سرعت جهانی اینترنت افزایش یافت

با شیوع کرونا میزان استفاده مردم جهان از اینترنت رشدی صعودی داشت و با اضافه شدن تعداد کاربران، از خرید گرفته تا برگزاری جلسات کاری و کلاس‌های درس، معاینات پزشکی و... همگی به‌صورت آنلاین انجام شد. اما در سال 2021 وضعیت اینترنت و سرعت دانلود ازطریق اینترنت ثابت یا همراه چگونه بوده است؟

 Speedtest با انتشار جدیدترین شاخص جهانی خود نشان داده است امسال میانگین سرعت جهانی دانلود ازطریق پهنای باند تلفن همراه و همچنین اینترنت ثابت افزایش یافته است. در فهرست این شاخص جهانی، سرعت بارگیری در سراسر جهان، از جولای 2020 تا جولای 2021 مورد بررسی قرار گرفته است.

    شوک شیوع کرونا
محققان در گزارش خود آورده‌اند در شاخص جهانی Speedtest طی دو سال گذشته تنها دو ماه وجود داشت که میانگین جهانی سرعت بارگیری موبایل شیب صعودی نداشت که آن هم ماه‌های فوریه و مارس 2020 بوده است، هرچند سرعت دانلود در آوریل 2020 دوباره افزایش یافت، اما تا مه 2020 به سطح قبل از فوریه بازنگشت. اما در این میان چه اتفاقی افتاده بود؟ ماجرا به آغاز همه‌گیری و شیوع کرونا و همچنین اعمال نخستین قرنطینه در بسیاری از کشورها باز می‌گردد که حجم بالایی از تقاضا برای اینترنت و دانلود گیم، فیلم، کسب اطلاعات و... وجود داشت و ازآنجاکه تعداد زیادی از مردم دنیا به طورهمزمان در اینترنت به سر می‌بردند، پهنای باند موجود کفاف این میزان تقاضا را نمی‌داد و به‌همین دلیل هم شاهد افت کیفیت دانلود و سرعت اینترنت در این مقطع زمانی بودیم هرچند پس از آن اوضاع بهبود پیدا کرد.
این شاخص نشان می‌دهد که متوسط سرعت جهانی دانلود فیلم، عکس و سایر محتواها ازطریق اینترنت تلفن همراه و اینترنت ثابت و همچنین سرعت اینترنت جهانی به‌طور چشمگیری افزایش یافته است و این روند ادامه دارد. در این گزارش آمده است که میانگین سرعت بارگیری جهانی در 12ماه گذشته در پهنای باند تلفن همراه و ثابت به ترتیب 55.07 مگابیت بر ثانیه و 107.50 مگابیت بر ثانیه بهبود یافته است. براساس شاخص جهانی Speedtest، سرعت بارگذاری اینترنت همراه در جولای 2021 در مقایسه با جولای 2020 افزایش 59.5 درصدی داشته و برای سرعت دانلود ازطریق پهنای باند ثابت نیز شاهد افزایش 31.9 درصدی در دنیا بوده‌ایم.

    این 5G دوست داشتنی
شاخص Speedtest Global Index که ازسال 2017 تاکنون به‌طور منظم منتشر می‌شود، در گزارش سال قبل خود آورده بود که در دنیای اینترنت اتفاقات بزرگی افتاده و در راه است. در گزارش امسال هم آمده است که اینترنت 5G در جهان درحال توسعه است و اینترنت ثابت بر پایه فیبر و... هم روند رشد مناسبی دارد. اینترنت 5G در رشد سرعت دانلود اینترنت موبایل تأثیر جدی داشته است و ازسوی دیگر اپراتورهای خصوصی بسیار کمک کننده بوده‌اند چراکه برای توسعه اینترنت نسل پنجم شبکه تلفن همراه(5G) تلاش بسیاری داشته‌اند. برخی کشورها ازجمله سوئیس هم در این زمینه موفقیت چشمگیری کسب کرده است و نام آن در بین کشورهایی دیده می‌شود که در سال‌جاری هم از نظر سرعت دانلود ازطریق اینترنت همراه و هم ازطریق اینترنت ثابت در رده برترین کشورهای دنیا جای گرفته است.
اگر نگاهی به گذشته بیندازید می‌بینید که میانگین سرعت دانلود محتواهایی مانند فیلم، عکس و... ازطریق اینترنت موبایل، در جولای2021 حدود 98.9 درصد بیشتر از دوسال قبل یعنی جولای 2019 است و این رقم نسبت به سال 2018 هم افزایش سرعت 141.4 درصدی داشته است. دراین گزارش میزان سرعت دانلود در 2021 نسبت به 2017 هم مورد بررسی قرار گرفته و تحلیلگران یادآور شده‌اند که سرعت دانلود حالا 194درصد سریع‌تر از سال 2017 شده است.
در پهنای باند ثابت هم به‌طورکلی میانگین سرعت بارگیری در جولای 2021 افزایش 68.2 درصدی نسبت به جولای 2019 داشته است. در این گزارش میزان سرعت دانلود نسبت به سال‌های قبل‌تر هم مورد توجه قرارگرفته و آمده است که سرعت بارگیری در2021 حدود 131.3درصد سریع تر از جولای 2018 و 196.1درصد سریع‌تر از 2017 بوده است.

   10کشور برتر جهان
رتبه‌بندی 10 کشور برتر جهان ازنظر سرعت دانلود اینترنت ثابت و موبایل تا 3 سال ثابت بوده است و امریکا و کانادا در سال 2021 سقوط داشته‌اند. به هرحال در سال 2021 شاهد تغییراتی عمده در این رده‌بندی هستیم و تنها یک کشور (کره جنوبی) در هر دو مورد بارگذاری ازطریق اینترنت ثابت و همراه در این سال موفق ظاهر شده است.
طبق این گزارش، کره‌جنوبی، دانمارک، هنگ‌کنگ، سوئیس و چین در رتبه‌بندی سرعت دانلود اینترنت ثابت و همراه پیشتاز هستند و به‌ گفته Speedtest، میانگین سرعت بارگیری در موبایل و اینترنت ثابت امسال تقریباً 200درصد سریع‌تر از سال 2017 بوده است.Isla McKetta، سرپرست محتوا در این گزارش، در یک پست وبلاگی توضیح داد که با کمال تعجب لیست کشورهایی که در فهرست 10 کشور برتر جهان ازنظر سرعت دانلود ازطریق اینترنت ثابت یا همراه قرار دارند، جدا از کره‌جنوبی که امسال در هر دو فهرست قرار دارد، کاملاً متفاوت شده است.
طبق گزارش Speedtest، امارات متحده عربی در سال 2020 و 2021 در رتبه اول سرعت دانلود ازطریق اینترنت همراه قرار گرفت و امسال کره‌جنوبی در رتبه دوم جای گرفته است. قطر، چین و قبرس در جایگاه‌های بعدی هستند و درنهایت پنج کشور برتر در این زمینه نام گرفته‌اند. ازسوی دیگر نروژ، عربستان سعودی، کویت، استرالیا و بلغارستان نیز به لیست 10 کشور برتر ازنظر شاخص سرعت بارگذاری محتوا ازطریق اینترنت همراه راه یافته‌اند. استرالیا درحالی امسال ازنظر این شاخص در رتبه نهم قرار گرفته که در سال 2020 رتبه هفتم و درسال 2019 رتبه دوم را دراختیار داشت.

    کشورهای برتر اینترنت ثابت
اما وقتی نوبت بسرعت دانلود ازطریق اینترنت و پهنای باند ثابت می‌رسد، درکمال تعجب موناکو به‌عنوان پیشتاز جهان شناخته می‌شود و پس از آن سنگاپور، هنگ کنگ و تایلند قرار گرفته‌اند. رومانی، سوئیس، کره‌جنوبی، شیلی، دانمارک و لیختن اشتاین هم جزو 10 کشور برتر در این شاخص هستند. این درحالی است که درسال 2019 و 2020 سنگاپور ازنظر این شاخص در رتبه نخست قرار داشت و موناکو در سال 2020 در جایگاه دهم و در سال 2019 هم در ردیف ششم این لیست جا خوش کرده بود. هنگ‌کنگ هم در سال 2020 در رتبه دوم و در سال 2019 در رتبه چهارم این رده‌بندی قرار داشت. گزارش امسال نشان می‌دهد شیلی و دانمارک برای اولین بار در 10 رتبه اول قرار گرفته و از ایالات متحده پیشی گرفته‌اند.
همچنین این گزارش نشان می‌دهد بیشتر کشورهایی که در جولای 2021 از نظر سرعت دانلود ازطریق اینترنت همراه یا ثابت در جمع 10 کشور برتر قرار گرفته‌اند، در این مقطع زمانی عملکردی بهتر از میانگین جهانی داشته‌اند. میانگین سرعت بارگیری اینترنت همراه کره‌جنوبی و امارات متحده عربی بیش از 240درصد سریع‌تر از متوسط جهانی بوده است. همچنین دانلود اینترنت ثابت بیش از 70درصد سریعتر از میانگین جهانی بوده است. سرعت بارگیری ازطریق اینترنت همراه چین هم سرعتی بیش از 180درصد نسبت به میانگین جهانی داشته و سرعت دانلود آن در زمینه اینترنت ثابت هم بیش از 70درصد بالاتر از متوسط جهانی بوده است. در سوئیس هم سرعت بارگیری ازطریق اینترنت همراه و ثابت نزدیک به 100 درصد بیشتر از متوسط جهانی اعلام شده است.
اما درباره شیلی و تایلند نیز باید گفت هرچند سرعت دانلود ازطریق اینترنت ثابت بیشتر از متوسط بوده اما سرعت بارگیری آنها ازطریق اینترنت همراه کمتر از متوسط جهانی بوده است. استرالیا، بلغارستان، قبرس و عربستان سعودی هم در زمینه دانلود ازطریق اینترنت همراه سرعتی بالاتر از متوسط جهان داشته‌اند اما وقتی نوبت به بارگذاری ازطریق اینترنت ثابت می‌رسد، این سرعت کمتر از میانگین جهانی اعلام شده است.

کد خبر 129994

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =