توصیه صرف چای با عطر داووس/آیا مجمع اقتصادی داووس به تبلیغ برند رو آورده است؟

مجمع جهانی اقتصادی در گزارش خود آورده است، از آنجا که عملکرد شناختی و ساختار مغز با هم ارتباط کامل دارند، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نحوه ظهور عملکردهایی مانند حافظه از مدارهای مغزی و مداخلات احتمالی برای حفظ بهتر شناخت در طی روند پیری لازم است.فنگ و تیم وی قصد دارند یک بررسی نسبت به اثرات چای و همچنین ترکیبات فعال زیستی موجود در آن را در فرآیند شناختی داشته باشند

توصیه صرف چای با عطر داووس

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران/حسن صادقی سرهنگی:هفته گذشته پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد [1] در شهر کوهستانی داووس سوئیس برگزار شد. در نشست امسال تهدیدهایی که متوجه نظم جهانی است از جمله بحران آب و هوایی، تنش‌های رو به رشد در خاورمیانه و افزایش نابرابری‌ها در مرکز توجه شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

برخی منتقدان می‌گویند نشست‌های مجمع جهانی اقتصاد فاقد ضمانت‌های اجرایی برای وادار کردن کشورها و شرکت‌ها به انجام اقدامات لازم جهت بهبود وضعیت جهان است. در این میان وب سایت رسمی مجمع جهانی اقتصادی (داووس) همزمان با برگزاری اجلاس اخیر خود، در گزارش تازه ای اعلام کرد که طبق تحقیقات جدید، کسانی که به طور منظم چای می نوشند، در مقایسه با افرادی که نوشیدنی آنها چیزی غیر از چای است، نواحی مغزی منظم و منطقی سالم با عملکرد شناختی بهتر دارند.

چای یکی از انواع مواد غذایی است که از گذشته تاکنون در ایران استفاده می شده و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. چای البته انواع مختلفی دارد و این محصول در شمال کشور کشت و برداشت می شود. بحث در رابطه با فواید و مضرات نوشیدن چای هم البته داغ است. برخی از سخن از فواید آن برای سلامت می گویند و برخی آن را مضر برای سلامت می دانند. از این رو شاید برای ما ایرانیان جالب باشد مروری بر این گزارش داشته باشیم.

در این گزارش با ارجاع به سخنان یک استادیار گروه پزشکی روانشناسی می خوانیم: نتایج اولین شواهد ما، اثر مثبت نوشیدن چای در ساختار مغز را نشان می دهد؛ همچنین این شواهد نشان می دهد که نوشیدن چای به طور مرتب دارای اثر محافظتی در برابر کاهش سن در سازمان مغزی است.

فنگ لی همچنین در ادامه گفت: ما در مطالعات قبلی خود نشان داده ایم که مغز کسانی که از نوشیدنی های مختلف چای در مقایسه با مشروبات الکلی غیر چای استفاده می کنند، از عملکرد شناختی بهتری برخوردار بودند. نتایج فعلی ما در رابطه با شبکه مغز به طور غیرمستقیم با یافته های قبلی، تأثیرات مثبت نوشیدن منظم چای را نتیجه سازماندهی بهتر مغز با جلوگیری از ایجاد اختلال در اتصالات بین منطقه ای می داند.

مجمع جهانی اقتصادی در گزارش خود آورده است، از آنجا که عملکرد شناختی و ساختار مغز با هم ارتباط کامل دارند، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نحوه ظهور عملکردهایی مانند حافظه از مدارهای مغزی و مداخلات احتمالی برای حفظ بهتر شناخت در طی روند پیری لازم است.فنگ و تیم وی قصد دارند یک بررسی نسبت به اثرات چای و همچنین ترکیبات فعال زیستی موجود در آن را در فرآیند شناختی داشته باشند.

گفتنی است این تحقیقات در ژورنال Aging منتشر شدند. محققان دیگری از دانشگاه اسکس و دانشگاه کمبریج در این کار نقش داشتند. این تیم تحقیقاتی 36 بزرگسال 60 ساله و بالاتر را استخدام کرد و اطلاعاتی در مورد سلامتی، سبک زندگی و بهزیستی روانشناختی آنها جمع آوری کرد. شرکت کنندگان سالخورده نیز مجبور به انجام آزمایشات عصبی و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) شدند. محققان این تحقیق را از سال 2015 تا 2018 انجام داده اند.

اما فارغ از صحت یا سقم این پژوهش، نکته مهمتر آن است که چرا یک مجمع اقتصادی به این موضوع آن هم در پس زمینه برگزاری اجلاس سالیانه خود می پردازد؟می دانیم امروزه تبلیغات نقش مهمی در تجارت یافته است. از این رو تلاش برای داشتن تبلیغات موفق نیز مد نظر تولیدکنندگان و صد البته تاجران قرار گرفته است.تبلیغات موفق آن است که مشتری برای داشتن آن کالا، کاملاً اقناع شود.یا به صورتی دیگر باید گفت: تبلیغات موفق آن است که مشتری متقاعد بشود «باید» با تمام توانش سعی در به دست آوردن آن کالا یا خدمات کند.مشتری باید باور کند در صورت به دست آوردن آن کالا یا خدمات، ضرر مهمی ‌متوجه او خواهد شد؛ حال آن ضرر می‌تواند در حیطه امور شخصی باشد یا در امور اجتماعی. در واقع تبلیغاتی موفق است که مشتری حتی بدون نیاز واقعی اقدام به خرید کند.

استفان لیکاک می‌گوید: «تبلیغات مخلوط آگاهانه‌ای از چاپلوسی و تهدید است».گرچه از این جمله برداشت منفی و خبیثانه‌ای می‌شود اما واقعیت امر شاید آنقدرها هم بد نباشد.چاپلوسی یعنی ترغیب مشتری و افزودن ویژگی‌های کالای موردنظر به ویژگی‌های جذاب مشتری و تهدید یعنی هر آنچه مشتری ترس از دست دادن آن را دارد. شاید بیزینس شما طوری نباشد که بتوانید محصولات خودتان را در آن به فروش برسانید، مثلاً: دندان‌پزشک هستید و نمی‌توانید از طریق سایت فروش داشته باشید، کاری که می‌توان انجام داد این است: آن‌قدر محتوای خوب در اختیار مخاطبان قرار بدهید و کاری کنید که برای مشاوره و یا درست کردن دندان‌هایشان به شما مراجعه کنند.

ساخت یک وجهه علمی برای برندی که برای آن تبلیغ می کنیم نیز یکی دیگر از روش های مهم تبلیغاتی است؛ برخی برندها می کوشند که بگویند آخرین تحقیقات علمی را مبنای ساخت کالا و خدمات خود قرار داده اند تا مشتری به آن جلب شود. یا برخی دیگر از فواید مصرف یا بر عکس، مضرات عدم مصرف یک کالا برای پروموت برند خود بهره می برند. باز هم تاکید می شود؛ گرچه ممکن است از این جمله برداشت منفی شود اما واقعیت امر شاید آنقدرها هم بد نباشد.

با همه آن چه بیان شد این سوال همچنان قابل طرح است: آیا مجمع اقتصادی داووس به تبلیغ برند رو آورده است؟

پانوشت:

[1] مجمع جهانی اقتصاد برای اولین بار در ژانویه سال ۱۹۷۱ و در شهر داووس توسط کلاوس شواب به عنوان جایی برای جمع شدن رهبران اقتصادی و سرمایه‌داران اروپایی راه اندازی شد. شواب که در آن زمان در دانشگاه ژنو تدریس می‌کرد، داووس را برای جمع شدن اقتصاددانان، سیاستمداران، صاحبان سرمایه، نظریه‌پردازان و هنرمندان انتخاب کرد. ایدهٔ اصلی اجلاس این بود که این افراد در یک جا جمع شوند تا دربارهٔ مسائل روزِ اروپا تبادل نظر کنند.

نوشته:حسن صادقی سرهنگی

کد خبر 12316

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =