گوترش به کشورهای اتمی: بمب‌هایتان را امحا کنید

فارس نوشت: در شرایطی که کشورهای دارند سلاح اتمی از قبیل آمریکا بدون توجه به تعهدات بین‌المللی در حال انباشت و به روز رسانی زرادخانه اتمی خودشان هستند، دبیرکل سازمان ملل خواستار اقدام همه کشورها برای رسیدن به یک جهان عاری از سلاح‌های اتمی شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روز جمعه (امروز) در پیامی توئیتری درباره انفعال و بی عملی کشورهای دارنده سلاح اتمی برای امحای این تسلیحات کشتارجمعی در جهان انتقاد کرد.

گوترش در این پیام نوشت: «من درباره فقدان پیشرفت برای رسیدن به هدف یک جهان عاری از سلاح اتمی به شدت نگرانم. من از همه کشورهای دارنده سلاح‌های اتمی می‌خواهم به صورت تک به تک و به صورت جمعی (در همکاری با دیگر کشورها) اقداماتی را برای کاستن از خطرات (ناشی از تسلیحات اتمی) اتخاذ کنند».

دبیرکل سازمان ملل بدون نام بردن از کشوری خاص، افزود: «تنها تضمین درباره عدم استفاده از سلاح‌های اتمی، امحای کامل آنهاست».

ابراز نگرانی گوترش درباره خطرات ناشی از تسلیحات اتمی در جهان در شرایطی انجام شده که طی سالیان گذشته، تجهیز و نوسازی زرادخانه اتمی آمریکا و برخی دیگر از کشورها بارها خبر ساز شده است.

اقدامات کشورهای دارای سلاح اتمی در نوسازی بمب‌های اتمی‌شان در شرایطی انجام می‌شود که آنها طبق تعهدات بین‌المللی‌شان از قبیل تعهد به معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) باید به سمت کاستن از میزان سلاح اتمی حرکت کنند.

23311

کد خبر 122546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =