ردپای مهاجران افغان در کاهش قیمت دلار

بازار ارز همچنان در رنگ قرمز به سر می برد، قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار دارد، دلیل کاهش دیروز چه بود؟

در روز گذشته نیمه ابتدایی،قیمت دلار در بازار به کف 27 هزار تومان رسید و حتی به زیر این سطح نیز سرک کشید، اما قیمت دلار  زیر کانال 27 هزار تومان قرار نگرفت و به بالای این مرز برگشت.معامله‌گران معتقدند قیمت دلار  یک بار دیگر  برای شکستن سطح 26 هزار و 800 تومان به سمت پایین تلاش می‌کند، در حال حاضر برخی‌ها معتقدند که احتمال شکست این سطح در روزهای آینده وجود دارد. چرا که قیمت دلار در روز دوشنبه برای اولین بار به این سطح حمله کرد و در روز گذشته برای بار دوم به این سطح حمله کرد. پیش بینی می شود قیمت دلار در مرحله بعدی حمله این حمایت را از دست می دهد. 
البته در مقابل این گروه عده‌ای به رنج بودن بازار در این سطح اشاره دارند.  به عقیده آن‌ها نرخ درهم امارات تغییرات چندانی نداشته است و دلار در دامنه 26 هزار و 800 تا 27 هزار و 500 تومان در حال بازی است.
در روز قبل اختلاف نرخ خرید و فروش نسبت به سه‌شنبه کمتر شده و فاصله به 200 تومان رسیده بود. با اینحال هنوز برای معامله گران خیلی مشخص نیست که روند بازار به چه سمتیست و برای خودشان نیزمبهم است.
در بازار ارز فردوسی خبر خاصی نچرخید، اما یک نکته جالب توجه وجود دارد، مهاجران افغانی که طی روزهای اخیر به سفارت‌خانه کشورهای مختلف مراجعه کردند به جای افزایش تقاضا ، در حال عرضه دلار به بازار هستند. چرا که این مهاجران فرصت تبدیل ارز خودشان را در روزهای پایانی مهاجرت به دلیل بسته بودن بانک‌ها نداشتند. عکس انچه در شبکه های اجتماعی مطرح شد فرصت رفتن برای این مهاجران به آلمان فراهم نیست و حتی روز گذشته مامور صلیب سرخ از انان خواستند به جای صف بستن در مقابل سفارت آلمان به دفتر این سازمان برای آغاز فرایند مهاجرت مراجعه کنند. این اتفاقات موجب شد آنان برای اقامت در ایران مجبور شوند اقدام به تبدیل ارز به ریال کنند. مشاهدات میدانی نشان می دهد:برخی با افغانی به بازار آمده اند و در حال تبدیل به ریال برای گذران زندگی در بازه کوتاه مدت هستند و برخی نیز با اسکناس آمریکایی آمدند و در حال تزریق دلار به بازار هستند.

دسته‌ای از فعالان بازار، این مسئله را علتی برای فروکش کردن نرخ ها در بازار می دونن. البته برخی هم معتقدند زمانی که ویزای این افراد از سوی کشورهای مقصد صادر شود، میتواند نیروی جدید تقاضا را به بازار وارد کند.به گفته معامله‌گران حال و هوای بازار ارز و حجم معامله در نیمه ابتدایی روز بد نبود، ولی از ظهر به بعد، ارز در بازا نبود. در سمت رسمی بازار نیز حجم معامله در بازار متشکل نسبت به روز گذشته کمتر شده و نرخ  ۱۰۰ تومن افزایش داشت.پس همچنان محدوده 26 هزار و 800  تا 27 هزار و 500 تومانی،‌ محدوده مهم بازار ارز محسوب می‌شود.

 

کد خبر 127586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =