تأخیر و تعجیل‌های کدخدایی در اعلام کناره‌گیری‌ها/ مواضعی که به ضرر شورای نگهبان شد

۱۳ سال سخنگویی کدخدایی در شورای نگهبان در حالی به پایان رسید که انتقادات عمده‌ای به عملکرد وی وجود دارد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، عباسعلی کدخدایی اولین بار در سال ۸۴ پشت تریبون سخنگویی شورای نگهبان قرار گرفت و برای ۱۳ سال این جایگاه را در اختیار داشت؛ سرانجام در جریان نشست (چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰) شورای نگهبان، هادی طحان نظیف از اعضای حقوق‌دان شورای نگهبان به‌عنوان سخنگوی جدید این شورا انتخابات و عباسعلی کدخدایی برکنار شد.

کدخدایی پیش از برگزاری جلسه انتخابات هیئت‌رئیسه شورای نگهبان از عدم اقبال این شورا نسبت به خودآگاه بود و در اقدام پیش‌دستانه و فرار روبه‌جلو خبر کناره‌گیری خود از سمت سخنگویی را قبل از برگزاری جلسه انتخابات هیئت رئیسه این شورا منتشر کرد؛ عباسعلی کدخدایی با این جمله که «بهتر است جوان‌ها در این عرصه بیایند و سکان‌دار این مسئولیت شوند و ان‌شاءالله طرح نو و فکر نو داشته باشند»، از سخنگویی شورای نگهبان خداحافظی کرد.

این در حالی است که خبر کنار گذاشته شدن کدخدایی از قائم مقامی شورای نگهبان با تأخیر منتشر شد در حالی که وی روز پیش از انتخاب سخنگوی جدید شورای نگهبان از این مقام کناره گیری کناره گیری کرد.

دوران سخنگویی او با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود و سؤال این است که چرا اعضای شورای نگهبان، سخنگوی ۱۳ ساله این شورا را کنار گذاشتند؟

حمایت‌های سیاسی که به ثمر ننشست

بعد از سخنان رهبری پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، عباسعلی کدخدایی سخنگوی وقت شورای نگهبان، در حساب توئیتری خود نوشت: «فرمایشات [فرمایش‌های] مقام معظم رهبری مدظله‌العالی فصل‌الخطاب است و حکم ایشان لازم‌الاتباع. شورای نگهبان با اذعان به اینکه مصون از خطا نیست به‌زودی نظر خود را اعلام خواهد کرد.» پس از آن بود که برخی کانال‌های خبری از تشکیل جلسه فوری شورای نگهبان خبر دادند که نه‌تنها این جلسه تشکیل نشد بلکه شورا با صدور بیانیه‌ای در خصوص تصمیم‌گیری خود توضیح داد.

تأخیر و تعجیل‌های کدخدایی در اعلام کناره‌گیری‌ها/ مواضعی که به ضرر شورای نگهبان شد

اما این اظهار نظر عجولانه واکنش‌های متعددی به همراه داشت؛ محسن مهدیان، سردبیر رسانه‌های نوین خبرگزاری فارس در واکنش به توئیت کدخدایی نوشت: «ظاهراً جناب کدخدایی بیشتر سخنگوی علائق سیاسی خودشان هستند تا سخنگوی شورای نگهبان.» محمد دهقان، دیگر عضو شورای نگهبان نیز پس از فرمایش رهبر انقلاب به یکی از رسانه‌های می‌گوید که «هیچ کاندیدایی تنها به خاطر یک گزارش، عدم احراز صلاحیت نخورده که با اشتباه بودن یک گزارش، صلاحیتش تأیید شود.»

ارزیابی مردم از عملکرد آقای سخنگو

عملکرد سخنگوی سابق شورای نگهبان در انتخابات ۱۴۰۰ بی‌حاشیه نبود؛ برخی اظهارات در شورای نگهبان پیش از انتخابات پیرامون کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری همچون «کسانی که قبلاً صلاحیت‌شان تائید نشده، در انتخابات ثبت‌نام نکنند» منجر شد تا آرامش فضای سیاسی کشور بیش از پیش به هم بریزد.

عدم نگاه درست به فضای سیاسی کشور و بر هم زدن رخدادهای آن عملاً نشان می‌دهد که وی شناختی از فضای رسانه‌ای و سیاسی نداشته و کوچکترین اظهار نظر اشتباه سخنگوی شورای نکهبان موجب تضعیف آن می‌شد در حالی که وظیفه سخنگوی حفظ کیان این شورا است.

همه واکنش‌ها به توئیت غیرمتعارف کدخدایی

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به انتقادات رئیس‌جمهور نسبت به رد صلاحیت برخی از کاندیداهای انتخابات مجلس، باعث واکنش‌هایی از سوی نهادها، شخصیت‌های سیاسی، رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای شده است؛ عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این سخنان در توئیتر خود نوشته بود: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس‌جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف‌بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تائید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است!»

تأخیر و تعجیل‌های کدخدایی در اعلام کناره‌گیری‌ها/ مواضعی که به ضرر شورای نگهبان شد

وزیر کشور در نامه‌ای، سخنان کدخدایی را نقد کرد و در این نامه نوشت: «توئیت جنابعالی در خصوص صحبت‌های رئیس‌جمهور محترم در جلسه هیئت دولت را مشاهده کردم، ادبیات و واژه‌های به کار رفته در این متن در شأن رئیس‌جمهور قانونی و منتخب مردم و جنابعالی به‌عنوان یک حقوقدان با تجربه نیست».

مطهری: آقای کدخدایی این حرف‌ها را از کجا آورده‌اید؟/ رد صلاحیت ۹۰ نماینده مجلس

عدم موضع‌گیری صحیح سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت ۹۰ نماینده مجلس دهم برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم موجب شد تا دوباره شورای نگهبان در جایگاه اتهام قرار گیرد؛ برای مثال، کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در خصوص ردصلاحیت علی مطهری گفته بود: «از ایشان خواستیم اجازه دهند گفت‌وگوها با دوربین ثبت و ضبط شود، اما آقای مطهری اجازه ندادند. بهترین راه این بود که اجازه می‌دادند آن گفت‌وگو ضبط شود تا امروز شاهد این اختلافات نباشیم!» علی‌ مطهری در پاسخ به کدخدایی گفته «اصلاً هیچ حرفی از اینکه فیلم‌برداری انجام و گفت‌وگو ثبت و ضبط شود مطرح نبود. نمی‌دانم آقای کدخدایی این حرف‌ها را از کجا آورده‌اند!؟»

این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری از نمایندگان رد صلاحیت شده در شورای نگهبان بیش از آن که از این شورا شکایت داشته باشند از عباسعلی کدخدایی انتقاد می‌کردند؛ این مسئله دو سوال در اذهان عمومی به وجود می‌آورد که البته نحوه موضع گیری کدخدایی نیز به مورد اول آن بیشتر دامن می‌زدند؛ اول اینکه کدخدایی چه نقشی در رد صلاحیت این نمایندگان داشته و دوم اینکه چرا وی چنین مواضعی را از طرف شورای نگهبان ارائه می‌کند؟

عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری، ادعا کرده بود «سوء استفاده از اموال عمومی، تحصیل مال نامشروع، اختلاس، استعمال مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، محکومیت جنایی، سابقه شرارت، چاقوکشی، سابقه فروش مواد مخدر ازجمله مصادیق رد صلاحیت‌هاست. از حدود ۲۴۷ نفر نماینده فعلی مجلس، ۹۰ نفر صلاحیت‌شان عمدتاً به خاطر مسائل مالی تایید نشده است، البته به برخی از آنها مستندات پرونده‌شان توضیح داده شد و به بقیه نیز اگر درخواست کردند، این مستندات ارائه می‌شود.»

در واکنش به همین اظهارات کدخدایی، علی لاریجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی لاریجانی درباره دلایل عدم احراز صلاحیت برخی نمایندگان مجلس گفت: «در رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه ها منعکس شد که این رد صلاحیت ها عمدتا مربوط به سوء استفاده های اقتصادی بوده است؛ این مطلب درست نیست، زیرا در نامه‌هایی که هیات نظارت به نمایندگان داده اند، به بندهایی اشاره شده که مربوط به این امر نیست، البته برخی این گونه بوده است. چرا مطلب باید درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوءاستفاده نمایند و نظام را متهم به فساد کنند»

با این همه موضع درستی در این باره نیز از طرف سخنگوی وقت شورای نگهبان ارائه نشد.

گاهی عملکرد چندین ساله کدخدایی در جایگاه سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان همراه با تعارض منافع بوده است؛ چنین اقداماتی نه تنها در راستای منافع شورای نگهبان نبوده است بلکه تا حدودی این شورا را با مشکل مواجه کرده است. حال سؤال اساسی اینجاست که آیا عباسعلی کدخدایی مسیر انزوا در شورای نگهبان را طی می‌کند؟

انتهای پیام/۴۱۶۳

کد خبر 120299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =