سه پیشنهاد مهم رئیس جمهور چین برای آینده افغانستان

تسنیم/ رئیس جمهوری چین در نشست سازمان همکاری شانگهای پیشنهاداتی را برای بهبود شرایط افغانستان ارائه کرد.

به نقل از رادیو بین‌المللی چین، شی جین پینگ رییس جمهور چین بعد از ظهر جمعه 17 سپتامبر/ 26 شهریور به صورت آنلاین در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی درباره مساله افغانستان شرکت کرد.

رییس جمهور چین در این نشست طی سخنانی سه پیشنهاد درباره تحولات افغانستان ارایه داد که عبارتند از کمک به برقراری هرچه سریع تر و باثبات آرامش در افغانستان، حمایت از دستیابی هرچه سریع تر به تفاهمات سیاسی بین طرف های افغانستان، دعوت از طرف های این کشور به مبارزه قاطع با تروریسم؛ برقراری ارتباط و گفت وگوی کشورها با افغانستان به ویژه کشور همسایه افغانستان و یاری به فراگیرتر شدن ساختار حکومت جدید افغانستان و اجرای سیاست های متعادل و باثبات داخلی و خارجی و تعامل دوستانه افغانستان با کشورها به ویژه کشورهای همسایه؛ کمک به مردم افغانستان برای حل مشکلات از جمله عرضه به موقع کمک های انسان دوستانه و مایحتاج برای مقابله با کرونا و حل مشکلات مردم افغانستان.

رییس جمهور چین همچنین گفت: چین ارسال هرچه سریع تر محموله کمکی اضطراری به افغانستان را اعلام کرده و تا حد ممکن کمک رسانی خواهد کرد. 

وی تاکید کرد: برخی کشورها که عامل مشکلات کنونی افغانستان هستند، باید از گذشته درس بگیرند و مسوولیت لازم را برای توسعه آینده افغانستان بر عهده گیرند.

کد خبر 130834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =