مجمع عمومی| اردوغان: ترکیه نمی‌تواند موج جدید مهاجران را تحمل کند

رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به ناتوانی کشورش برای تحمل بار موج جدیدی از پناهجویان و مهاجران غیرقانونی، بر لزوم پایان دادن هرچه سریعتر به بحران سوریه تاکید کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه که به نیویورک سفر کرده، شامگاه سه‌شنبه در هفتادوششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی پرداخت.

اردوغان در این سخنرانی، با اشاره به افزایش شمار مهاجران از افغانستان بعد از تسلط طالبان بر این کشور، گفت ترکیه دیگر نمی‌تواند بار موج جدیدی از پناهجویان را تحمل کند.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، وی با سرزنش کردن کشورهای غربی به دلیل اعمال راهکارهایی که بحران در افغانستان را تشدید کرده و واقعیت‌ها را در نظر نگرفت، توضیح داد: «ما بار دیگر در افغانستان شاهد این بودیم که چگونه راهکارهای بی‌توجه به واقعایات و متضاد با تاروپود اجتماعی مردم، نهایتاً به شکست منجر شد».

رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: «مردم افغانستان مجبور شدند که به تنهایی با عواقب بی‌ثباتی که بیش از ۴۰ سال در این کشور جریان داشت، مواجه شوند. ترکیه اما هرچه در توان داشته باشد برای کمک به مردم افغانستان در زمان نیازشان، انجام می‌دهد».

بر اساس این گزارش، اردوغان ضمن اشاره به حضور ۱ میلیون مهاجر از کشورهای مختلف علاوه بر پناهجویان سوری، اظهار داشت: «ما به عنوان کشوری که از شرف انسانی در سوریه دفاع کرد، نه از ابزارهای لازم و نه صبر کافی برای مواجه‌شدن با موج جدیدی از مهاجرت برخوردار هستیم. قدرت‌های جهانی باید مسئولیت خود برای حل بحران مهاجرت را انجام دهند».

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر لزوم حل هرچه سریعتر بحران سوریه، گفت این مسئله نباید بیش از ده سال طول بکشید و یک دهه دیگر نیز ادامه پیدا کند.

به نوشته روزنامه «ینی شفق»، رئیس‌جمهور ترکیه در این‌باره توضیح داد: «باید اراده‌ای قوی‌تر جهت یافتن راهکاری سیاسی برای این مشکل، بر مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و به شکلی که مورد انتظار مردم سوریه است، از خود نشان دهیم».

اردوغان با بیان اینکه بحران سوریه تاکنون صدها هزار نفر را به کام مرگ کشیده و میلیون‌ها نفر دیگر را آواره کرده، افزود: «ترکیه نه تنها ۴ میلیون سوری را به میزبانی پذیرفته - که بیشتر از هر کشور دیگری در جهان است - بلکه نیروهای خود را به میدان جنگ با گروه‌های تروریستی فرستاده است».

وی در حالی با افتخار از حضور نظامیان ترکیه در سوریه یاد می‌کند که دولت دمشق و متحدانش بارها تاکید کرده‌اند که این حضور نوعی تجاوز است و باید هرچه سریعتر خاک این کشور را ترک کنند.

روز دوشنبه نیز وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور حق پاسخ به تجاوزات ترکیه در شمال سوریه را برای خود محفوظ می‌داند.

فارس

کد خبر 131562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =