برف در مریخ چگونه خواهد بود؟

تیمی از محققان دانشگاه های آمریکا از شبیه سازی های کامپیوتری برای مطالعه یخ های مریخ و تعیین میزان گرد و غبار آن استفاده کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از indiatvnews، تیمی از دانشمندان آمریکایی رویکرد جدیدی را برای تعیین میزان گرد و غبار، یخ مریخ و احتمال ذوب شدن آن ارائه کرده اند. مریخ (Mars) یک سیاره گرد و خاکی است، بنابراین بسیاری از یخ های آن خاکی و بسیار تیره تر از برف تازه ای است که امکان دارد روی زمین ببینیم و هرچه گرد و خاکی تر باشد، یخ تیره تر و در نتیجه گرم تر می شود که می تواند بر ثبات و تکامل آن در طول زمان تأثیر بگذارد که در شرایط خاص ممکن است به این معنی باشد که یخ ها در مریخ ذوب می شوند.

نحوه کار محققان دانشگاه های ایالت آریزونا و واشنگتن

این تیم از دانشگاه های ایالت آریزونا و واشنگتن داده های Phoenix Mars Lander و Mars Reconnaissance Orbiter سازمان ناسا را با شبیه سازی های کامپیوتری ترکیب کردند تا با روشنایی یخ های مریخ و تعیین میزان گرد و غبار آن به موفقیت دست یابند و نتایج آنها در مجله Geophysical Research:Planets منتشر شده است.

آدیتیا خولر، دانشمند دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید:" این احتمال وجود دارد که این یخ خاکی و تیره چند سانتی متر ذوب شود و با پوشاندن یخ در جو مریخ از تبخیر هرگونه آب تولید شده از ذوب جلوگیری کند. بر اساس شبیه سازی های انجام شده، پیش بینی می کنیم که این برف در اثر ترکیب یخ با گرد و خاک در طی میلیون ها سال پیش و مشابه سایر ذخایر یخی در عرض های میانی مریخ شکل گرفته است."

مریخ,برف در مریخ

خولر افزود: "اعتقاد عموم بر این است که مریخ در طول تاریخ خود چندین دوره یخبندان را تجربه کرده است و بنظر میرسد که یخ در عرض جغرافیایی میانی سیاره مریخ باقی مانده است. تیم ما امیدوار است که تجمع یخ در مریخ را تجزیه و تحلیل کرده و ارزیابی کند که آیا یخ میتواند واقعاً ذوب شود و در خصوص تاریخ اقلیمی مریخ اطلاعات بیشتری کسب کند."

خولر در پایان گفت: "ما در حال توسعه شبیه سازی های کامپیوتری از یخ های سیاره سرخ هستیم تا نحوه تکامل آن در طول زمان و این که آیا امکان دارد برای تشکیل آب مایع ذوب شود را مطالعه کنیم. نتایج حاصل از این پروژه برای کار ما ضروری است، زیرا دانستن میزان تاریکی یخ بطور مستقیم بر گرم شدن آن تأثیر می گذارد."

کد خبر 126429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =