آخرین وضعیت مایسا؛ دختربچه ٩٠ کیلویی تهران!

مایسا، اولین بچه فیل ایرانی باغ وحش ارم تهران در حال حاضر ۹۰ کیلوگرم وزن دارد و رشد طبیعی خود را پشت سر گذاشته است.

باشگاه خبرنگاران: طی ماه‌های گذشته باغ وحش ارم تهران صاحب اولین بچه فیل ایران شد. مایسا این بچه فیل باغ وحش ارم از مادری ۱۶ ساله به نام میهیری متولد شد و اولین فیل ایرانی لقب گرفت.

ماده فیل باغ وحش ارم در ۲۵ اردیبهشت ماه مادر شد. این ماده فیل چند سال پیش از یتیم خانه‌ای از سریلانکا به همراه ماهاسن فیل نر به صورت رایگان به باغ وحش ارم اهدا شده بود.

محمد حسن حسینی کارشناس و مربی فیل‌های باغ وحش ارم تهران  در مورد آخرین وضعیت مایسا گفت: رشد طبیعی بچه فیل‌ها بعد از تولد باید روزانه مابین ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم باشد.

آخرین وضعیت مایسا؛ دختربچه ٩٠ کیلویی تهران!

وی با بیان اینکه مایسا در ابتدا که به دنیا آمد حدود ۶۰ کیلوگرم وزن داشت و این رشد بعد از گذشت ۳ ماه به ۱.۵ برابر رسید افزود: مایسا رشد طبیعی را پشت سر گذاشته و در حال حاضر حدود ۹۰ کیلوگرم وزن دارد.

حسینی در مورد معنا و شیوه انتخاب نام این بچه فیل گفت: این نام زیبا به معنای مادر است، ما نامگذاری مایسا را به صورت فراخوان در صفحه اینستاگرام پارک ارم به عهده مردم گذاشتیم که با استقبال زیادی روبرو شد و در این نظرسنجی شهروندان بیش از ۵۰۰ نام را پیشنهاد دادند.

آخرین وضعیت مایسا؛ دختربچه ٩٠ کیلویی تهران!

این کارشناس و مربی فیل‌های باغ وحش ارم تهران تصریح کرد: ما از بین نام‌هایی که بیشتر شبیه اسم پدر و مادر این بچه فیل بودند، یعنی میهیری (مادر) و ماهاسن (پدر)، اسم مایسا را انتخاب کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که روش باروری فیل ماده باغ وحش ارم، طبیعی یا مصنوعی بوده تصریح کرد: مادر مایسا به روش طبیعی باردار شده است، آخرین جفت گیری فیل نر و ماده در تاریخ ۹۸/۰۲/۲۷ ثبت شد که بعد از حدود ۲ سال در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ بچه فیل ما به دنیا آمد.

آخرین وضعیت مایسا؛ دختربچه ٩٠ کیلویی تهران!

این کارشناس و مربی فیل‌های باغ وحش ارم تهران در مورد تغذیه مایسا گفت: مایسا به دلیل اینکه دندان‌هایش کامل نشده تا ۶ ماهگی توانایی خوردن غذا را ندارد، بنابراین در حال حاضر فقط توان خوردن شیر و آب را دارد ,، اما ما باید ویتامین‌ها، مواد معدنی و مکمل کلسیوم را به مادر مایسا بدهیم تا از طریق شیر مادر به مایسا منتقل شود.

حسینی در مورد زمان جداسازی بچه فیل از مادرش تصریح کرد: به طور طبیعی یک بچه فیل بعد از گذشت ۶ ماه شروع به یادگیری غذا خوردن می‌کند و تا زمانی که بتواند از خودش در مقابل خطرات دفاع کند در کنار مادرش می‌ماند، اما در باغ وحش روند به این شکل نیست، اکنون ما در باغ وحش ارم یک فیل نر و یک فیل ماده بالغ داریم و آن‌ها نباید به مدت طولانی از هم جدا باشند، چون یک فیل ماده بالغ هر سه ماه یک بار آماده جفت گیری می‌شود. البته بعد از زایمان ۶ ماه طول می‌کشد که فیل ماده آماده شود و دور کردن آن‌ها از یکدیگر می‌تواند خطرات زیان آوری به همراه داشته باشد، بنابراین فضای نگهداری آن‌ها استانداردهای لازم را دارد، اما به دلیل مواجه نشدن بچه فیل و پدر باید یک جایگاه دیگر برای مایسا طراحی و ساخته شود.

این کارشناس و مربی فیل‌های باغ وحش ارم تهران در مورد آینده مایسا افزود: فعلا برای آینده مایسا برنامه‌ای نداریم و تصمیم گیری خاصی نشده است، اما قصد داریم یک جایگاه مجزا برای او بسازیم تا راحت‌تر بتوانیم برای آینده‌اش تصمیم بگیریم.

کد خبر 125069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =