افزایش تدریجی تلفات عین‌الاسد، دروغگویی ترامپ و بی‌اعتباری پنتاگون

وب‌سایت اینترنتی «رول‌کال» در مطلبی با اشاره به تازه ترین اعتراف دونالد ترامپ به تعداد سربازان آمریکایی آسیب دیده در اثر پاسخ موشکی ایران به پایگاه عین الاسد،‌ نوشت: اعتبار پنتاگون زیر سوال رفته و این وضعیت در حال بدتر شدن است.

 وزارت دفاع در اعلام تلفات ناشی از حملات ایران در تاریخ ۸ ژانویه به پایگاه عین الاسد در حال انجام یک تجربه جدید است. بامداد روز ۸ ژانویه و هنگامی که موشک های ایران به پایگاه عین الاسد در عراق اصابت کرد، مقامات وزارت دفاع اعام کردند که هیچ تلفاتی در اثر این موشک‌باران متحمل نشده ایم.

به گزارش تلکسیران، این ارزیابی اولیه تاکنون ابت نبوده و از آن زمان تاکنون، وزارت دفاع بیانیه های مختلفی درباره آن صادرکرده است. پنتاگون روز جمعه تائید کرد که تعداد ۳۴ تن از سربازان آمریکایی در اثر حملات موشکی ایران دچار آسیب مغزی شده اند. جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون در این باره به خبرنگاران گفت: در حالی که نیمی از آنها به کار بازگشتند ، ۱۷ نفر همچنان در آلمان و ایالات متحده تحت مداوا هستند. از زمان انجام حمله تاکنون، پنتاگون نخست بدون تلفات، سپس هشت تن ، بعد ۱۱ تن و اکنون ۳۴ تن را به عنوان رقم آسیب دیدگاه نظامی آمریکا اعلام کرده است.

روز چهارشنبه، یک فرمانده ارشد در عراق به خبرنگاران گفت که تعداد مجروحان «دهها تن» بوده است. در بحبوحه این اظهارات، رییس جمهور ترامپ روز چهارشنبه در حاشیه نشست داووس در سوئیس اظهار داشت که «شنیده تعدادی از آنها(سربازان آمریکایی) دچار سردرد شده و برخی نیز از مشکلات دیگری رنج می برند». وی ادامه داد: اما من می توانم این گزارش را بدهم که این آسیب ها خیلی جدی نیست. روز پنجشنبه هنگامی که از اسپر، وزیر دفاع آمریکا درباره تعداد سربازانی که دچار آسیب مغزی شده اند،‌ پرسیده شد وی ابراز بی اطلاعی کرد.

اسپر ادعا کرد: ما معمولا این آمارها را اعلام نمی کنیم چرا که بیشتر موارد آن سرپایی بوده است. روز بعد، سخنگوی اسپر اعلام کرد که ۳۴ تن از سربازان دچار آسیب مغزی شده اند. بخشی از چالش وزارت دفاع ریشه در این واقعیت دارد که آسیب های مغزی برای پیشرفت و قابل تشخیص بودن، نیاز به گذشته زمان دارد. گرچه اطلاعات دقیق همیشه بلافاصله در دسترس نیست و با ظهور علائم ممکن است تغییر کرده و ما آن را درک کنیم اما پنتاگون هفته ها برای ارزیابی آسیب به نظامیان آمریکایی زمان صرف کرده است. اظهارات اسپر نشان می دهد که وزارت دفاع وضعیت پرسنل نظامی آسیب دیده در حملات به عین الاسد را با دقت پیگیری نمی کند؛ سربازانی که آسیب های آنان به قدری جدی بوده که برای معالجه به آلمان یا آمریکا منتقل شده اند.

اسپر با یک واقعیت روبروست:‌ «اگر درباره تلفات حملات عین الاسد صادقانه سخن بگوید، با فرمانده کل(ترامپ) دچار تناقض می شود». اسپر در یکی از اظهارات خود گفته بود: اگر از وی خواسته ای غیراخلاقی، غیرمنطقی یا غیرقانونی خواسته شود، وی از سمتش استعفا می دهد. هفت ما ه بعد این سوال مطرح می شود که «آیا تضعیف موقعیت پنتاگون،‌ اخللاقی است؟» از زمانی که حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی سردار ایرانی،‌ ژنرال قاسم سلیمانی را ترور کرد تاکنون، اسپر سعی در توضیح یا توجیه اظهارات متناقض دولت دارد.

اسپر و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در ابتدا این ترور را برای جلوگیری از حمله “قریب الوقوع” به پرسنل ایالات متحده در منطقه، ضروری توصیف کردند.پس از نشست هایی پشت درهای بسته، برخی از نمایندگان آمریکایی درباره چگونگی قریب‌الوقوع بودن این حملات ابراز تردید کردند. سپس ترام که این حمله را مشروع می داند، مکررا ادعا کرد که ایران قصد داشته به چهار سفارت آمریکا حمله کند. اسپر در گفتگویی تلویزیونی درباره این ادعا، گفت: من هیچ مدرک مشخصی در ارتباط با این ۴ سفارت خانه ندیده ام.

وی گفته که این نظر رییس جمهور بوده که خطری می تواند برخی سفارت خانه های آمریکا را تهدید کند. ترامپ سپس در پیامی توئیتری نوشت: واقعا این مهم نیست که یک حمله، قریب الوقوع بوده است. بر اساس گزارش ان بی سی،‌ انجام این حمله(برای شهادت سردار سلیمانی) هفت ماه در حال بررسی بوده و اسپر نیز هیچ اشاره ای به آن نکرده است.

ماه گذشته، اسپر گزارشی از وال استریت ژورنال که اعلام کرده بود پنتاگون در نظر دارد هزاران سرباز دیگر به خاورمیانه اعزام کند، را رد کرد؛ اقدامی که به نظر می رسد با وعده های رئیس جمهور مبنی بر پایان دادن به جنگ های بی پایان در این منطقه در تناقض است. اسپر هنگامی که در مجمع دفاعی ریگان صحبت می کند، در پاسخ به این سوال که آیا این گزارش «اخبار جعلی» است، وی تائید می کند. این درحالی است که با وجود تنش آمریکا با ایران، هزاران سرباز دیگر به خاورمیانه فرستاده شده اند.

یکی از کارشناسان نظامی با انتقاد از تناقض گویی های اسپر در سمت خویش تاکید می کند: « یکی از چالش های مردم با دولت، حفظ صداقت و صحت کلام آنها در شرایطی است که رئیس جمهور راحت در حال دروغ گفتن به مردم آمریکا است. به عبارت دیگر،پنتاگون با ریاست اسپر، مشکلی دارد به نام «اعتبار». 

کد خبر 12188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =