آخرین اخبار

رمز و رازهای جالب علامت نجات: SOS

کلمه اختصاری SOS در اصل برای طلب کمک و یاری نبوده است. البته چیزی که باعث شده این اشتباه به وجود بیاید، فیلم‌های کارتونی و سینمایی هستند که چنین چیزی را در ذهن ما ساخته و ایجاد کرده‌اند.

تابناک با تو: کلمه اختصاری SOS در اصل برای طلب کمک و یاری نبوده است. البته چیزی که باعث شده این اشتباه به وجود بیاید، فیلم‌های کارتونی و سینمایی هستند که چنین چیزی را در ذهن ما ساخته و ایجاد کرده‌اند.

رمز و رازهای جالب علامت نجات: SOS

بسیاری از مردم فکر می‌کنند نماد کمک‌خواهی SOS عنوان اختصاری Save Our Ship یا Save Our Souls است.

اما اینطور نیست و کلمه اختصاری SOS در اصل برای طلب کمک و یاری نبوده است. البته چیزی که باعث شده این اشتباه به وجود بیاید فیلم‌های کارتونی و سینمایی هستند که چنین چیزی را در ذهن ما ساخته و ایجاد کرده‌اند.

استفاده از این نشان به عنوان سمبل اتفاقات غیرمترقبه از سال ۱۹۰۵ میلادی رایج شد، اما در اصل معنای "هیچ چیزی" می‌دهد و اختصاری از چنین معنایی است.

کلمه SOS از کجا آمد؟

بر خلاف سایر کلمات اختصاری معروف، این مخفف دنباله‌ای از کد مورس است، که عمداً توسط دولت آلمان در کد مقررات رادیویی ۱۹۰۵ برای تمایز آن از انتقال تلگراف با اهمیت کمتر معرفی شده است.

هنگام ترجمه در کد مورس، کد SOS به این شکل است؛

... - - -...

سه نقطه، سه خط، سه نقطه. در زمانی که کشتی‌های بین المللی به طور فزاینده‌ای دریاها را پر می‌کردند و کد مورس تنها راه برقراری ارتباط بین آن‌ها بود، کشتی‌ها به یک روش سریع و بدون ابهام نیاز داشتند تا نشان دهند که اکنون و آن زمان مشکلی وجود دارد.

رمز و رازهای جالب علامت نجات: SOS

در ابتدا کشورهای مختلف از نمادهای مختلفی استفاده می‌کردند. به عنوان مثال، انگلیس CQD را ترجیح می‌داد. هنگامی که تایتانیک در آوریل ۱۹۱۲ در اقیانوس غرق شد، ترکیبی از تماس‌های CQD و SOS را پخش کرد.

توالی سه نقطه و خط تیره که پیشنهاد آلمانی‌ها بود به دلیل زیبایی و سادگی به سرعت مورد علاقه جهانی قرار گرفت، زیرا بدون وقفه و هر چند ثانیه تکرار می‌شد.

معنای SOS کاملاً مشخص بود، دقیقاً به این دلیل که هیچ کلمه یا کلمه اختصاری شناخته شده‌ای را تشکیل نمی‌داد.

رمز و رازهای جالب علامت نجات: SOS

این نماد همچنین جذابیت بصری داشت و دارای یک تقارن فوری قابل تشخیص بود.

نشان SOS نه تنها متقارن است بلکه کلمه‌ای است که از هر جهت یکسان خوانده میشود چه از بالا به پایین، چه از پایین به بالا یا چپ و راست یک جور دیده می‌شود.

وقتی روی یک بلوک یخی یا به عنوان مثال در صخره‌های ساحل تراشیده می‌شود، فارغ از اینکه هلی کوپتر امدادگر چگونه نزدیک می‌شود، SOS همچنان به یک شکل دیده می‌شود.

کد خبر 119593

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =