روزنامه سوری: خروج ترکیه از ادلب سوریه محور مذاکرات آینده پوتین و اردوغان است

ایرنا: دفاتر روسای جمهور روسیه و ترکیه از دیدار قریب الوقوع « ولادیمیر پوتین » و « رجب طیب اردوغان » خبر داده‌اند که به اعتقاد ناظران سیاسی خروج نیروهای ترکیه از ادلب سوریه محور اصلی مذاکرات دو رئیس جمهور خواهد بود.

به گزارش ایرنا، روزنامه الوطن سوریه امروز ( چهارشنبه ) در گزارشی پیرامون این سفر نوشت: کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که مقدمات سفر کاری آینده رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به روسیه در حال انجام است و طی آن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با اردوغان، روابط دوجانبه و پرونده سوریه را با وی در میان می گذارد.

به نوشته الوطن، « دیمیتری پسکوف » سخنگوی کاخ کرملین در گفت و با خبرنگاران با بیان اینکه « در واقع، کارهای سفر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به روسیه در حال پایان است»، افزود: این یک رابطه چند وجهی است و روسای جمهور همیشه در این زمینه که بالطبع در مورد سوریه و دیگر درگیری های منطقه ای است، صحبت می کنند.

سفر اردوغان به روسیه به نشست سران سوریه و روسیه در مسکو که در سیزدهم ماه جاری میلادی بین « بشار اسد » و ولادیمیر پوتین انجام شد و طی آن بر همکاری مشترک دو کشور و مبارزه با تروریسم و ​​آزادسازی بخشی از سرزمین های سوریه که همچنان تحت کنترل تروریست ها قرار دارد، تاکید شد، در ارتباط است.

الوطن ادامه داد: سفر اردوغان به روسیه که در روزهای آینده انجام خواهد شد در حالی صورت می گیرد که ارتش سوریه به توسعه برقراری امنیت و ثبات در مناطقی که شبه نظامیان در استان درعا در جنوب این کشور مستقر هستند ادامه می دهد.

ارتش سوریه در روزهای گذشته در مرکز منطقه « درعا البلاد » مستقر شده و امنیت و ثبات را به این شهر و بسیاری از شهرها و روستاها از جمله « طفس » ، « المزیریب » و «الیادودة » بازگردانده است.

جمعه گذشته خبرگزاری « رویترز » به نقل از مقامات ترکیه گفت که اردوغان اواخر این ماه برای گفت و گو با پوتین رئیس جمهور روسیه به مسکو سفر می کند.

یک مقام بلندپایه ترکیه که خواست نامش فاش نشود، درباره مذاکراتی که بین پوتین و اردوغان در تفریحگاه « سوچی » روسیه برگزار خواهد شد، گفت: موضوع اصلی برنامه کاری، سوریه به ویژه ادلب است.

در همین حال یک مقام دیگر ترکیه گفت: نباید هیچ آشفتگی جدیدی در سوریه اتفاق بیفتد.

همزمان با اعلامیه کرملین، منبع دیگری که پرونده منطقه « تنش زدایی » در سوریه که بین روسیه و ترکیه توافق شده است را پیگیری می کنند، به روزنامه الوطن گفت که ارتش سوریه و روسیه کارت های قوی در اختیار دارند که می توانند نظام رجب طیب اردوغان را مجبور به بازبینی در محاسبات اشتباه خود در منطقه « تنش زدایی » ( کاهش درگیری ) کنند.

این روزنامه بدون اشاره به نام این منبع به نقل از وی اضافه کرد: اکنون شرایط مناسبی برای تحمیل یک تسویه گسترده در ادلب و حداقل در منطقه جنوب بزرگراه بین المللی «حلب - لاذقیه » معروف به « M4 » وجود دارد.

این منبع با اشاره به اینکه ترکیه به رغم گذشت یک دوره زمانی طولانی و کافی از امضای توافق نامه ها از جداسازی گروه های تروریستی از شبه نظامیان وفادار و مورد حمایت خود خوداری کرده است و نتوانسته است امنیت گشت های مشترک روسیه و ترکیه در طول جاده « M4 » را تامین کند لذا مهیا کردن زمینه بازگشایی این جاده برای تردد و تزانزیت مستلزم خروج تروریست ها از آن به سمت شمال و عمق 6 کیلومتری است.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 131526

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =