد: همچنین اگر افت فشار خون در اثر خون ریزی باشد با استفاده از تزریق خون می‌توان به درمان آن کمک کرد.

وی تاکید کرد: با تغییر رژیم غذایی و استفاده از شیرینی، نمک و آب می‌توان به فشار خون پایین در بارداری کمک کرد. رژیم غذایی مناسب برای کنترل فشار خون باید شامل میوه ها، سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، هویج، غلات، گوشت ماهی و مرغ باشد.

این متخصص زنان افزود: داشتن رژیم غذایی سالم در دوران بارداری تا حد زیادی در جلوگیری از بیماری‌های این دوران موثر است.

مقتدری راه‌های برای تنظیم فشار خون در بارداری توصیه کرد و گفت: مصرف آب در تنظیم فشار خون و جلوگیری از افت فشار موثر است. فشار خون پایین در بارداری گاهی در هنگام صبح و به هنگام بیدار شدن از خواب خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌شود که قبل از برخاستن کامل از رختخواب ابتدا بنشینید و به سرعت بلند نشوید

 
کد خبر 13195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =