آخرین اخبار

آمریکا چه نیازی به نیروی نظامی در فضا (نیروی فضایی) دارد؟

نیروی فضایی آمریکا به دستور ترامپ، شاخه ششم ارتش واشنگتن را تشکیل خواهد داد و قرار است در کنار نیروی زمینی، هوایی و دریایی، نقشی موثر و اساسی را برای پیشبرد اهداف آمریکا در حوزه نظامی ایفا کند. واشنگتن تصمیم دارد که منافع خود را با جدیت بیشتری دنبال کند و به همین خاطر دست به تشکیل نیروی فضایی زدند

آمریکا چه نیازی به نیروی نظامی در فضا (نیروی فضایی) دارد؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران/ترجمه شهربانو علی‌جمعه‌پور:آیا داشتن یک نیروی نظامی جداگانه برای حضور در فضا لازم است؟ اخیراً ترامپ چنین طرحی را مطرح کرد. آیا قرار است در چند سال آینده تحول مهمی در فضا اتفاق بیفتد؟

چندی پیش جان ریموند، یکی از ژنرال‌های ارشد و عالی‌رتبه نیروی هوایی آمریکا از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به عنوان فرمانده نیروی فضایی آمریکا انتخاب شد. در اوایل تیر ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ دستوری مبنی بر تشکیل نیروی فضایی آمریکا صادر کرد. این نیرو وظیفه دارد که در فضای بیرون از زمین عملیات انجام دهد.

پس از تحرکات روسیه و چین و طرح‌های محرمانه و گوناگون آن‌ها برای ورود به فضا، آمریکا هم تصمیم گرفت که تا دیر نشده است در این زمینه وارد شود و به عنوان یک کشور پیشتاز در زمینه نظامی در فضا شناخته شود. بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که فضا عرصه جنگ‌هایی است که در آینده رخ می‌دهد و به همین خاطر کشورهای مختلف باید تلاش کنند که در زمینه عملیات نظامی در فضا وارد شوند.

نیروی فضایی آمریکا به دستور ترامپ، شاخه ششم ارتش واشنگتن را تشکیل خواهد داد و قرار است در کنار نیروی زمینی، هوایی و دریایی، نقشی موثر و اساسی را برای پیشبرد اهداف آمریکا در حوزه نظامی ایفا کند. واشنگتن تصمیم دارد که منافع خود را با جدیت بیشتری دنبال کند و به همین خاطر دست به تشکیل نیروی فضایی زدند.

پیشرفت‌های اخیر روسیه و چین در زمینه فضایی که از جمله آن‌ها می‌توان به توانایی روسیه برای هدف قرار دادن ماهواره‌ها در مدار پایینی زمین اشاره شد، باعث شده است که واشنگتن بیش از هر زمان دیگری احساس خطر کند.

متخصصان و کارشناسان بر این باور هستند که نیروهای هوایی و فضایی قابل تفکیک نیستند و نمی‌توان آن‌ها را دو مقوله جداگانه تلقی کرد و به همین خاطر وجود یک نیروی فضایی جداگانه و قدرتمند می‌تواند به تقویت نیروی هوایی نیز کمک کند.

یکی از مسائلی که تحلیلگران بر آن تمرکز دارند این است که آمریکا قصد دارد یک بازار برای فروش تسلیحات فضایی ایجاد کند و درآمد خارق‌العاده‌ای از این بخش برای خود رقم بزند. این کشور فقط به دنبال حضور در فضا نیست بلکه تمایل دارد که بر فضا تسلط داشته باشد.

کشورهای مختلف از جمله آمریکا و روسیه در چند سال گذشته تلاش کرده‌اند که فضا را به صحنه‌‎ای برای عملیات گسترده نظامی تبدیل کنند و از مزایای آن به نفع خویش بهره ببرند. در فضا سلاح‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از این سلاح‌ها، موشکی است که از زمین به سمت هوا شلیک می‌شود و می‌تواند یک ماهواره را هدف قرار دهد.

آمریکا اخیراً اعلام کرد که روسیه و چین موشک‌هایی دارند که می‌تواند ماهواره‌ها را از بین ببرند. آن‌ها نام این سلاح‌ها را «هم‌مدار» گذاشته‌اند. واشنگتن بر این باور است که روسیه به دنبال توسعه‌ سلاح‌هایی است که به کمک آن‌ها بتواند سیستم‌های فضای آمریکا را دچار مشکل و اختلال کند همچنین روسیه در تلاش برای دستیابی به موشک‌هایی است که از هواپیمای جنگنده پرتاب می‌شود و می‌تواند ماهواره‌های آمریکایی را نابود کند.

واشنگتن ادعاهای گوناگونی در رابطه با جنگ در فضا دارد و به همین بهانه نیروی فضایی خود را راه اندازی کرد تا بتواند خیلی سریع به قدرت و سلطه خود در فضا هم اضافه کند. هر چند که روسیه و چین در عرصه فضایی به موفقیت‌هایی رسیده‌اند ولی هر دو کشور در تلاش هستند که قطع‌نامه‌هایی برای جلوگیری از استقرار تسلیحات فضایی را در سازمان ملل به تصویب برسانند که هر بار این تلاش‌ها با مخالفت از سوی آمریکا مواجه می‌شود.

مایک پنس، معاون ترامپ چندی پیش به صراحت اشاره کرد که صلح تنها از طریق قدرت قابل دستیابی است و به همین خاطر آمریکا باید تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک قدرت عالی در زمینه فضایی بکند. وی اظهار داشت که نسل‌های بعدی آمریکا با تهدیدهای زیادی از سمت فضا مواجه هستند و باید اقدامات لازم برای حفاظت از آن‌ها صورت گیرد.

با وارد شدن آمریکا به حوزه فضایی شکی نیست که کشورهای دیگر مانند ایران، ژاپن، کره شمالی و غیره تلاش خود را برای راه اندازی چنین نیرویی خواهند کرد و همین موضوع باعث می‌شود که یک رقابت تسلیحاتی سنگین در این حوزه هم اتفاق بیفتد. آمریکا، روسیه و چین از جمله کشورهایی هستند که بازار سلاح در جهان را در دست دارند و از طریق فروش سلاح‌های فضایی می‌توانند به سود قابل توجهی  دست پیدا کنند.

گفته می‌شود که نیروی فضایی آمریکا در ابتدا کار خود را به صورت رسمی با 200 نیرو آغاز می‌کند و در همان سال ابتدا 40 میلیون دلار بودجه دریافت خواهد کرد.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع:نشنال اینترست/ترجمه شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 12480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =