۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۵
کیمیا به ایران رسید

کیمیا علیزاده که سال2016 نخستین مدال المپیک را برای ورزش زنان ایران گرفت در بازی‌های توکیو با پرچم پناهندگان مقابل هم‌تیمی‌ قبلی‌اش ناهید کیانی مبارزه می‌کند

به گزارش همشهری، رودررویی این دو شاید خاص‌ترین مبارزه بازی‌های المپیک توکیو برای ایرانی‌ها باشد. ناهید کیانی در مسابقات گزینشی اردن برای تکواندوی ایران سهمیه گرفت. کیمیا علیزاده هم که نخستین مدال المپیکی تاریخ ورزش ایران به نام او ثبت شده است، با سهمیه پناهندگان کمیته بین‌المللی المپیک، به توکیو می‌رود.
ناهید که تکواندوکار وزن 49- کیلوگرم است، در المپیک در وزن 57- کیلوگرم مبارزه می‌کند. بعد از اینکه حضور علیزاده در المپیک قطعی شد، پیش‌بینی‌ شد که آنها با هم روبه‌رو شوند؛ IOC در وزن ناهید به او سهمیه داده است. اما اتفاق مهم این است که آنها در همان دور اول با هم مبارزه می‌کنند.
فدراسیون جهانی تکواندو دیروز رنکینگ جدید را اعلام کرد. در این رنکینگ ناهید در رنک 17وزن 57- کیلوگرم است و کیمیا در رنک 16. طبق رنکینگ آنها مبارزه اول این وزن را برگزار می‌کنند. IOC و فدراسیون جهانی هنوز جدول مسابقات المپیک را نچیده‌اند اما کارشناسان تکواندو در ایران با اطمینان می‌گویند که دیدار آنها در دور اول قطعی است.
به‌نظر می‌رسد فدراسیون از این اتفاق راضی نیست. یکی از افراد نزدیک به فدراسیون به همشهری می‌گوید: «جدول المپیک 16‌تایی است. استاندارد جدول تکواندو 8، 16 و 32‌ تایی است. می‌شود نفرات از این تعداد کمتر باشد اما بیشتر از این تعداد را ندیده‌ایم. نمی‌دانیم چرا IOC در این وزن سهمیه اضافه داده است. در این وزن هم میزبان نفر دارد و هم اینکه کسی انصراف نداده است. بهتر بود در وزن‌هایی که نفر کم دارند، سهمیه بیشتر می‌دادند.» با اضافه‌شدن کیمیا به این وزن، جدول 32‌تایی درنظر گرفته می‌شود. 15 نفر در دور اول استراحت می‌کنند و نفر آخر که ناهید است، یک مبارزه بیشتر انجام می‌دهد.
کیمیا و ناهید روز سوم مرداد مسابقه دارند. از حالا نمی‌شود پیش‌بینی کرد کیمیا برنده این دیدار است یا ناهید، اما گفته می‌شود از نظر فنی ناهید شرایط بهتری دارد. کیمیا بعد از مدال برنزی که در بازی‌های ریودوژانیرو گرفت، مدتی درگیر مصدومیت و بیماری گلین‌باره بود. بعد از مدال برنز قهرمانی‌2018 آسیا هم مسابقه جدی نداشته است. امسال کیمیا با تیم پناهندگان در مسابقات قهرمانی اروپا حاضر شد تا سهمیه المپیک بگیرد اما نتیجه نگرفت. کسانی که مسابقات او را دیده‌اند، می‌گویند آماده نیست. در مقابل گفته می‌شود ناهید در اوج آمادگی است.
اما چرا در رنکینگ وضعیت کیمیا بهتر است؟ ناهید در وزن 49- کیلوگرم مبارزه می‌کند و به‌خاطر حضور در المپیک تغییر وزن داده است به همین دلیل در وزن جدید، نفر آخر المپیکی‌هاست. با این حال، کیمیا برتری دیگری نسبت به ناهید دارد. ناهید مدال برنز قهرمانی نوجوانان جهان و مدال طلای بازی‌های کشورهای اسلامی را دارد. اما کیمیا، برنز المپیک ریو، برنز قهرمانی جهان‌2015 و نقره قهرمانی جهان‌2017، برنز قهرمانی آسیا2018، طلای جام‌ بزرگ جهانی‌2015، طلای بازی‌های المپیک جوانان‌2014 و مدال طلای قهرمانی نوجوانان جهان2014. این تفاوت مدال‌ها تجربه بالای کیمیا در مقابل ناهید را نشان می‌دهد. کیمیا و ناهید هر کدام برنده مبارزه اول باشند، کار سختی در دور دوم دارند. حریف بعدی آنها جید لوئیس‌جونز بریتانیایی است. او 2مدال طلای المپیک لندن و ریودوژانیرو را دارد و برای طلای سوم به توکیو می‌آید.
پیش از این یک تکواندوکار دیگر هم پس از تغییر تابعیت، مقابل ایران به میدان رفته است. میلاد بیگی سال‌2016 با پرچم جمهوری آذربایجان مقابل مهدی خدابخشی از ایران قرار گرفت و ۱۷ به ۵ پیروز شد. بیگی در آن سال به مدال برنز المپیک رسید. درخشش این تکواندوکار ایرانی‌الاصل، باعث انتقاد از مدیران فدراسیون تکواندوی ایران شد اما، محمد پولادگر، در پاسخ به این انتقادها، میلاد بیگی و رضا مهماندوست، سرمربی تیم ملی تکواندوی آذربایجان را مزدور خواند.
حریفان 2 المپیکی دیگر هم مشخص شده است. در وزن ۵۸- کیلوگرم آرمین هادی‌پور رنک سوم را دارد. او در دور اول با حریفی از دومنیکن مبارزه می‌کند و اگر به پیروزی برسد، با برنده مبارزه ایرلند و آرژانتین روبه‌رو می‌شود. در وزن ۶۸- کیلوگرم نیز میرهاشم حسینی در دور اول حریفی از دومنیکن را پیش‌رو دارد و اگر به دور دوم برسد، با برنده چین و تیم پناهندگان مبارزه می‌کند. در مسابقات تیمی تکواندو هم که برای نخستین‌بار آزمایشی در توکیو برگزار می‌شود، امیرمحمد بخشی، عرفان ناظمی، کیمیا همتی و ملیکا میرحسینی برای ایران مسابقه می‌دهند.

کد خبر 117134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =