بالگرد «نبوغ» ناسا دهمین پروازش را در مریخ انجام داد

بالگرد «نبوغ» روز شنبه برای دهمین بار توانست بر روی سیاره سرخ به پرواز در آید و به این ترتیب شمار پروازهای آن به دو برابر عددی که مهندسان انتظار داشتند، رسید.

تصویری که بالگرد «نبوغ» از سایه‌اش روی مریخ در دهمین پروازش گرفته است

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بیزنس اینسایدر  هر پرواز بالگرد «نبوغ» جسارت‌آمیزتر از پرواز پیشینش بوده است. بنابراین پرواز روز شنبه پرخطرترین آنها تا به حال بود: «نبوغ» خود را به ارتفاع ۱۲ متر بالای سطح مریخ رساند، بعد از سوی جنوب از جنوب‌ غربی به سوی مجموعه‌ای از برجستگی‌های صخره‌ای به نام «لبه‌های برآمده» رفت و بعد از دور زدن به یک منطقه فرود در فاصله حدود ۱۰۰ متری در غرب محل اولیه بلند شدنش بازگشت.

با انجام این پرواز، مجموع مسافتی که «نبوغ» تا به حال روی مریخ پیموده است، از یک مایل (۱۶۰۰ متر) گذشت.

این پرواز باید حدود ۲ دقیقه و ۴۵ ثانیه طول کشیده باشد و در طول این مدت انتظار می‌رود که از از دیدگاه متفاوت عکس‌هایی در مسیرش گرفته باشد.

پرواز دهم «نبوغ» شاخص مهمی شمرده می‌شود، چرا که به این ترتیب این بالگرد دو برابر شمار پروازهای در اصل طراحی‌شده بوسیله مهندسان ناسا را انجام داده است. ناسا انتظار داشت که «نبوغ» در پرواز چهارم یا پنجمش هنگامی به حد نهایی سرعت و توانش برسد، سقوط کند.

اما «نبوغ» بارها از انتظارات فراتر رفت. حتی هنگامی در پرواز ششمش در ماه مه (اردیبهشت) به علت یک اشکال فنی در میانه هوا تعادلش را از دست داد، توانست به سلامت فرود آید.

برنامه بالگرد «نبوغ» به عنوان یک نمایشگر فناوری آغاز شد، اما ناسا پس از پرواز چهارم در اواخر ماه مه یک ماموریت ثانوی هم به آن داد. «نبوغ» از آن هنگام به بعد شروع به کاوش در پهنه‌های جدید مریخ و آزمایش عملیاتی کرده است که ناسا ممکن است بخواهد با بالگردهای فضایی آینده‌اش انجام دهد. «نبوغ» در آخرین پروازهایش به اکتشاف نواحی کاوش‌نشده «دهانه جیزرو» - یک دهانه برخوردی که حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش با آب پر بود- پرداخت و هر بار در نقاط جدیدی در آن فرود آمد.

سطح ناهموار مریخ چالشی برای این پهپاد است، جرا ناهمواری‌ها و صخره‌ها می‌توانند باعث اعوجاج میدان دید آن و رفتن آن به مسیر نادرست شوند. به گفته دانشمندان ناسا، پرواز نهم «نبوغ» در ابتدای این ماه بسیار نگران‌کننده بود، چرا که بالگرد باید از روی منطقه‌ای به خصوص گول‌زننده عبور می‌کرد.

مهندسان ناسا نگفته‌اند چه هنگامی ماموریت «نبوغ» پایان خواهد یافت، اما این بالگرد می‌تواند تا هنگامی فعال بماند و با کار علمی مریخ‌نورد «استقامت» تداخلی نکند، به پروازش ادامه دهد.

کد خبر 120327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =