قطعی برق سوانح درون شهری رانندگی در همدان را افزایش داد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان گفت: قطعی برق و تاریکی معابر سبب افزایش شمار تصادف فوتی، جرحی و خسارتی در معابر درون شهری شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،سرهنگ فرخ جمالی, رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان  بیان کرد: روزانه به طور میانگین ۷۰ سانحه جرحی و خسارتی در شهرستان همدان روی می‌دهد که سهم شب و تاریکی هوا از این میزان ۱۵ درصد است، اما امسال این عدد به علت قطعی چراغ‌های برق معابر در هنگام شب ۱۲ درصد افزایش و به ۲۷ درصد رسیده است.

او ادامه  داد: قطعی برق و تاریکی معابر سبب محدودیت دید راننده و بروز سوانح رانندگی شده است که با توجه به نقش شرکت برق در بروز سوانح، این شرکت نیز در گزارش پلیس مقصر معرفی می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان اضافه کرد: برخورد یک دستگاه نیسان با عابر پیاده در بلوار فرودگاه مقابل شرکت ایران گاز سبب مرگ عابر شد که طبق بررسی پلیس در این مسیر پرترافیک به فاصله هر سه تیر چراغ برق، چراغ یک تیر روشن بود.

سرهنگ جمالی با بیان اینکه در این سانحه شرکت توزیع نیروی برق ۵۰ درصد مقصر شناخته شد افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۲ عابر و یک راکب موتورسیکلت در بلوار فرودگاه جان باخته اند و ایمن سازی این مسیر نیازمند نصب نرده در وسط بلوار است.

او اظهار داشت: هم اینک به علت قطعی برق، بلوار فرودگاه و آیت اله نجفی به سانحه خیزترین معابر این شهرستان تبدیل شده همچنین شمار سوانح جرحی و خسارتی در زمان تاریکی هوا به شدت در حال افزایش است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان گفت: البته خاموشی برق و تاریکی معابر سبب سو استفاده معتادان متجاهر شده و آن‌ها با انداختن خود جلوی خودرو یا برخورد با آیینه وسیله نقلیه خود را به زمین انداخته و از راننده برای جلب رضایت درخواست پول می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان پیشتر در این باره اظهار داشت: با توجه به افزایش دمای هوا و افزایش بی‌سابقه مصرف برق برنامه مدیریت اضطراری بار طبق برنامه تعیین شده از طریق دیسپاچینگ ملی کشور در حال انجام است.

شیرزاد جمشیدی با بیان اینکه سهمیه پیک بار مصرفی به صورت روزانه از سوی مدیریت بار شبکه کشور با توجه به ظرفیت تولید برق و مصرف کشور به شرکت‌های توزیع اعلام می‌شود، افزود: حداکثر میزان سهمیه اعلام شده استان همدان تاکنون ۶۶۰ مگاوات و حداقل ۶۰۰ مگاوات بوده و این در حالی است که حداکثر پیک روز استان ۷۵۲ مگاوات و حداکثر پیک شب ۷۶۰ مگاوات است.

او گفت: میزان آمادگی برای خاموشی‌ها از طریق دیسپاچینگ ملی به نسبت میزان بار هر استان اعلام می‌شود که در صورت عدم تمکین شرکت‌های توزیع و اعمال به موقع مدیریت بار، توسط شرکت‌های برق منطقه‌ای مدیریت بار به صورت اضطراری و از طریق قطع پست‌های ۶۳ کیلوولت و بدون برنامه انجام می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان ادامه داد: در صورت رعایت نکردن سقف پیک کشور توسط هر شرکت، موازنه بین تولید و مصرف برهم می‌خورد و این عمل منجر به افت فرکانس می‌شود.

جمشیدی تاکید کرد: مدیریت بار شبکه برای جلوگیری از فروپاشی شبکه اقدام به نصب تعدادی رله فرکانسی در پست‌های ۶۳ کیلوولت کرده که در صورت افت فرکانس، به صورت خودکار عمل کرده و پست را از مدار خارج می‌کند بنابراین برای برقراری توازن بین تولید و مصرف باید مدیریت مصرف انجام شود.

او با اشاره به اجرای برنامه مدیریت اضطرار بار از هفتم خرداد ماه سال جاری اظهار داشت: اطلاع‌رسانی گسترده در خصوص برنامه خاموشی‌ها، راهکارهای مدیریت مصرف و جلب مشارکت و همراهی مردم از راه‌های مختلف ارتباطی صورت گرفته است.

منبع ایرنا

انتهای پیام/غ

کد خبر 126788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =