عرضه اولیه به روش ترکیبی برای شرکت‌های پرریسک است و مشمول بورس تهران نمی‌شود

مدیرعامل بورس تهران درباره لغو فروش خودکار عرضه اولیه‌ها گفت: این یک فرایندی است که در بورس و فرابورس انجام می‌شود و یک رابطه تعریف شده بین مشتری و کارگزاری‌ها است و مشتری به برخی از کارگزاری‌ها این درخواست را داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی صحرایی در جمع خبرنگاران با اشاره به عرضه اولیه یک شرکت فعال در صنایع معدنی اظهار داشت: امروز پانصد و هشتاد و نهمین شرکت در بورس تهران پذیرفته شد که یک شرکت فعال در صنایع معدنی است و ارزش کل شرکت 12 هزار و 500 میلیارد تومان کشف شده است و امروز 15 درصد سهام این شرکت با ارزش معاملاتی 1870 میلیارد تومان عرضه شد.

وی با اشاره به انجام عرضه اولیه به روش جدید ترکیبی و از طریق صندوق‌ها گفت: فعلا قرار بر این نیست که در بورس تهران از این روش عرضه اولیه استفاده شود و شرکت‌هایی که وارد بورس تهران می‌شوند از لحاظ بنیادی ریسک کمتری دارند و به این دلیل از روش ترکیبی برای عرضه اولیه استفاده می‌شود که برای پوشش ریسک شرکت‌های با ریسک بالاتر، اول قیمت‌ها توسط سهامدار حرفه‌ای کشف و بعد برای تمام سهامداران عرضه شود.

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه روش عرضه اولیه به صورت ترکیبی برای شرکت‌هایی است که ریسک بیشتری دارند، ادامه داد: این روش مخصوص شرکت‌هایی که پروژه‌ای هستند و آینده بازار محصولات و خدمات این شرکت‌ها متناسب با سیکل‌های اقتصادی ابهام بیشتری دارد، خواهد بود و در بورس تهران نیازی به استفاده از این روش نیست و همچنان روش عرضه سهام در بورس تهران بوک بیلدینگ است.

صحرایی تاکید کرد: البته در بورس تهران برای قیمت‌گذاری دقت و وسواس لازم انجام می‌شود.

وی درباره لغو فروش خودکار عرضه اولیه‌ها یادآور شد: این یک فرایندی است که در بورس و فرابورس انجام می‌شود و یک رابطه تعریف شده بین مشتری و کارگزاری‌ها است و مشتری به برخی از کارگزاری‌ها این درخواست را داده است.

مدیرعامل بورس تهران همچنین با اشاره به افزایش زمان معاملات برای ای تی اف‌ها تا ساعت 15 بیان داشت: ساعت جلسات معاملاتی بورس ایران به دلیل محدودیت‌های فنی در دنیا کمترین زمان است و افزایش ساعت معاملات ای تی اف‌ها بر اساس درخواستی بوده که مردم داشتند و به همین دلیل فرصت بیشتری برای معاملات به متقاضیان دادیم.

صحرایی همچنین با اشاره به اولویت‌های بازار سرمایه در دولت سیزدهم خاطرنشان ساخت: مهمترین موضوعات امروز در بازار سرمایه شفافیت حداکثری و ایجاد نقدشوندگی است تا اعتمادسازی صورت بگیرد و طبق آنچه که وزیر اقتصاد هم به آن اشاره داشت کمک به تامین مالی اقتصاد کشور مهمترین موضوع بازار سرمایه است و همه برای تحقق این هدف باید همکاری داشته باشیم.

کد خبر 130309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =