آخرین اخبار

تورم «بی سابقه» ایران ماهانه شد/افزایش ۷۰ درصدی قیمت خوراکی ها

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در تیرماه به ۴۴/۲ درصد رسیده که نسبت به ماه گذشته ۱/۲ درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که قیمت خوراکی‌ها در تیرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه ۵۹.۶ درصد گران تر شده است.

به گزارش آسیانیوز، مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در تیرماه به ۴۴/۲ درصد رسیده که نسبت به ماه گذشته ۱/۲ درصد افزایش یافته است. این رقم بالاترین میزان تورم از سال ۷۴ به بعد است.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۳/۷ و برای خانوارهای روستایی ۴۷/۳ درصد است. تورم سالانه خردادماه ۴۳ درصد اعلام شده بود. پیش از ثبت این ارقام بالاترین میزان تورم مربوط به سال ۷۴ بوده که به ۴۹/۴ درصد رسیده بود.

نرخ تورم نقطه‌ای نیز در تیرماه به ۴٣/۶ درصد رسید و خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۳/۶ درصد بیشتر از تیر ۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند. تورم در سال ۹۲ و در زمان تحویل دولت به حسن روحانی در حدود ۳۴ درصد بود و در پایان سال ۹۳ با حدود ۱۹ درصد کاهش به ۱۵/۶ درصد رسید.

با خروج آمریکا از برجام، تورم نیز در ایران بار دیگر افزایش یافت و تورم سال ۹۷ به ۲۶/۹ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم در پنج سال پیش از آن بود.

خوراکی‌ها «۷۰ درصد» گران شدند

مرکز آمار ایران همچنین در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود از افزایش ۵۹.۶ درصدی قیمت خوراکی‌ها در تیرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

مرکز آمار از چند هفته پیش دسترسی گروهی از کاربران اینترنتی را به داده‌های خود  مسدود کرده، اما خبرگزاری ایسنا تنها بخش گزارش کلی این نهاد رسمی را پوشش داده که مدعی است تورم نقطه‌ای (افزایش قیمت‌ها در تیرماه نسبت به ماه مشابه ۱۳۹۹) ۴۳.۶ درصد بوده است.

بدین ترتیب افزایش قیمت خوراکی‌ها نسبت به افزایش قیمت دیگر حوزه‌ها، از جمله خدمات، مسکن و غیره بسیار بالاتر بوده است. تورم سالانه (۱۲ ماه منتهی به تیر امسال نسبت به دور مشابه پارسال) نیز به ۴۴.۲ درصد رسیده است.

تورم سالانه خردادماه امسال بنابر روایت مرکز آمار به ۴۳ درصد رسیده بود که بالاترین رقم طی ۲۶ سال گذشته است. بنابراین تورم تیر ماه حتی بالاتر از خرداد ماه بوده است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال ۹۹ پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در جهان داشته است و امسال نیز وضعیت کشور بدتر خواهد شد./

کد خبر 119934

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =