آخرین اخبار

ایندیپندنت: سیاست فشار حداکثری ترامپ نتیجه معکوس داشته و محکوم به شکست است

سیاست " اول، آمریکا" همیشه به این معنا بوده که فقط آمریکا مهم است.حالا هم ما به دلیل رفتارهای غلط ترامپ، شاهد فعال شدن دوباره اقدامات هسته‌ای خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی ایران هستیم.

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران: یک سال و نیم از زمانی که دونالد ترامپ، آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد، می‌گذرد. او در ماه می 2018 همزمان با خروج از برجام، این معامله را بدترین توافق تاریخ خواند و اعلام کرد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران را آغاز کرده است.اکنون آقای ترامپ تحریم‌ها را افزایش داده و هر روز بر شدت حملات لفظی علیه ایران می‌افزاید.

رئیس جمهور آمریکا گفته که قصد دارد برای توافق بهتر با ایران مذاکره کند و سیاست او باعث می شود که ایرانی‌ها برای توافق جدید پای میز مذاکره بیایند.با این حال ، سیاست فشار حداکثری هنوز نتوانسته ایران را به سمت مذاکره سوق دهد یا حداقل فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور را در غرب آسیا مهار کند. به نظر می‌رسد سیاست فشار حداکثری،در نهایت باعث عقب نشینی و سخت‌تر شدن شرایط برای تهران شده باشد، همین!

ایران چند روز پیش رسما گام چهارم خود در کاهش تعهدات برجامی را برداشت و اعلام کرد که از مرزهای محدودیت‌های هسته‌ای تحت برجام عبور کرده است.پس از اعلام رسمی این خبر از سوی ایران، «مایک پومپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا از جهان خواست که به این نفض تعهد هسته‌ای ایران رسیدگی کنند و همزمان برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی گام‌های جدی‌ای بردارند.

آقای پومپئو در بیانیه‌ای اظهار داشت: اقدام اخیر ایران بیانگر اهداف حکومت جمهوری اسلامی است، این حکومت قصد دارد جامعه بین‌المللی را به پذیرش خشونت و ترور خودش وادار کرده و همزمان باج خواهی کند، آن هم در حالی که مدام حاکمیت همسایگانش را تضعیف می‌کند.در شرایط کنونی بسیاری از کارشناسان معتقدند که کارت‌های بسیار کمی برای ایران جهت پاسخ به سیاست سخت‌گیرانه ترامپ باقی مانده است.

نادر هاشمی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه دنور می‌گوید: رهبران ایران این طور تصور می‌کنند که با کاهش تدریجی تعهداتشان در برجام، اروپا وادار می‌شود تا به کمکشان بیاید. البته من گمان نمی‌کنم که اروپا چنین کاری بکند و به اعتقاد من طرح صلح ماکرون تا حدودی همین موضوع را که اروپا نمی‌خواهد گامی چندان جدی و پرهزینه برای حمایت از ایران بردارد، تایید می‌کند.

آقای هاشمی به ایندیپندنت گفت: ایران بازی پر خطری را آغاز کرده است. چرا که هرچه این کشور غنی‌سازی هسته‌ای را افزایش دهد، عملا به اردوگاه پومپئو، نتانیاهو و حامیان آن‌ها کمک کرده تا جهان را علیه تهران بسیج کنند.در حال حاضر برخلاف ادعای دولت ترامپ کمپین فشار حداکثری نشانه‌هایی از موفقیت در خودش ندارد. به عنوان مثال از نظر اقتصادی، ایران توانسته بخشی از ذخایر مالی خود را به کار بگیرد تا از تأثیر تحریم‌های آمریکا بکاهد.

هاشمی همچنین افزود: از نظر سیاسی نیز ایران توانسته است به دو طریق بر اوضاع مسلط شود و از بروز نارضایتی‌ها جلوگیری کند. نخست اینکه، رهبران ایران به تهییج افکار ملی‌گرایانه طی یکی دو سال گذشته پرداختهاند و به آن بیش از قبل دامن زده‌اند. مقامات ایران همزمان از نارضایتی‌های تاریخی که ریشه‌های عمیقی هم در فرهنگ سیاسی ایران در مورد زورگویی‌های قدرت‌های بزرگ، بهره جسته‌اند.  دوم اینکه، مقامات ایران مجازات‌های بسیار سنگینی را علیه معترضان اعمال کرده‌اند که این خود جنبه بازدارندگی داشته است.

از منظر بین‌المللی، جهان نسبت به ایران دلسوزانه‌تر نگاه می‌کند تا آمریکا، چرا که حتی پس از خروج ترامپ از برجام تهران 1 سال به این توافق پایبند ماند.

کارشناسان معتقدند این دولت ترامپ بوده که این اختلاف را آغاز کرده و در درجه اول مسئولیت تنش و خروج احتمالی ایران را بر عهده دارد.

آقای هاشمی در ادامه نیز تاکید کرد: ترامپ در صحنه بین‌المللی چندان تحسین نمی‌شود و جز در بین گروه‌های استبدادی راست و نئو فاشیست‌ها محبوبیت چندانی ندارد، موضوعی که اتفاقا به ایران نیز کمک می‌کند.

هری ریس، مدیر سیاسی و استراتژی صندوق ذخایر اسرائیل، در جریان نشستی درباره برجام که در سال 2015 در آمریکا برگزار شد، گفت: واضح است که بخش امنیتی اسرائیل از جمله ارتش و سرویس اطلاعاتی، کاملاً از سیاست‌های نتانیاهو علیه برجام فاصله گرفته‌اند.

آقای ریس گفت: ارتش و سرویس اطلاعاتی اسرائیل به همتایان آمریکایی خود می‌گفتند که آن‌ها مجبور به پیروی از سیاست‌های تند نتانیاهو هستن، در حالی که به اعتقاد خودشان این توافق و مصالحه می‌تواند به نفع اسرائیل باشد.

به گفته این مقام اسرائیلی بخش‌های امنیتی اسرائیل توافق هسته‌ای را راهی برای محدود کردن آرمان‌های هسته‌ای ایران برای حداقل یک دهه می‌دانستند. به اعتقاد آن‌ها برجام برای امنیت اسرائیل مفید است.

آقای ریس همچنین افزود که رویکرد نخستوزیر اسرائیل منجر به فروپاشی و یا همراهی همه طرف‌های مورد توافق با وی نشده است بلکه تنها باعث خروج یکجانبه آمریکا شده که خود این اتفاق باعث افزایش هر چه بیشتر تنش‌ها شده است. کمپین فشار حداکثری ترامپ نتیجه‌ای جز تهاجمی‌تر شدن رفتار ایران نداشته است.سیاست دولت ترامپ در مورد ایران، واشنگتن را منزوی کرده و تنها باعث ناکارآمدی برجام شده است، اگر این روند ادامه یابد بی شک توافق اتمی با ایران فرو خواهد پاشید.

این مقام اسرائیلی اضافه کرد که سیاست " اول، آمریکا" همیشه به این معنا بوده که فقط آمریکا مهم است.حالا هم ما به دلیل رفتارهای غلط ترامپ، شاهد فعال شدن دوباره اقدامات هسته‌ای خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی ایران هستیم.در حال حاضر، رئیس‌جمهور ترامپ و دولت وی هر روز یکی از گزینه‌های روی میز برای توافق با ایران را از دست می‌دهند. دیگر تحریم بیشتری نمانده که آمریکا بخواهد اعمال کند و در این صورت جز حمله نظامی چه گزینه دیگری می‌ماند!

کارشناسان گمان می‌کنند که دولت ترامپ امیدوار است تا خروج تدریجی ایران از توافق هسته‌ای، منجر به این شود که دنیا و به ویژه اتحادیه اروپا از ایران فاصله گرفته و با آمریکا هم‌صدا شوند.آقای هاشمی نیز در پایان گفت: با نگاه به آینده، من فکر می‌کنم که این چالش همچنان به قوت خود باقی بماند تا ببینیم رئیس‌جمهور بعدی آمریکا چه می‌کند.

منبع: نگار مرتضوی/ ایندیپندنت

ترجمه اختصاصی برای تلکسیران: شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 1289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =