چه رانتی در واردات 1500 اتوبوس خارجی به کشور وجود دارد؟

نائب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه هیچ کشوری وقتی 17 تولیدکننده اتوبوس دارد به سمت واردات نمی‌رود، گفت: باید مشخص شود چه رانتی پشت این قضیه وجود دارد؟

به گزارش تلکسیران،سیداحسن علوی نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تصمیم شهرداری تهران و دولت برای واردات 1500 اتوبوس که با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید ملی مغایر است، گفت: ما هم این موضوع را شنیده‌ایم و بر همین اساس کمیسیون عمران مجلس به مسئولین دولتی تذکر داده که چه لزومی دارد در شرایطی که اتوبوس سازان خوبی در کشورمان وجود دارند به دنبال واردات بوده و ارز از کشورمان خارج شود. 

وی افزود:‌اگر برای مهندسی معکوس و یا استفاده از تکنولوژی‌های جدید یک تا دو اتوبوس به روز را وارد کرده و بکوشیم برای تولید اتوبوس مدرن از متد علمی کشورهای خارجی و بنام تولید کننده اتوبوس خارجی استفاده کنیم خوب است اما در غیر این صورت منجر به تضعیف تولید ملی و همچنین بیکاری کارگران و ضربه به اقتصاد کشورمان خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس  تصریح کرد:‌ وقتی تولید کنندگان اتوبوس در کشورمان به چند کشور آسیایی و اروپایی صادرات دارند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست به سمت واردات اتوبوس اقدام کنیم. 

علوی گفت: تولید انبوه اتوبوس آن هم از کشور چین در شرایط فعلی که کشورمان نیازمند عرضه است، چه لزومی دارد؟ مجلس پیگیر این موضوع است تا مانع از این اقدام دولتی‌ها شود. 

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: هیچ کشور عاقلی در شرایطی که 17 تولید کننده داخلی اتوبوس وجود دارد به دنبال واردات اتوبوس نیست. تعداد زیادی کارگر در صنعت قطعه سازی اتوبوس در کشورمان فعالیت می‌کنند که با واردات و یا شاید رانت موجود در این کار و یا فساد احتمالی در این زمینه اشتغال داخلی را به سمت نابودی سوق خواهیم داد.

انتهای پیام/

کد خبر 13160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =