مریخ‌نورد «استقامت» حفاری در سیاره سرخ را آغاز می‌کند

مریخ‌نورد «استقامت» ناسا با انجام نخستین حفاری در مریخ برای نمونه‌برداری از سنگ‌های سیاره سرخ مرحله جدیدی از ماموریتش را آغاز کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از space.com ایجاد سوراخ در مریخ تازه قدم اول در فرایند نمونه‌برداری است که حدود ۱۱ روز طول خواهد کشید.

حساب توئیتری ماموریت مریخ‌نورد «استقامت» روز جمعه عکسی از این سوراخ را منتشر کرد و نوشت: «نخستین سوراخ حفاری‌ من روی مریخ! گردآوری و انبار کردن نمونه‌های سنگ کاری بزرگ و پیچیده است و این گام بزرگی است. گام بعدی: پردازش.»

مریخ‌نورد «استقامت» می‌تواند با ابزارهای علمی‌اش زمین‌شناسی مریخ را بررسی کند و به دنبال حیات باستانی در محل فرودش «دهانه جیزرو» بگردد که دانشمندان معتقدند میلیاردها سال پیش محل یک دریاچه بوده است.

 قبلا مریخ‌نورد «کنجکاوی» ناسا در طول دوره ۹ ساله ماموریتش در مریخ حفاری و نمونه‌برداری از سنگ‌های مریخی را انجام داده است. اما «کنجکاوی» فقط سنگ‌ها را برای بررسی بوسیله ابزارهای خودش حفاری می‌کرد، اما مریخ‌نورد «استقامت» علاوه بر آنالیز نمونه‌ها با ابزارهای خودش آنها را برای بازگرداندن به کره زمین در یک ماموریت آینده هم بسته‌بندی خواهد کرد.

کد خبر 122567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =