رویترز: ایران و ونزوئلا علیرغم تحریم‌های آمریکا قرارداد مبادله نفتی امضا کردند

خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع آگاه گزارش داده که ایران و ونزوئلا قرارداد مبادله نفتی امضا کرده‌اند. اولین محموله شامل نزدیک به دو میلیون بشکه نفت روز پنج‌شنبه به ونزوئلا تحویل داده شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع آگاه گزارش داده که جمهوری اسلامی و ونزوئلا قرارداد معاوضه نفت امضا کرده‌اند. بر اساس این گزارش که روز شنبه ۲۵ سپتامبر (۳ مهر ماه) منتشر شد، ونزوئلا با مبادله نفت سنگین خود با نفت سبک ایران (میعانات) موافقت کرده است.

ونزوئلا می‌تواند از میعانات ایران برای بهبود کیفیت نفت خام خود مانند قیر استفاده کند. منابع آگاه به رویترز گفته‌اند اولین مبادله شامل پنج محموله در هفته جاری انجام شده است.

به گفته یکی از منابع رویترز مرحله اول این قرارداد مبادله برای شش ماه برنامه‌ریزی شده است، اما می‌تواند تمدید شود. رویترز نتوانسته جزییات بیشتری از این توافق به دست آورد. وزرای نفت جمهوری اسلامی و ونزوئلا و شرکت‌های ملی نفت دو کشور به سوالات رویترز در این باره پاسخ نداده‌اند.

بر اساس ایمیلی که وزارت خزانه‌داری آمریکا به رویترز فرستاده، مطابق دستورات دولت آمریکا برای تعیین اقدامات تنبیهی، این توافق می‌تواند نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا باشد.

برنامه تحریمی آمریکا معامله با شرکت‌های نفتی ایران و ونزوئلا را نه تنها برای شرکت‌های آمریکایی بلکه برای هر شخص حقیقی یا حقوقی غیر آمریکایی نیز ممنوع کرده است.

اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرآمریکایی در صورت معامله با شرکت‌های نفتی ایران و ونزوئلا مشمول "تحریم‌های دسته دوم" می‌شوند که یک سلسله اقدامات تنبیهی را دربرمی‌گیرد. این اقدامات در نهایت منجر به قطع دسترسی این شرکت‌ها و افراد به سیستم مالی آمریکا شده و دسترسی به دارایی‌های آنها در ایالات متحده را مسدود می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در پاسخ به رویترز درباره قرارداد نفتی ایران و ونزوئلا نوشته است، "هرگونه معامله با شرکت ملی نفت ایران از سوی افراد غیرآمریکایی به طور عمومی مشمول تحریم‌های دسته دوم می‌شود".

این وزارت‌خانه تصریح کرده که "اختیاراتش را برای تحریم هر شخصی که با شرکت‌های نفتی ونزوئلا معامله کند، حفظ می‌کند" اما مشخصا به توافق مبادله نفتی میان ایران و ونزوئلا اشاره نکرده است.

تحریم‌های ایالات متحده علیه کشورها اغلب بنا بر سیاست رئیس‌جمهور دولت حاکم در آمریکا اجرا می‌شوند. برای مثال دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا کشتی‌های نفتی ایران را که راهی ونزوئلا بودند توقیف کرد، اما جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی دست به چین اقدامی نزده است.

یک منبع مطلع از این موضوع در واشنگتن به رویترز گفت، قرارداد مبادله دوجانبه میان ایران و ونزوئلا در ماه‌های اخیر از سوی مقامات آمریکایی به شدت تحت نظر است تا مشخص شود این قرارداد در عمل به چه میزان و تا چه حد نقض تحریم‌های آمریکاست.

مقامات ایالات متحده نگران این هستند که در آستانه انتخابات ونزوئلا و مذاکرات نیکولاس مادورو، رئیس جمهور با اپوزیسیون، محموله‌های ارسالی از سوی ایران بتواند مادورو را از نظر مالی تقویت کند.

تحریم‌های آمریکا فروش نفت هردو کشور ایران و ونزوئلا را در سال‌های اخیر به شدت کاهش داده و شرکت ملی نفت ایران را به طرف حمایت از ونزوئلا سوق داده است. ایران تا کنون چندین محموله نفتی به ونزوئلا ارسال کرده است.

وزرای خارجه این دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام کردند که همکاری‌های تجاری دوطرفه را علیرغم تحریم‌های آمریکا تقویت خواهند کرد.

تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت ترامپ علیه ونزوئلا در سال گذشته منجر به ۳۸ درصد کاهش در صادرات نفت ونزوئلا شد که در ۷۷ سال اخیر پایین‌ترین حد صادرات نفت این کشور آمریکای جنوبی با ۳۰ میلیون جمعیت بود.

یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا به رویترز گفته که این وزراتخانه "نگران" گزارش‌ها درباره مبادله نفت ایران و ونزوئلاست اما جزییات بیشتری در این باره ارائه نکرده است.

او ضمن تأکید بر ادامه تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و ونزوئلا تصریح کرد: «وزارت خزانه‌داری تمایل خود را برای تهیه لیست سیاه مؤسساتی که از تلاش‌های ایران برای فرار از تحریم‌های ایالات متحده حمایت می‌کنند و کسانی که رفتارهای بی‌ثبات‌کننده آنها را در سراسر جهان تقویت می‌کنند، ابراز کرده است.»

منابع مطلع به رویترز گفته‌اند، قرارداد مبادله نفتی میان ایران و ونزوئلا می‌تواند منبع ثابتی را برای شرکت دولتی نفت ونزوئلا فراهم کند تا میعاناتی را که برای رقیق کردن خروجی نفت فوق سنگین خود به آن نیاز دارد، تامین کند. نفت سنگین قیرمانند قبل از حمل و نقل و صادرات نیاز به مخلوط شدن با نفت سبک دارد.

این منابع نخواسته‌اند نامشان فاش شود چرا که مجاز به دادن اطلاعات نیستند. به گفته آنان ایران در مقابل نفت سنگین ونزوئلا را در بازارهای آسیایی عرضه می‌کند.

از سال گذشته شرکت دولتی نفت ونزوئلا دو محموله مواد مورد نیاز برای رقیق کردن نفت فوق سنگین خود از ایران وارد کرده و همچنین در مقابل گازوئیل ایران، سوخت جت به این کشور داده است.

به گفته سه منبع آگاه، اولین مبادله در چارچوب توافق جدید ایران و ونزوئلا اول هفته جاری انجام شده و حجم نفتی که ونزوئلا به نفتکش "فِلیسیتی"، تحت مالکیت شرکت ملی نفت ایران تحویل داده، ۱.۹ میلیون بشکه بوده است.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز هم تایید کرده که این نفتکش ایرانی در ماه سپتامبر در بندر "خوزه" ونزوئلا لنگر انداخته بود و حامل دو میلیون بشکه میعانات گازی بود که روز پنج‌شنبه به ونزوئلا تحویل داده شده است.

کد خبر 131693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =