آیا رئیسی خواهان احیای برجام است؟

انتشار مطالب رسانه های خارجی تنها با هدف اطلاع رسانی و اگاهی از تحلیل های آنان در «تلکسیران» انجام می شود و به هیچ عنوان به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری تلکسیران» نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تلکسیران به نقل از ARAB NEWS ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران، یکی از اصولگرایان این کشور به حساب می آید. اما باید دید موضع وی درمورد توافق هسته ای یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) چیست؟

برخی از تحلیلگران سیاسی ، محققان و سیاستمداران ممکن است استدلال کنند، از آنجا که ایشان اصولگرا هستند، مخالف انجام توافق بین ایران و آمریکا باشد. اما این استدلال به چند دلیل نادرست است.

اول از همه ، درست است که اصولگرایان در ایران اصول انقلابی جمهوری اسلامی را دنبال می کنند، و یکی از همین اصول، متعادل سازی نفوذ غرب در خاورمیانه و دیدن غرب به عنوان یک رقیب است. اما این بدان معنا نیست، زمانی که ایران چه از نظر سیاسی و چه اقتصادی در معرض آسیب باشد با غرب مذاکره نمی کند یا با آنها معامله نمی کند.

یک نمونه ماجرای ایران و کنترا است که در ایران به ماجرای مک فارلین معروف است.

در طول جنگ ایران و عراق ، کشور ایران با کمبود شدید سلاح و تجهیزات نظامی مواجه شد،و به این نتیجه رسیدند که چاره ایی جز تعامل با کشور های دیگر ندارند. در نهایت با خرید اسلحه از چند کشور به توافق رسیدند. در آن زمان علی خامنه ایی رئیس جمهور ایران بود. 

ثانیا، وقتی صحبت از سیاست خارجی ایران می شود، نظر رهبر انقلاب اسلامی بسیار مهم و تاثیرگذار است، 

بین سال های 2013 و 2015 ، زمانی که مقامات ایرانی جلساتی را با مقامات آمریکایی برای نهایی کردن توافق هسته ای برگزار می کردند ، حسن روحانی رئیس جمهور و جواد ظریف وزیر امور خارجه بدون تأیید رهبر معظم انقلاب نمی توانستند  به چنین توافق نامه مهم بین المللی برسند.

رهبر ایران هنوز خواهان توافق هسته ای است. اگرچه او در هنگام ابراز برجام بسیار مصمم بود که نظر خود را به صورت علنی ابراز کند 

وی قبلاً گفته بود: "اخیراً ، ما شرطی را تعیین کردیم : شرط این است که اگر آنها می خواهند ایران به تعهدات JCPOA خود برگردد - که بعضی از آنها لغو شده است - ایالات متحده مجبور است همه تحریم ها را لغو کند. "

همچنین روزنامه های اصولگرا ، رئیسی را از مخالفت با توافق هسته ای بر حذر داشته اند.

روزنامه جهان صنعت ماه گذشته به رئیس جمهور منتخب توصیه می کند:

"واقعیت این است که اقتصاد ایران ، با ادامه تحریم ها و بدون تحریم ، حداقل دارای دو نوع و ماهیت با اختلاف قابل توجه از نظر درآمد ارزی خواهد بود. ایران دیگر به حدی زنده نیست که بتواند انعطاف پذیری بیشتری در معادلات داشته باشد ... روزهای ناشناخته و عواقب پیش بینی نشده کار را دشوار خواهد کرد. "

ایران با وجود تحریم ها دچار بحران شدید اقتصادی شده است و در پی همین بحران ارزش پول ملی این کشور بشدت کم شده است اما تهران در صورت بازگشت به توافق هسته ای می تواند صادرات نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. مقامات ایرانی در حال آماده سازی تأسیسات صادرات نفت با ظرفیت کامل ظرف چند ماه هستند.

توافق هسته ای همچنین راه را برای سرمایه گذاری غرب در ایران و تحقق آرزوی رهبران ایران برای سرمایه گذاری خارجی روشن خواهد کرد. و این مشروعیت جهانی را برای ایران فراهم می کند.  به طور خلاصه ، رئیسی توافق هسته ای را می خواهد زیرا رهبر معظم انقلاب نیز موافق این تعهد می باشد و به آن نیاز دارند.  

کد خبر 116506

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =