آخرین اخبار

پروژه « چند همسری» و پیامدهای اجتماعی آن

علی غلامی یکی از مدرسان موسسه « وطن توحیدی حیات حسنا»، فلسفه اصلی ترویج چند همسری را حفظ و حراست از حقوق زنان عنوان کرده است.

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:نشر یک پوستر تبلیغاتی با محوریت ترویج آموزش مهارتهای ارتباطی «خانواده‌های چندهمسری»،در فضای مجازی جنجال آفرین شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان دادند. موسسهای در شهر قم با عنوان «وطن‌توحیدی‌حیات‌حسنی»، قصد دارد کارگاههای آموزشی با رویکرد ترویج چند همسری را در آبان ماه 98 به مدت 2 روز و به صورت رایگان برای دختران مجرد و زنان سرپرست خانواده،برگزار کند. این موسسه با هدف ترویج ازدواج چند همسری اسلامی در سطوح ملی و بین المللی قصد دارد به موضوعاتی مانند "ضرورت احیای فرهنگ چند همسری"، "احکام فقهی خانواده چند همسری" و "مهارت ارتباطی خانواده چند همسری" بپردازد. علی غلامی یکی از مدرسان موسسه، فلسفه اصلی ترویج چند همسری را حفظ و حراست از حقوق زنان عنوان کرده است. بر اساس آماری که حجت الاسلام محمد عسگری مسئول واحد مشاوره موسسه حیات حسنی در قم عنوان کرده، دختران و زنان 30 تا 49 سال اعم از باکره و مطلقه، شوهر نداشته و به شکل مجرد زندگی می‌کنند. اما این آمار با توجه به پژوهش دانشگاه شهید بهشتی در این زمینه نادرست است؛ چراکه نسبت زنان و مردان مجرد در بین سنین 30 تا 34 سال تقریبا یکسان است و این پژوهش نشان می دهد که نسبت تجرد در سنین پایین تر از 35 سال در بین زنان کمتر از مردان است. این نوشتار سعی دارد، با توجه به مطالب فوق معایب و مزایا و تاثیر موضوع چند همسری را در جامعه ایرانی اسلامی را  مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

تاثیر چند همسری در جامعه ایران

اصطلاح چند همسری، شامل چند شوهری و چند زنی است. اما واژه مورد نظر این گزارش  چند زنی است. اکثریت مردان در جوامعی که تعدد زوجات در آن رواج ندارد، تنها یک همسر دارند اما چند همسری برای برخی افراد منوط به شرایطی است که به فرد از لحاظ قانونی و اجتماعی این اجازه را می دهد تا بتواند بیش از یک همسر برای خود اختیار کند. در کشور ایران تک همسری رواج دارد، موضوع چند همسری از لحاظ اجتماعی و فرهنگی در بین اکثریت افراد جامعه اعم از زن و مرد امری ناپسند محسوب می شود. در همین راستا قانون مدنی حمایت از خانواده در ایران، ازدواج دوم برای مرد را مشروط به اجازه زن اول عنوان کرده است. با توجه به این امر که تک همسری از لحاظ قانونی، اجتماعی و فرهنگی در ایران رواج دارد، تبلیغ پروژه چند همسری که توسط حیات حسنی قم  به تازگی در موج رسانه ها قرار گرفته است، سبب بروز واکنش‌های عمدتاً منفی افراد درشبکه‌های اجتماعی شده است. 

 مهم ترین عاملی که میان دو جنس مخالف ارتباط برقرار می کند، ازدواج است. ازدواج بر اساس انگیزه افراد، میتواند پیامدهای مثبت و منفی با خود به همراه داشته باشد. ازدواج زن و مرد، مبنای تشکیل خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی است. روابط اجتماعی بین دو جنس مخالف دارای ابعاد و پیامدهای زیستی، روانی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی  و سیاسی است. ازدواج به شکل مستقیم و غیر مستقیم بر زندگی فردی و اجتماعی افراد تاثیر می گذارد.

ازدواج بر پایه اصول جامعه، پیامدهای مطلوب با خود به همراه دارد، اما اگر ازدواج های غیر اصولی در جامعه رواج پیدا کنند آسیب زا بوده و کنش و واکنش های اجتماعی در جامعه با پیامدهای منفی همراه می شود. جامعه ایرانی ازدواج را یک انتخاب شخصی آزاد میداند و آن را بر پایه عشق استوار میکند. زمانی‌که موسسهای بدون توجه به این امر، چند همسری را در فضای مجازی تبلیغ می کند، سبب واکنش منفی شدید، در لایه‌های مختلف اجتماع میشود، در واقع این مخالفت ها نشان می دهد، افراد جامعه پذیرا این موضوع نیستند.

 از منظر جامعه شناسی، ازدواج یک سرمایه اجتماعی محسوب می شود، اگر این سرمایه در جامعه ایران اسلامی بر اساس باورها، ارزشها و روابط اجتماعی شکل بگیرد ، پیامدهای آن قابل پیش بینی و آثار مطلوب در جامعه با خود به همراه دارد؛ اما اگر معنی ازدواج با توجه به مسائل مذهبی و برای توجیه معظلات و مشکلات اجتماعی اعم از بالا رفتن سن ازدواج،تجرد دختران، زنان سرپرست خانواده، تک فرزندی و غیره تغییر داده شود، اثرات مخرب و جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد.

تاثیرات منفی ترویج چند همسری بر روحیه و شخصیت زنان ایرانی

با رشد اجتماعی در جامعه ایرانی «تک هسری» باید اصل یک زندگی قرار بگیرد، چرا که سلامت روحی و روانی در خانواده بر پایه تک همسری است. تبلیغات با محوریت چند همسری در جامعه اسلامی ایران یک تهدید بزرگ برای از بین رفتن نظم در خانواده محسوب می شود و این موضوع تنشهای روانی شدیدی برای شخصیت و کرامت زن به همراه دارد. در واقع اگر فرهنگ چند همسری در جامعه شکل بگیرد اثرات مخربی را با خود به همراه دارد و بیشترین آسیب را برای زنان بوجود می آورد، چراکه زندگی آنان تحت تاثیر این فرهنگ غلط قرار می گیرد و هر لحظه ممکن است ستون ها ی خانواده به این دلیل از بین برود. زمانی‌که یک دختر ازدواج می کند، شوهر خود را با توجه به نیازهایی اعم از عاطفی و فیزیکی انتخاب می کند و هیچ ‌وقت به دنبال رقیب برای به اشتراک گذاشتن این نیازها نیست.حال چطور می‌تواند تمام پایه و اساس زندگی‌اش را با اتکا به تئوری‌هایی از این دست به اشتراک بگذارد؟

 تبلیغات اخیر در این راستا سبب شده تا بانوان این سرزمین نسبت به آینده خود و فرزندانشان ابراز نگرانی کنند، چراکه پذیرش فرهنگ چند همسری در جامعه از نظر روانشناسی برای خانوادهها آسیب‌زا بوده و آینده فرزندان را به خطر می اندازد. این موسسه بدون توجه به ارزیابی چنین مسائلی، تبلیغات خود را رسانهای کرده است و قصد دارد با فرهنگ سازی به اهداف غلط خود برسد.

در جامعه ایرانی تعدد زوجات در شرایط ویژه و استثنایی امکان پذیر است، در واقع زمانی‌که زن اول به‌دلایل مختلف اعم از، مشکلات جسمی و جنسی، نازایی و غیره نتواند نیازهای شوهر خود را برطرف کند، مرد مجاز است زن دیگری اختیار کند. این امر هم با رضایت زن اول در دادگاه امکان پذیر است، در غیر این صورت حق انجام چنین کاری ندارد.

واکنش افراد جامعه به ویژه زنان به موضوع چند همسری

پس از تبلیغات ترویج چند همسری در فضای مجازی، کاربران شبکه های اجتماعی به ویژه زنان نسبت به این موضوع جبهه گرفتند و این تبیلغ را توهین بزرگ به تمام زنان این سرزمین عنوان کردند و با ادبیات گوناگون و مختلف اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند. کاربری در صفحه شخصی خود نوشت: " نگرانی من از آن روز است که این موضوع در جامعه نهادینه شود و زمانی که این امر اتفاق بیفتد، عزت زن هم از بین می رود".

مخالفت شدید مردان و زنان نسبت به برگزاری همایشی از این دست، نشان ‌می‌دهد که در جامعه کنونی ما، ازدواج  بر پایه تک همسری تعریف شده و بسیاری از زنان، طرح مباحثی چون «چند همسری» را  مجوزی شرعی و قانونی برای هوسرانی مردان تلقی می‌کنند. آنان معتقدند که تشکیل یک خانواده بر پایه عشق و عاطفه شکل می گیرد و  فرهنگ سازی  چند همسری، تمام آن باورها و ارزش‌ها را از بین می برد.

نوشته:حسین طالبی

کد خبر 1298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =